Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspinaczka w programie igrzysk to większy prestiż i... pieniądze

(FIL)
Klaudia Buczek zdobyła m.in. srebro MŚ 2014 seniorek
Klaudia Buczek zdobyła m.in. srebro MŚ 2014 seniorek Fot. Andrzej Banaś
Rozmowa. KLAUDIA BUCZEK, zawodniczka AZS PWSZ Tarnów, mieszkanka Krakowa, uprawia wspinaczkę sportową - dyscyplinę, która zadebiutuje w igrzyskach 2020 w Tokio.

- Podczas 129. Sesji Plenarnej w Rio de Janeiro członkowie MKOl podjęli decyzję o włączeniu do programu igrzysk olimpijskich w Tokio pięciu nowych dyscyplin, w tym wspinaczki sportowej. Jak Pani ją przyjęła?

- Bardzo się z niej cieszę. Spowoduje ona, że popularność i prestiż naszej dyscypliny wzrośnie. Będzie lepiej dofinansowywana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, będzie lepsze i efektywniejsze szkolenie oraz organizacja imprez. To bardzo duży krok dla wspinaczki sportowej, która przecież jeszcze nie jest tak popularnym sportem w mediach.

- W Tokio wspinaczka sportowa będzie odbywać się jako połączenie aż trzech konkurencji: na czas (trzeba się wspiąć na 15-metrową ścianę), prowadzenia (należy wyjść jak najwyżej po ułożonej drodze) i boulderingu (chodzi o wykonanie jak najmniej prób na niskich konstrukcjach na czterech-pięciu drogach). Jak Pani ocenia pomysł na taką rywalizację?

- Na ostateczny wynik złoży się suma punktów uzyskanych we wszystkich trzech konkurencjach. Należy się więc wykazać wszechstronnością. Trening będzie bardzo trudny. Aby liczyć się w walce o medale, trzeba będzie uzyskać dobre wyniki w przynajmniej dwóch konkurencjach, a w trzeciej nie stracić zbyt dużo punktów do rywali. Takie zmiksowanie konkurencji może jednak spowodować - choćby tylko chwilowo - obniżenie poziomu wspinaczki sportowej, bowiem zawodnicy i zawodniczki zaczną trenować wszystkie trzy konkurencje, a nie specjalizować się w jednej.

- Dla Pani perspektywa olimpijskiego występu to dodatkowa motywacja do treningów?

- Chciałabym wystartować w Tokio, ale trzeba podejść do tego realistycznie. Cztery lata to bardzo długi okres w karierze sportowca. Zobaczymy, jakie będą kryteria kwalifikacji do występu na igrzyskach. W 2020 roku będę mieć 29 lat. To już zaawansowany wiek jak na zawodniczkę ze światowej czołówki. Teraz wynosi on 24-25 lat, a w „czasówce” tylko 21-22 lata.

- Za Panią pierwsza część sezonu w Pucharze Świata, którą rozpoczęła drugim miejscem w Chongqing. Potem była Pani siódma w innym chińskim mieście Nanjing, czwarta w Chamonix i jedenasta w Villars. Jak Pani ocenia swoje występy we Francji i Szwajcarii?

- W Chamonix do medalu zabrakło mi niewiele. Popełniłam błąd w końcówce zawodów. Ześlizgnęła mi się noga ze stopnia i straciłam szansę na podium. W Villars dobrze wypadłam w eliminacjach, ale gorzej w finałach. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i w tegorocznym rankingu światowym zajmuję piąte miejsce. Liderką w obu klasyfikacjach jest Francuzka Anouck Jaubert, ale ma niedużą przewagę nad rywalkami i można ją będzie dogonić.

- Jakie są Pani plany sportowe na kolejną część sezonu?

- Pod koniec sierpnia wystąpię w Pucharze Świata w Arco we Włoszech, w połowie września w mistrzostwach świata w Paryżu, a jesienią w Chinach w akademickich mistrzostwach świata w Szanghaju oraz w Pucharze Świata w Wujang i Xiamen.

- Jak ocenia Pani swą formę?

- Jestem w dobrej formie, dużo lepszej niż w ubiegłym roku. Stać mnie na podium we wszystkich zawodach. Muszę „tylko” zgrać przygotowanie fizyczne z psychicznym, opanować stres, wytrzymać meczące podróże i mieć trochę szczęścia.

- W tym roku wspinanie się łączyła Pani z przygotowaniami do obrony pracy magisterskiej. Rozmawiam z panią magister?

- Tak. Obroniłam pracę, którą pisałam na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na temat wpływu odżywiania na wyniki we wspinaczce sportowej. Współpracuję z kilkoma osobami w tej dziedzinie, prowadząc konsultacje dietetyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski