Wspólnie łatwiej i skuteczniej

Redakcja
Poprawa stanu środowiska naturalnego, ochrona zdrowia, wspólne działania i poparcie w sprawach istotnych dla samorządu i społeczności lokalnych - to tylko niektóre cele członkostwa Krakowa w międzygminnych związkach i stowarzyszeniach. Obecnie Kraków jest członkiem 7 krajowych organizacji samorządowych.

Członkostwo w organizacjach międzygminnych władze Krakowa traktują jako szansę na osiągnięcie efektów tam, gdzie łatwiej jest działać wspólnie z innymi miastami czy gminami.

Pomogło to m.in. w przypadku działań na rzecz poprawy jakości wody Zbiornika Dobczyckiego - podstawowego źródła zaopatrzenia w wodę Krakowa i okolicznych gmin (aktualnie z wodociągu Raba zaopatrywanych jest około 60% mieszkańców Krakowa). Związek Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa powstał w 1993 r. Głównym powodem było to, że zapobieganie degradacji wód zlewni rzeki Raby i Zbiornika Dobczyckiego przekraczało możliwości finansowe pojedynczych gmin. Zawiązanie związku zaowocowało budową lub modernizacją w gminach zrzeszonych w Związku oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnych. Inwestycje te w latach 1995-2006 kosztowały ponad 165 mln zł. Działaniom na rzecz poprawy środowiska naturalnego i ochrony zdrowia mieszkańców sprzyja również członkostwo Krakowa w Stowarzyszeniu Zdrowych Miast Polskich.
Kraków - dzisiaj już uznana marka turystyczna - należy także do organizacji, które koordynują współpracę samorządu terytorialnego z branżą turystyczną. Tymi organizacjami są: Związek Gmin Jurajskich i Małopolska Organizacja Turystyczna. Również tutaj Kraków korzysta: spora część funduszy tych organizacji przeznaczana jest na promocję turystyczną.
Dla metropolitarnych aspiracji Krakowa bardzo ważne jest członkostwo w tych międzygminnych organizacjach, które opiniują akty prawne dotyczące samorządu czy też których opinia brana jest pod uwagę przez decydentów na szczeblu krajowym. Taka organizacją jest z pewnością Unia Metropolii Polskich, w której Kraków jest nie tylko członkiem, ale i jednym z miast założycieli.
Wspólne działania w celu poprawy stanu środowiska naturalnego, w dziedzinie ochrony zdrowia, w sprawach istotnych dla samorządu i społeczności lokalnych, lobbing legislacyjny i zajmowanie stanowisk w ważnych sprawach publicznych to nie wszystkie działania podejmowane przez międzygminne organizacje. Równie ważne są ich inicjatywy upowszechniające idee samorządności lokalnej, promujące atrakcyjność gospodarczą i kulturalną miast. Tym zajmuje się m.in. największa regionalna organizacja samorządowa Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski z siedzibą w Krakowie. Również członkiem tej organizacji jest Kraków. Z kolei dzięki członkostwu w Związku Miast Polskich przedstawiciele Krakowa biorą udział w pracach roboczych dotyczących tak ważnych dla miasta dziedzin, jak bezpieczeństwo i porządek publiczny, gospodarka komunalna, turystyka, edukacja.
Na realizację tych wszystkich zadań, niezwykle istotnych dla krakowian i pozycji samego Krakowa, w tegorocznym budżecie zostało zarezerwowanych 800 tysięcy złotych.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie