Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólna niepodległość, ponad podziałami. Radni powiatu krakowskiego podpisali deklarację

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Radni powiatu krakowskiego zaapelowali do mieszkańców o wspólne uczczenie setnej rocznicy niepodległości ponad podziałami i kultywowaniu tradycji. Na sesji na zakończenie mijającej kadencji 2014-2018 uroczyście podpisali deklarację o współpracy w krzewieniu tradycji niepodległościowych, wzmacnianiu poczucia dumy i więzi wspólnotowych.

Deklaracja zainicjowana przez Alicję Wójcik, przewodniczącą Rady Powiatu Krakowskiego, została uroczyście podpisana przez każdego radnego. Okazją do zapewnienia o zgodnym świętowaniu było też 20-lecie samorządności. Jak mówią radni deklaracja jest ważna w dobie podziałów społecznych.

– Odzyskanie niepodległości przez państwo polskie w roku 1918 było w dużej mierze zasługą mądrości historycznej ówczesnych polskich przywódców, którzy mimo różnic politycznych i światopoglądowych wiedzieli co jest wartością najwyższą – wolna Ojczyzna. Dla realizacji tego wspólnego dla wszystkich celu potrafili porozumieć się ze sobą ponad politycznymi i światopoglądowymi podziałami. Możemy być z nich dumni! – czytamy w deklaracji.

Radni powiatu w formie uchwały przyjęli deklarację 31 października 2018 roku w celu uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20–lecia samorządności województw i powiatów.

Pełna treść podpisanej deklaracji:

Deklaracja Rady Powiatu w Krakowie
My radni, zebrani na XLVII sesji Rady Powiatu w Krakowie, w związku ze 100-leciem niepodległości Polski i 20-leciem samorządności województw i powiatów, deklarujemy współpracę w krzewieniu tradycji niepodległościowych, wzmacnianiu poczucia dumy i więzi wspólnotowych oraz kultywowaniu pamięci o dziele i spuściźnie naszych przodków.

Odzyskanie niepodległości przez państwo polskie w roku 1918 było w dużej mierze zasługą mądrości historycznej ówczesnych polskich przywódców, którzy mimo różnic politycznych i światopoglądowych wiedzieli co jest wartością najwyższą – wolna Ojczyzna. Dla realizacji tego wspólnego dla wszystkich celu potrafili porozumieć się ze sobą ponad politycznymi i światopoglądowymi podziałami. Możemy być z nich dumni!

Odzyskanie niepodległości przez nasz kraj miało ogromne znaczenie dla ziemi krakowskiej, rozdzielonej mocą traktatów rozbiorowych miedzy mocarstwa zaborcze: Rosję (Królestwo Polskie) oraz Austrowęgry (Galicja), chociaż niwelowanie różnic w poziomie życia i rozwoju poszczególnych części powiatu miało potrwać – jak w całym kraju – jeszcze wiele lat.

Tradycje niepodległościowe i demokratyczne, związane z rokiem 1918, były jednym z warunków demokratycznych zmian w Polsce po 1989 roku i utrwalania samorządności w województwach i powiatach od roku 1998.

To wówczas, przed 100 laty, rozpoczął się proces budowy nowoczesnego i wolnego państwa. Wtedy też powstały nowe wzory postaw patriotycznych – obok gotowości do walki z bronią w ręku o wolność Ojczyzny, istotną stała się codzienna praca dla Niej, w warunkach własnego niepodległego państwa.

Niech to wspaniałe święto niepodległości wzmacnia poczucie dumy i wzmacnia więzi wspólnotowe, budzi i podtrzymuje poczucie patriotyzmu, aby znając wartość doświadczenia dziejowego i pięknych kart historii własnego narodu, umieć być swobodnym wśród innych – wszak „nad nami Orzeł Biały”.

Zwracamy się do wszystkich mieszkańców powiatu krakowskiego i obywateli Rzeczpospolitej Polskiej o docenienie wkładu pokoleń w budowanie niepodległości Polski poprzez godne świętowanie Jubileuszu. Niech nasz udział we wspólnych uroczystościach dla Niepodległej stanowi świadectwo tego, że być Polakiem – to zaszczyt i honor!

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Po wyborach samorządowych 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski