Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współczesny świat wciąż pełen jest męczenników

Redakcja
RELIGIA. W ponad 50 państwach los wyznawców Jezusa jest gorszy niż w czasach wczesnego Kościoła

Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą wyznawców na świecie.

W 2000 r. - jak podaje encyklopedia chrześcijaństwa z 2001 r. ("Word Christian Encyklopedia", wydana przez Oxford University Press), śmierć poniosło 160 tys. osób z tego powodu, że byli chrześcijanami. W 2007 r. - jak wynika z ostatniego raportu "Prześladowani i zapomniani" (ukazał się miesiąc temu), który systematycznie sporządza międzynarodowa organizacja katolicka "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" - liczba męczenników wzrosła do 170 tys.
By obraz współczesnego męczeństwa chrześcijan był pełniejszy, autorzy raportu przypominają, że dzisiaj co najmniej 200 mln osób wierzących w Jezusa Chrystusa jest prześladowanych. Niemal wszyscy oni muszą się liczyć ze śmiercią tylko z powodu swej wiary. Kolejnych 350 mln poddawanych jest mniej lub bardziej brutalnym represjom, ale bez groźby utraty życia.
Ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji "Pomocy Kościołowi w Potrzebie", podkreśla, że dane podawane przez organizację mówią wyłącznie o potwierdzonych przypadkach męczeństwa i prześladowań. Rzeczywista liczba zamordowanych i prześladowanych jest zapewne istotnie wyższa.
Antonio Socci, włoski dziennikarz, w książce "Mroki Nienawiści. Męczeństwo chrześcijan w XX wieku (5 lat temu ukazała się ona w przekładzie na język polski w wydawnictwie "Biały Kruk"), powołuje się na znawców zagadnienia, którzy szacowali, że w 2000 r. ok. 250 mln chrześcijan było surowo prześladowanych z powodu wiary w Chrystusa, do niebezpieczeństwa utraty życia włącznie, zaś następnych 400 mln poddawanych było ograniczeniom wolności religijnej.
Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie w ponad 50 państwach świata los wyznawców Jezusa jest gorszy niż w czasach wczesnego Kościoła, gdy prześladowania chrześcijan były najstraszniejsze. Raport organizacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" pokazuje, że systematycznie łamana jest tam wolność religijna.
Najbardziej dramatyczna sytuacja panuje pod tym względem w Indiach, Pakistanie, Arabii Saudyjskiej i Erytrei. Śmierć chrześcijanie ponoszą także w innych krajach, np. w Chinach, Iraku, Afganistanie, Kongu, Indonezji, Sudanie, Birmie, Nigerii, Iraku, Korei Północnej, Wietnamie, Sri Lance czy w aspirującej do Unii Europejskiej Turcji.
Raport ukazuje fakty z wcześniejszych miesięcy, ale w bardzo obszernym dziale "newsy" podane są najbardziej aktualne przypadki męczeństwa i prześladowań chrześcijan. Ostatnie - dotyczące okresu ostatnich dziesięciu dni - dotyczą prześladowań chrześcijan w Wietnamie, Komorach, Indiach, Turcji, Pakistanie i w Indonezji. Wszystkie one, jak zapewnia ks. dr Cisło, są udokumentowane i potwierdzone przez lokalnego biskupa.
W swym testamencie Papież Jan Paweł II napisał: "Czasy, w których żyjemy, są niewymownie trudne i niespokojne. W niektórych krajach Kościół znajduje się w okresie takiego prześladowania, które w niczym nie ustępuje pierwszym stuleciom, raczej je przewyższa co do stopnia bezwzględności i nienawiści".
WŁODZIMIERZ KNAP
[email protected]

Od św. Szczepana...

Pierwsze prześladowania i męczeństwa w gronie uczniów Jezusa miały miejsce w Palestynie w roku 36 lub 37. Wtedy zginął św. Szczepan, 8 lat później śmierć poniósł św. Jakub, brat Jana, a w 62 r. św. Jakub - nazywany na kartach Pisma - bratem Pana. W Rzymie pierwsze działania przeciwko chrześcijanom podjął cesarz Klaudiusz. Nakazał on ich wypędzenie w 49 r. Pierwsi chrześcijanie ginęli natomiast w stolicy imperium za panowania cesarza Nerona (64 r.). W II wieku prześladowania wyznawców Chrystusa były sporadyczne. W trzecim - najsilniejsze za panowania cesarzy Decjusza i Waleriana. Ostatnie prześladowania wszczął Dioklecjan w latach 303-304, wydając cztery edykty zaostrzające walkę z chrześcijaństwem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski