Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnoty bardziej dbają

EKT
Potwierdziło się to także w Krzeszowicach, gdzie na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni analizowali sytuację mieszkaniową w gminie. W jej zasobach znajdują się 403 mieszkania zarządzane przez Zakład Administracji Budynków Komunalnych. Zdecydowana większość - bo 277 mieszkań - została wykupiona przez lokatorów, którzy utworzyli wspólnoty właścicieli. 20 lokali wykorzystywanych jest na mieszkania socjalne, a pozostałe (156) to mieszkania lokatorskie, w większości w Krzeszowicach. 63 z nich znajdują się w budynkach w sześciu sołectwach: Czernej (2), Miękini (27), Nowej Górze (8), Tenczynku (8), Zalasiu (5) oraz dwóch osiedlach, które były sołectwami i zostały przyłączone do Krzeszowic - Czatkowice (12 mieszkań) i Żbik (5). - Mieszkania te są w złym stanie technicznym - ocenił dyrektor ZABK Jan Ptak. W Krzeszowicach budynki przy ul. Kościuszki 10 i 12 powinny zostać zburzone, bo - jak wykazała ekspertyza - nie nadają się one już do remontu. Są to budynki drewniane, bez łazienek, a sanitariaty znajdują się na zewnątrz.

Krzeszowice

Budynki mieszkalne, w których lokatorzy wykupili mieszkania na własność, znajdują się w znacznie lepszym stanie technicznym niż zarządzane przez zakłady gospodarki komunalnej.

Przewodnicząca RM Marta Sobczyk zwróciła uwagę na wysokie koszty ogrzewania w budynkach przy ul. Kościuszki 28, na co skarżą się lokatorzy. Stwierdziła, że mówi się o katastrofalnym stanie, a przez osiem lat budynki nie były remontowane, a zapewnienie dyrektora o dbałości o stan techniczny obiektów i zabezpieczenia niewykorzystywanych przed dewastacją nijak się ma do rzeczywistości. Jako przykład podała budynek starych szkolnych warsztatów przy ul. Zagrody. Dyrektor Ptak tłumaczył, że duże koszty za centralne ogrzewanie są uzależnione od stopnia korzystania z ciepła przez lokatorów: - Wmieszkaniach są podzielniki ciepła ijedni oszczędzają inie dopłacają, ainni -nie. Wtym roku budynek został ocieplony inapewno o____30 procent koszty ogrzewania zmaleją. Dyrektor Ptak odniósł się do sprawy zabezpieczenia dawnych szkolnych warsztatów. Budynek jest wciąż rozkradany i mimo zabezpieczania drzwi i okien, są one wyłamywane.
Wiceprzewodniczący RM Roman Żbik zaproponował, aby rozpocząć rozmowy w powiecie krakowskim na temat możliwości zmiany przeznaczenia funkcji budynku dawnej stolarni Technikum Budowlanego, położonego przy ul. Kościuszki. Powiat przekazał go gminie na własność pod warunkiem wykorzystania na cele oświatowe. Rozważano zaadaptowanie budynku na przedszkole, ale ten pomysł upadł. Gmina mogłaby przeznaczyć go na jakiś inny cel, ale musi mieć na to zgodę powiatu lub budynek zwrócić, aby nie ponosić kosztów utrzymywania. Wiceprzewodniczący wnioskował też o podjęcie działań koniecznych do uregulowania stanu prawnego budynków, którymi zarządza ZABK w Krzeszowicach: przy ul. Dąbrowskiego 8, Krakowskiej 16, 18, 32, w Rynku 15-18, na os. Czatkowice 98 oraz w Czernej 188. Poprosił również o przygotowanie informacji o rentowności dworca autobusowego, ponieważ według jego wiedzy nie przynosi on gminie dochodów. Dyrektor Ptak przygotuje w styczniu także orientacyjny kosztorys remontu starego młyna w Dubiu, o co zwrócił się Zbigniew Wąsik. Mieszka tam jedna rodzina, która nie ponosi żadnych opłat za użytkowanie lokalu.
W tym roku na remonty ZABK wydał ponad 824 tys. zł - to kilkakrotnie mniej, niż potrzeba. Można byłoby wykonać ich nieco więcej, gdyby dłużnicy ZABK zapłacili mu należności. Z tytułu niezapłaconego czynszu do kasy zakładu nie wpłynęło ponad 470 tys. zł, co utrudnia utrzymanie płynności finansowej.
Okazało się, że najmniej kłopotów zarządcy sprawiają lokatorzy mieszkań własnościowych. Wykupili oni od gminy swoje lokale, utworzyli wspólnoty, które dbają o mienie. Jednak to kosztuje, bo właściciele przeznaczają na fundusz remontowy znacznie większe kwoty niż w mieszkaniach komunalnych. Pieniądze te przeznaczane są zgodnie z wolą wspólnot, głównie na remonty dachów, doszczelnianie przewodów kominowych czy docieplanie ścian.
Oprócz budynków mieszkalnych ZABK zarządza także 58 lokalami użytkowymi, siedmioma garażami i dzierżawi działki pod 43 garaże. Ponadto administruje też dworzec autobusowy, 11 budynków sołeckich, a także obiekty krzeszowickiego ośrodka zdrowia przy ul. Krakowskiej i Legionów. W jego zarządzie znajduje się też pałac Potockich w Krzeszowicach i dwór w Sance. Tekst i fot.: (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski