Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspinaczki na Klimkowe szczyty

LK
Przypadającą w tym roku setną rocznicę śmierci Klemensa Bachledy - nazywanego zazwyczaj Klimkiem Bachledą - noszące jego imię zakopiańskie Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich postanowiło uczcić wejściami na wszystkie tatrzańskie szczyty, których pierwszym zdobywcą był "król przewodników tatrzańskich".

Klimek Bachleda urodził się w Kościelisku, w roku 1849; od dwunastego roku życia był sierotą. By zapewnić sobie utrzymanie, pracował u zakopiańskich gazdów oraz u baców w górach. Zajmował się także kłusownictwem i to między innymi dzięki tej "profesji" oraz pracy jako pomocnik pionierów tatrzańskiego przewodnictwa - Macieja Sieczki, Szymona Tatara starszego oraz Jędrzejów Walów (ojca i syna) - tak dobrze poznał Tatry, że w roku 1886 został przewodnikiem I klasy, a kilkanaście lat później był uznany za najlepszego pośród nich. Gdy w roku 1909, po tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza, założono Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Klimek był jednym z pierwszych działających w nim ratowników. Niestety, tylko przez kilka miesięcy, gdyż zginął 6 sierpnia 1910 roku, na ratowniczej służbie, w trakcie wyprawy po taternika rannego w ścianie Małego Jaworowego Szczytu.

Wśród szczytów zdobytych po raz pierwszy przez Klimka są zarówno jedne z najwyższych tatrzańskich wierzchołków - Ganek, Rumanowy czy Staroleśny Szczyt (odkrycie skomplikowanej drogi na ten ostatni jest przez wielu uznawane za największe przewodnickie osiągnięcie Klimka i najlepszy przejaw jego fenomenalnej intuicji), jak i góry niższe, za to trudne technicznie, takie jak Zadni Mnich nad Morskim Okiem. Według Witolda Henryka Paryskiego, twórcy "Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej", Bachleda jest autorem łącznie 25 pierwszych wejść na niezdobyte wcześniej szczyty.

I wszystkie je przewodnicy SPT chcą odwiedzić przy okazji dorocznych tatrzańskich wycieczek szkoleniowych, którym w tym roku będzie patronować hasło "Klimkowe Szczyty". Według wstępnego harmonogramu, pomiędzy końcem czerwca a sierpniem, odbędzie się ich kilkanaście. Nie będą to jedyne "Klimkowe" akcenty, zaplanowane przez przewodnickie stowarzyszenie. W setną rocznicę jego śmierci, 6 sierpnia br., odbędzie się msza święta w Starym Kościółku na Kościeliskiej, połączona z poświęceniem sztandaru SPT i modlitwą nad grobem Klimka na Nowym Cmentarzu. Dzień później, w asyście góralskiej muzyki, przewodnicy pójdą do Doliny Jaworowej, gdzie pod ścianą Małego Jaworowego złożone zostaną kwiaty. Następnego dnia podobna uroczystość odbędzie się na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą.

Ostateczny program wycieczek i obchodów podany zostanie w maju, na stronie www.przewodnictwo.org.

(LK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski