Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie w realnym świecie, konkurencyjni dzięki cyfrze

Zbigniew Bartuś
Zapraszamy. Wkrótce dwa ważne wydarzenia. Już w poniedziałek startuje I Kongres Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, a 30 października - II Forum Przedsiębiorców Małopolski "Dziennika Polskiego".

Hasłem pierwszego Kongresu MPOG, organizacji zrzeszającej już 15 izb i stowarzyszeń gospodarczych z całej Małopolski, jest "Powszechność samorządu gospodarczego drogą do dobrobytu kraju". Jednoczeniu się bardzo licznych, ale lokalnych i przez to przeważnie słabych organizacji, nasza redakcja patronuje od początku, czyli od przeszło roku. Dlaczego?

O ile wielkie rodzime firmy i globalne korporacje mają nad Wisłą wpływowe reprezentacje, co znajduje odzwierciedlenie np. w korzystnych dla nich przepisach i ulgach podatkowych, o tyle drobni przedsiębiorcy skazani byli dotąd na samych siebie - lub co najwyżej ograniczone wsparcie miejscowych izb i stowarzyszeń small businessu.

- Powiedzmy sobie szczerze: tak dalej się nie da. Bez solidnej reprezentatywnej dla MŚP organizacji sytuacja małych firm i całego kraju będzie się pogarszać - mówi Andrzej Tutajewski, przewodniczący Małopolskiego Porozumienia.

I Kongres MPOG odbędzie się 13 października 2014 r. w krakowskim hotelu Best Western przy Opolskiej. Obok programowych wypowiedzi inicjatorów przedsięwzięcia, przewidziano m.in. wystąpienia: ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, a także marszałka Małopolski, wojewody małopolskiego i prezydenta Krakowa. O konieczności przestawienia Polski na tory innowacyjnej gospodarki mówił będzie były wicepremier, prof. Jerzy Hausner z UEK. Punktem kulminacyjnym ma być uchwalenie stanowiska w sprawie powołania powszechnego samorządu gospodarczego w Polsce.

Po sukcesie I Forum Przedsiębiorców Małopolski "Dziennika Polskiego", które odbyło się w maju (z udziałem m.in. ówczesnej wicepremier, a obecnej unijnej komisarz Elżbiety Bieńkowskiej) dotarły do nas liczne głosy przedsiębiorców, by możliwie szybko zorganizować drugą edycję tego wydarzenia.

Staraliśmy się bardzo - w końcu niniejsze Forum służy, zgodnie z nazwą, wymianie doświadczeń oraz wspieraniu małopolskich MŚP. Za pierwszym razem zebraliśmy w świeżo uruchomionym Kraków Expo wszelkich najważniejszych ekspertów od wykorzystania środków unijnych oraz decydentów, od których zależy inwestowanie owych środków w najbliższych latach.

Każdy mógł zasięgnąć wiarygodnych informacji od kompetentnych osób, nawiązać cenne kontakty oraz wyposażyć się w pomocne materiały - m.in. nasz raport z I Forum, który nadal dostępny jest w formie elektronicznej na internetowej stronie "DP".

I właśnie - a propos internetu - nasze II Forum postanowiliśmy, zgodnie z życzeniami wielu przedsiębiorców, poświęcić cyfryzacji i nowym technologiom. Powodów jest kilka - a wszystkie wynikają z oczywistej prawdy, że od nowych technologii nie ma ucieczki.

W najbliższych latach wejdą w życie nowe przepisy wymuszające na przedsiębiorcach, którzy jeszcze tego nie zrobili, komputeryzację oraz przeniesienie wielu rozliczeń (z fiskusem, ZUS-em) do internetu. Równocześnie uruchomione zostaną nowe środki unijne na podniesienie konkurencyjności i innowacyjności MŚP, w tym około miliona mikro- i małych firm, co w większości wypadków oznaczać będzie głębokie zmiany organizacyjne i technologiczne.

W związku z tym przedsiębiorcy (podobnie jak współpracujące z nimi instytucje publiczne) potrzebować będą odpowiedniego sprzętu i systemów bezpieczeństwa danych, kompleksowych rozwiązań informatycznych, dostępu do szybkiego internetu.

Podczas konferencji omówimy zmiany prawne i technologiczne już wprowadzone przez władze centralne oraz planowane w najbliższych latach. W skali kraju przedstawi je minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki przy wsparciu swego poprzednika (dziś wiceszefa MSZ) Rafała Trzaskowskiego. W skali Małopolski - marszałek Marek Sowa.

Zaprezentujemy zarówno te zmiany, które wymuszą po stronie urzędów i przedsiębiorców cyfryzację rozliczeń i kontaktów (np. zeznania podatkowe, druki ZUS-owskie), jak i wdrażane przez rząd i samorządy udogodnienia i narzędzia mające pomóc przedsiębiorcom w działalności i rozwoju.

Pokażemy też, po jakie narzędzia warto sięgnąć z własnej inicjatywy - by nadążać za duchem czasu lub zyskać przewagę nad konkurencją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski