Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współczesność szat

AN
Szaty liturgiczne mają swoją symbolikę i przypisany system znaczeń. Będąc widoczną częścią liturgii, są elementem sztuki sakralnej, ale także częścią historii rzemiosła artystycznego, stylów i technik zdobniczych.

Sesja naukowa i wystawa w Instytucie Jana Pawła II

Szaty liturgiczne mają swoją symbolikę i przypisany system znaczeń. Będąc widoczną częścią liturgii, są elementem sztuki sakralnej, ale także częścią historii rzemiosła artystycznego, stylów i technik zdobniczych.

   Haftowane szaty liturgiczne w historii Kościoła i obecnie były tematem sesji naukowej, jaka odbyła się wczoraj w Instytucie Jana Pawła II w Krakowie. Sesja była spotkaniem historyków sztuki i teologów. Referaty opublikowane drukiem przez instytut dostarczą szerszemu kręgowi zainteresowanych wiadomości zarówno teoretyczno-historycznych, jak i bardzo praktycznych, m.in. dotyczących opiekowania się zabytkowymi tkaninami.
   Istotnym elementem sesji, obliczonym na dłużej niż trwały obrady, jest wystawa otwarta wczoraj w piwnicach instytutu przy ul. Kanoniczej. Współczesne ornaty, stuły, lelum na kielich, nakrycia na ambonki, misternie haftowane wizerunki świętych przedstawia ich autorka Jana Ziętek. Warto przypomnieć, że dziełem Jany Ziętek był ornat ofiarowany Janowi Pawłowi II podczas mszy św. na Błoniach w sierpniu 2002 r. Istotną cechą prac krakowskiej mistrzyni haftu artystycznego jest łączenie całkowicie współczesnych materiałów z dawnością źródeł, do jakich sięga w poszukiwaniu motywów, i szlachetnością technik hafciarskich. Korzysta - podobnie jak czyniono w ciągu stuleci - z najlepszych dostępnych materiałów. Kiedyś bywał to brokat, złotogłów i inne królewskie tkaniny, dziś wełna ubraniowa wyprodukowana dla Giorgio Armaniego; na takiej właśnie tkaninie Jana Ziętek wyhaftowała ornat "Wawelski", jeden z najpiękniejszych na wystawie.
   Obok Jany Zietek wystawiają jej uczennice, uczestniczki warsztatów haftu figuralnego, prowadzonego w ramach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia.
    (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski