Członkostwo w organizacjach międzygminnych władze Krakowa traktują jako szansę na osiągnięcie efektów tam, gdzie łatwiej jest działać wspólnie z innymi miastami czy gminami.
Pomogło to m.in. w przypadku działań na rzecz poprawy jakości wody Zbiornika Dobczyckiego - podstawowego źródła zaopatrzenia w wodę Krakowa i okolicznych gmin (aktualnie z wodociągu Raba zaopatrywanych jest około 60% mieszkańców Krakowa). Związek Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa powstał w 1993 r. Głównym powodem było to, że zapobieganie degradacji wód zlewni rzeki Raby i Zbiornika Dobczyckiego przekraczało możliwości finansowe pojedynczych gmin. Zawiązanie związku zaowocowało budową lub modernizacją w gminach zrzeszonych w Związku oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnych. Inwestycje te w latach 1995-2006 kosztowały ponad 165 mln zł. Działaniom na rzecz poprawy środowiska naturalnego i ochrony zdrowia mieszkańców sprzyja również członkostwo Krakowa w Stowarzyszeniu Zdrowych Miast Polskich.
Kraków - dzisiaj już uznana marka turystyczna - należy także do organizacji, które koordynują współpracę samorządu terytorialnego z branżą turystyczną. Tymi organizacjami są: Związek Gmin Jurajskich i Małopolska Organizacja Turystyczna. Również tutaj Kraków korzysta: spora część funduszy tych organizacji przeznaczana jest na promocję turystyczną.
Dla metropolitarnych aspiracji Krakowa bardzo ważne jest członkostwo w tych międzygminnych organizacjach, które opiniują akty prawne dotyczące samorządu czy też których opinia brana jest pod uwagę przez decydentów na szczeblu krajowym. Taka organizacją jest z pewnością Unia Metropolii Polskich, w której Kraków jest nie tylko członkiem, ale i jednym z miast założycieli.
Wspólne działania w celu poprawy stanu środowiska naturalnego, w dziedzinie ochrony zdrowia, w sprawach istotnych dla samorządu i społeczności lokalnych, lobbing legislacyjny i zajmowanie stanowisk w ważnych sprawach publicznych to nie wszystkie działania podejmowane przez międzygminne organizacje. Równie ważne są ich inicjatywy upowszechniające idee samorządności lokalnej, promujące atrakcyjność gospodarczą i kulturalną miast. Tym zajmuje się m.in. największa regionalna organizacja samorządowa Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski z siedzibą w Krakowie. Również członkiem tej organizacji jest Kraków. Z kolei dzięki członkostwu w Związku Miast Polskich przedstawiciele Krakowa biorą udział w pracach roboczych dotyczących tak ważnych dla miasta dziedzin, jak bezpieczeństwo i porządek publiczny, gospodarka komunalna, turystyka, edukacja.
Na realizację tych wszystkich zadań, niezwykle istotnych dla krakowian i pozycji samego Krakowa, w tegorocznym budżecie zostało zarezerwowanych 800 tysięcy złotych.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?