Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współczesny Judym patronem gimnazjum

MAB
Moment odsłonięcia tablicy poświęconej Janowi Deszczowi Fot. archiwum PG
Moment odsłonięcia tablicy poświęconej Janowi Deszczowi Fot. archiwum PG
MIECHOWICE WIELKIE. Jan Deszcz - żołnierz BCh i AK, lekarz i społecznik, Honorowy Obywatel Gminy Wietrzychowice został w maju patronem Publicznego Gimnazjum.

Moment odsłonięcia tablicy poświęconej Janowi Deszczowi Fot. archiwum PG

Uroczystość nadania szkole jego imienia poprzedziła msza w kościele NMP w Wietrzychowicach, pod przewodnictwem księdza proboszcza Kazimierza Borczewskiego. W siedzibie gimnazjum natomiast odsłonięto tablicę upamiętniającą patrona. Obecne przy tym były m.in. jego córki - Maria, Katarzyna, Janina, Anna i Jadwiga ze swoimi rodzinami. Odczytano też listy gratulacyjne i okolicznościowe telegramy od: prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka, kardynała Stanisława Dziwisza i europosła Bogusława Sonika.

Dyrektorka Dorota Stokłosa przyjęła z rąk przedstawicieli rodziców sztandar z wizerunkiem Jana Deszcza i przekazała go szkolnej społeczności. Wyrażając przy tym życzenie: - Niech patron będzie wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia, dorastającego i wychowującego się w naszej szkole.... Później, głos zabrali zaproszeni goście i obejrzano multimedialną prezentację życia i dorobku J. Deszcza. Jej scenariusz opracowała Monika Kosman. Znalazły się w nim m.in. fragmenty wspomnień osób, które znały dobrze patrona gimnazjum; wśród nich Jana Pawła II i prymasa Józefa Kowalczyka.

Z okazji nadania imienia, Publiczne Gimnazjum w Miechowicach Wielkich wydało specjalny album zawierający m.in. życiorys Jana Deszcza oraz zapis dziejów szkolnictwa w Miechowicach Wielkich i krótką historię obecnego gimnazjum - od początku jego powstania, czyli od 1 września 1999 roku, do teraz.

Jan Deszcz (ur. 20 czerwca 1918 w Pittsfield USA, zm. 15 marca 2003 w Krakowie) - lekarz, społecznik, jeden z pierwszych inicjatorów budowy hospicjów w Polsce. W 1920 roku wrócił wraz z rodzicami z amerykańskiej emigracji. Deszczowie zatrzymali się na krótko w Ujściu Jezuickim, a następnie osiedlili się w Wietrzychowicach. Po maturze, w 1938 roku Jan rozpoczął studia medyczne w Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas II wojny światowej był żołnierzem BCh i AK (ps."Wacek"). Uczestniczył w wielu zbrojnych akcjach, m.in. zabezpieczał od strony medycznej Operację III Most. Po wojnie zakładał Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Był przez kilka lat polskim przeorem Zakonu Rycerzy św. Łazarza z Jerozolimy, od 1990 - kawalerem Wielkiego Krzyża tego zakonu. Leczył bezinteresownie ubogich mieszkańców Nowej Huty, nie przyjmując zapłaty za wizyty domowe. Wdzięczni pacjenci mawiali o Janie Deszczu - współczesny Judym.

(MAB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski