źródło: www.flickr.com
Spanie z dzieckiem – zalety:
Razem zdrowiej
specjaliści uważają, że wychowywanie w sterylnym środowisku odbiera dziecku odporność na infekcje. Dziś maluchy po urodzeniu w szpitalach dostają ubranka przynoszone z domu i śpią z mamami.
Razem wygodniej
wspólne spanie z dzieckiem jest również korzystnym rozwiązaniem, gdy mama karmi piersią. Głodnego malucha można nakarmić niemal przez sen, bez wstawania oraz rozbudzania zarówno jego jak i siebie.
Razem bezpieczniej
psycholodzy uważają, że dzieci sypiające we wczesnym dzieciństwie razem z mamą i tatą mają rozwinięte poczucie bezpieczeństwa, są bardziej zaradne i silniejsze psychicznie od dzieci w tym samym wieku, które były pozbawione równie czułej opieki dorosłych.
Razem cieplej
wspólne spanie to również dobra metoda na nocne chłody. Małe dziecko jest bardzo wrażliwe na zmiany temperatury w otoczeniu i często daje o tym znać poprzez płacz w nocy. Gdy jest przytulone do ciała mamy lub taty, nie czuje zimna i może spać spokojnie.
Spanie z dzieckiem - ewentualne problemy:
Razem ciaśniej
mały lokator potrafi zająć sporo miejsca - rodzice muszą pogodzić się z tym, że czasami dla nich pozostaje tylko wąski fragment materaca. Jeśli materac jest wąski lub rodzice śpią niespokojnie (istnieje obawa, że przez przypadek mama lub tata zrobi dziecku krzywdę) wtedy lepiej dostawić łóżeczko. Maluch będzie na oku a jeśli się obudzi z płaczem, zawsze można go uspokajająco pogłaskać lub przytulić.
Nie wszyscy razem
zdarza się, że decyzja o wspólnym spaniu z maluchem jest równoznaczna z przeniesieniem się drugiej osoby (najczęściej jest to tata) do innego pokoju. Ma to swoje złe strony – po pierwsze mężczyźnie może się ten pomysł nie podobać, po drugie może skomplikować najintymniejszą stronę życia rodziców.
Razem nie tylko z maluchem
należy pamiętać o starszym dziecku. To nic, że już od dawna śpi we własnym łóżku. Narodziny siostry lub brata może nie być dla niego łatwe. Zdarza się, że nagle zapragnie być traktowane jak młodsze rodzeństwo. Nie bagatelizujmy tego i zaproponujmy np. wspólne drzemki w dzień lub wybraną noc w tygodniu.
Spanie z dzieckiem nie jest wskazane, gdy:
spożywaliście alkohol,
zażywacie leki nasenne,
jesteście otyli,
jesteście chorzy,
śpicie bardzo niespokojnie.
Kiedy osobno?
Przenosiny do własnego łóżeczka można rozpocząć, gdy dziecko nie jest już karmione piersią, albo gdy ukończy trzeci, czwarty miesiąc życia i śpi dłużej bez przebudzania się, a oddzielne łóżko nie będzie przyczyną stresu.
Maria Tyczyńska
Inne artykuły na dziecisawazne.pl:
Wspólne spanie z dzieckiem jak to jest w praktyce
Dlaczego warto długo karmić dziecko piersią
Jak rozmawiać z dzieckiem o intymnych sprawach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?