Wspinaczka sportowa. Dwa medale tarnowian

(FIL)
Tarnowianin Marcin Dzieński
Tarnowianin Marcin Dzieński Fot. archiwum
Marcin Dzieński (AZS PWSZ Tarnów) po raz trzeci z rzędu wygrał zawody o Puchar Świata. Tym razem triumfował we włoskiej miejscowości Arca.

Dzieński spisał się rewelacyjnie. Podczas kwalifikacji jako jedyny pokonał 15-metrową ścianę w czasie poniżej 6 sekund, bijąc rekord Polski. W rundzie finałowej pewnie wygrywał z kolejnymi rywalami. W starciu o pierwsze miejsce nie dał mu rady aktualny mistrz i rekordzista świata, Ukrainiec Daniło Bołdyriew. Polak okazał się szybszy o 0,05 s i wyśrubował rekord kraju, uzyskując czas 5,76 s, czyli tylko o 0,16 s mniej od rekordu globu.

Bardzo dobrze spisały się także tarnowskie zawodniczki. Klaudia Buczek zdobyła brązowy medal, Anna Brożek (obie AZS PWSZ) zajęła szóste, a Edyta Ropek (MKS Tarnovia) - trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata (2008, 2009 i 2011) - 14. miejsce.

Brożek w ćwierćfinale zmierzyła się z liderką PŚ, Francuzką Anouck Jaubert. Obie uzyskały ten sam czas - 8,05 (tarnowianka pobiła nim rekord Polski), doszło więc do powtórki biegu. W niej lepsza była Jaubert. Brożek przypisano do ostatecznego wyniku... gorszy czas (z drugiego biegu) i dlatego była dopiero szósta. Kierownictwo naszej reprezentacji nie złożyło protestu...

Buczek w ćwierćfinale przegrała ze swoją rywalką. W biegu o „brąz” pokonała Aleksandrę Rudzińską (KW Kotłownia Lublin) o 0,1 s, wyrównując rekord kraju Brożek. W finale wspomniana Jaubert pokonała Rosjankę Julię Kaplinę.

PŚ w Arco był ostatnim sprawdzianem formy przed wrześniowymi mistrzostwami świata w Paryżu.