Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca naukowców z przedsiębiorcami

Dorota Dejmek
Fot.Adam Wojnar/Polska Presse
Rozmowa z Justyną Supel, koordynatorem projektu SPIN - Małopolskie Centra Transferu Wiedzy

- Kiedy i w jakim celu powstał projekt SPIN?

- Wizja realizacji działań zbliżających dwa środowiska: naukowe i biznesowe powstała ponad pięć lat temu - w latach 2011-2012 - w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

- Kto był inicjatorem jego powstania?

- Głównym inicjatorem był pan Roman Ciepiela, obecny prezydent Tarnowa, wtedy wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Wizję opracował i przełożył na działania prof. Jarosław Górniak - twórca Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie realizacji pierwszej edycji projektu SPIN - Model Transferu Innowacji w Małopolsce opracował innowacyjny model transferu technologii. Model ten zakładał funkcjonowanie w obrębie jednostek wewnętrznych uczelni, takich jak Małopolskie Centrum Biotechnologii Centrów Transferu Wiedzy (CTW), skupiających zespół naukowców i specjalistów z zakresu kontaktów biznesowych. Centra CTW są nastawione na współpracę z przedsiębiorcami i mają pomagać w przejściu z sukcesem przez niełatwy proces wprowadzania innowacji do firmy.

- Jaki obszar działania obejmuje projekt?

- Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ skupia swoją działalność wokół kluczowego z punktu widzenia Małopolski obszaru tematycznego: life science. Nie oznacza to jednak, że zamykamy drzwi dla przedsiębiorców z innych branż. Już teraz udzielamy wsparcia dla firm z dziedziny kosmetologii, chemii, suplementów diety, a nawet czasu wolnego. Jest to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie. Poszukujemy również połączenia biotechnologii z odnawialnymi źródłami energii. Podczas pierwszej edycji projektu SPIN udało się nam zidentyfikować siedem kierunków badawczych, w ramach których posiadamy potencjał w postaci zasobów ludzkich oraz technicznych do rozwoju technologii. Te kierunki to: pozyskiwanie i aplikacje komórek macierzystych, monitoring i diagnostyka chorób cywilizacyjnych, wirusologia, bezdotykowy interfejs (neurobiologia), biosynteza nanocząstek, rentgenografia w projektowaniu leków oraz inżynieria komórkowa. Rozwijamy również Laboratorium ds. Badań nad Zmiennością Genomu Ludzkiego.

- Do kogo jest głównie skierowana druga edycja projektu?

- Druga edycja projektu SPIN jest bezpośrednio skierowana do przedsiębiorców o statusie mikro-, małe- lub średnie. Utworzony w pierwszej edycji projektu SPIN zespół ds. transferu technologii udziela wsparcia przedsiębiorcom, którzy mają konkretny problem technologiczny do rozwiązania, poszukuje i dopasowuje do firm odpowiednie źródła dofinansowania. Jeśli wymaga tego przedsiębiorca, również wyszukuje jednostki naukowe, które mogą zrealizować konkretne badania dla przedsiębiorcy.

- Takie wsparcie jest ważne dla przedsiębiorców, znaczenie nauki dla gospodarki jest bowiem istotne.

- Minęło 25 lat od uwolnienia naszej gospodarki. Świadomość jej znaczenia znacznie się zmieniła. Zwiększył się również nacisk na sektor nauki w kierunku wdrażania innowacji oraz stymulowania zainteresowania przemysłu nowymi rozwiązaniami. Nauka staje się aktywnością wymagającą od naukowca nie tyle zamknięcia się w laboratorium, co raczej działania przeciwnego - wyjścia do świata, czerpania z rzeczywistości, wsłuchiwania się w odgłosy dochodzące z rynku i gospodarki. Właśnie te dwa światy - nauki i gospodarki - muszą nawiązać ze sobą prawdziwy dialog. Dialog pomiędzy nauką a gospodarką wpłynie niewątpliwie korzystnie na konkurencyjność naszej gospodarki, która mierzona jest przez popyt na usługi oraz produkty. Taki efekt staramy się pośrednio osiągnąć poprzez projekt SPIN.

- Kto realizuje usługi dla przedsiębiorców?

- Dla każdego przedsiębiorcy dobierany jest indywidualnie zespół ekspertów, głównie w gronie pracowników naukowych naszego Centrum. Kryterium wyboru stanowi doświadczenie i wiedza ekspercka w określonym obszarze. Do tego dokładamy wypracowane w MCB doświadczenie w pozyskiwaniu środków na badania. Zdarzają się przypadki, w których po ekspertyzę sięgamy do zewnętrznych ekspertów, spoza MCB oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Jak to wygląda w praktyce?

- Pierwszy etap to pozyskanie przedsiębiorcy, to znaczy nawiązanie pierwszego kontaktu. Realizujemy to np. przez czynny udział w szkoleniach dla przedsiębiorców organizowanych przez FEM lub Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości. Przedstawicieli firm spotykamy również na różnych konferencjach współorganizowanych przez Urząd Marszałkowski, który jest liderem w projekcie. Przedsiębiorców znajdują też sami naukowcy MCB UJ, którzy o zasadach projektu SPIN zostali poinformowani podczas uruchamiania projektu. W kolejnym etapie organizujemy spotkanie, zazwyczaj w naszym Centrum i ustalamy zakres usługi. Podczas tego spotkania wyjaśniamy przedsiębiorcy reguły gry, tzn., iż nasza pomoc jest bezpłatna, ale dowodem na jej wykonanie będzie wystawione zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis w wysokości od 20 000 do 70 000 złotych.

- Kto czuwa nad prawidłowością realizacji projektu?

- Jest wiele organów przyglądających się naszej pracy. Jest to Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który jest liderem całego projektu SPIN. Poza Urzędem jest jeszcze Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości, do którego w każdym kwartale sprawozdajemy stan wydatkowanych środków oraz wartości osiągniętych wskaźników.

- Czy koszty, jakie ponosi przedsiębiorca, są duże?

- Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów. Otrzymana pomoc jest w formie zaświadczenia o wysokości otrzymanej pomocy de minimis. Limit dla przedsiębiorców wynosi 200 tys. euro w ciągu trzech lat. Dla przedsiębiorców, którzy nie korzystają z dotacji unijnych, to bardzo duża kwota. Natomiast firmy, które korzystają z funduszy strukturalnych, muszą stale monitorować wysokość uzyskanej pomocy tak, by nie przekroczyć wyznaczonej przez Komisję Europejską granicy.

WIDEO: Kosmiczny sukces studentów AGH. Zbudowali rakietę

Źródło:TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski