Fot. Wacław Klag
W tytule wystawy mieści się nazwa stowarzyszenia, którego celem jest wspieranie wymiany artystycznej i kulturalnej na poziomie regionalnym i międzynarodowym. Stowarzyszenie to, zainicjowane w Niemczech, zrzesza również grupę artystów polskich. W nowohuckiej wystawie, którą focus-europa e.V. przedstawia się Krakowowi, uczestniczy 16 twórców niemieckich i 10 polskich.
Wystawa - jak określa Lutz-Benno Kracke, przewodniczący stowarzyszenia - jest realizacją idei sztuka bez granic. Prof. Andrzej Głowacki, blisko związany ze stowarzyszeniem, podkreśla, że jest to znak czasu nowej Europy, bez granic. Sztuka - jak przypomina - jest komunikacja poza podziałami, politykami i ludźmi wyznaczającymi granice. Ma to być także powrót do europejskiej tradycji budowania stylów poza i ponad granicami,
Czy to wszystko znajdziemy, z cała dosłownością, na nowohuckiej wystawie? Przede wszystkim jest to spotkanie 26 artystów. Różnych tak, jak różną jest praktyka artystyczna w dzisiejszej Europie. Jest wielość sposobów wypowiedzi, od malarstwa po instalacje. W malarstwie tu pokazanym znajdziemy wszystko od mocnej, wyrazistej figuracji spod znaku "Kontrapostu" (zresztą bardzo dobrej) po abstrakcję. Z pewnością nie jest to wystawa monotonna, a jako konfrontacja postaw może być interesująca.
(AN)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?