Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólne świadectwo o Auschwitz

(KACH)
fot. Tadeusz Jachnicki
Rocznica. W Krakowie była godzina 17, gdy profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczynali uroczystą sesję poświęconą rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. I ósma rano w Los Angeles, kiedy pracownicy Muzeum Holocaustu włączyli się w obchody z przesłaniem pokoju i ocalenia pamięci.

- To symboliczny most, który tworzymy między krajami, potomkami ofiar obozu, wyznawcami różnych religii - podkreślał prof. Aleksander Skotnicki. Od lat umacnia on więzi między społecznościami żydowską i polską. Zwłaszcza 27 stycznia, w 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, kiedy słowo „pamięć” nabiera głębszego znaczenia.

- Mamy obowiązek chronić od zapomnienia nazwiska pojedynczych osób, bo ich opowieści składają się na __historię naszych narodów - mówił prof. Skotnicki. - Warto to podkreślać, a nie skupiać się na konfliktach, antysemityzmie i __nienawiści.

Profesor wspominał m.in. Artura Szyka, który rysował antyniemieckie karykatury, oraz Niusię Horowitz, krakowiankę, którą od zagłady uratował Oskar Schindler.

- Dawanie świadectwa łączy się z obowiązkiem przypominania siły nienawiści i macek, które czyhają na __niewinnych - przestrzegał Paul Nussbaum, dyrektor Muzuem Holocaustu w Los Angeles. - Bo dawać świadectwo to edukować siebie, rodzinę i społeczność. Wszyscy jesteśmy świadkami Auschwitz i Szoah.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski