Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca zagraniczna

Redakcja
W roku 2003 gmina Trzebinia kontynuowała współpracę zagraniczną z francuską gminą Billy-Montigny oraz duńską gminą Ishoj. Nawiązano również wstępne kontakty z ukraińskim Sokalem i niemieckim Bönen. Ponadto goszczono nauczycieli i młodzież z rosyjskiego Rostowa.

Wymiana młodzieży i samorządowych doświadczeń

   W ramach oficjalnych kontaktów pomiędzy Trzebinią a Billy-Montigny w dniach od 30.04 do 5.05.2003 we Francji przebywała sześcioosobowa delegacja samorządowców z Trzebini i czteroosobowa grupa sportowców. Trzebinianie wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami Święta Pracy, a jednocześnie podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy obu gminami na lata 2003-2006. W ramach corocznej wakacyjnej wymiany młodzieży w okresie od 31.07 do 9.08.2003 w Trzebini gościła grupa młodzieży francuskiej, natomiast w dniach 4-17.08.2003 na wakacjach we Francji przebywała grupa młodzieży z Trzebini. Z kolei w dniach 21-26.10.2003 w Trzebini gościła czteroosobowa grupa samorządowców z Billy-Montigny, która zapoznała się ze strukturą organizacyjną Urzędu Miasta w Trzebini oraz działalnością wybranych jednostek organizacyjnych gminy i organizacji pozarządowych.
   W zakresie kontaktów partnerskich pomiędzy gminą Trzebinia a duńską gminą Ishoj w dniach 27-31.10.2003 w Trzebini gościło dwóch przedstawicieli straży pożarnych i zarządzania kryzysowego z Ishoj, którzy zapoznali się między innymi z działalnością straży pożarnych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim; a także z wybranymi działaniami z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. Z kolei w miesiącu czerwcu z dwuletniego stypendium w Ishoj powróciły dwie trzebinianki - Urszula Musik i Agnieszka Engelhardt. W ramach pobytu w Danii, którego koszty sfinansowała gmina Ishoj, pobierały one naukę języka duńskiego oraz zdobywały wiedzę w zakresie zarządzania.
   W ubiegłym roku gmina Trzebinia nawiązała również kontakty z ukraińskim Sokalem i niemieckim Bönen, które w dalszej przyszłości mogą stanowić wstęp do zawarcia porozumień o wzajemnej współpracy partnerskiej. W dniach 14-17.09.2003 w Trzebini gościła trzyosobowa delegacja z Rady Rejonu Sokal. Goście z Ukrainy zapoznali się między innymi z naszymi rozwiązaniami w dziedzinie ochrony środowiska, gospodarki odpadami i współpracy z organizacjami pozarządowymi. Wizyta ta miała miejsce w ramach realizacji Polsko-Amerykańsko-Ukraińskiego Projektu PAUCI. Projekt ten zakłada, iż w bieżącym roku z rewizytą na Ukrainę uda się delegacja samorządowców z Trzebini.
   Z kolei w dniach 17-19.11.2003 w Trzebini przebywała pięcioosobowa delegacja władz samorządowych z niemieckiego Bönen. Niemieccy goście spotkali się z trzebińskimi samorządowcami, dyrektorami miejscowych instytucji kultury, harcerzami oraz wychowawcami i dziećmi uczęszczającymi do Świetlicy "Plus". Liczące 20 tysięcy mieszkańców Bönen w przeszłości borykało się ze społecznymi skutkami likwidacji przemysłu górniczego, czyli analogicznymi problemami z jakimi aktualnie ma do czynienia Trzebinia. Ponadto Bönen jest miastem partnerskim gminy Billy-Montigny, z którą Trzebinia współpracuje od lat osiemdziesiątych. Z tego właśnie powodu zrodził się pomysł nawiązania współpracy pomiędzy Bönen a Trzebinią.
   Ponadto w ubiegłym roku gościła w Trzebini z jednodniową wizytą (26.03.2003) grupa nauczycieli i uczniów z Rostowa w Rosji. Goście zwiedzili Dwór Zieleniewskich i Miejską Bibliotekę Publiczną oraz wzięli udział w zajęciach lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 8 oraz Gimnazjum nr 1. Wizyta ta miała miejsce w ramach realizacji projektu pod nazwą "Rozwój- Dialog- Współpraca. Wymiana doświadczeń pomiędzy młodzieżą polską i rosyjską w budowaniu samorządności i lokalnego partnerstwa", do uczestnictwa w którym gmina Trzebinia została zaproszona przez Starostwo Powiatowe w Chrzanowie.
   - Dzięki współpracy z zagranicznymi partnerami zyskujemy cenne doświadczenia w zakresie działalności samorządowej oraz rozwiązywania różnych problemów społecznych. Ponadto na szczególne podkreślenie zasługuje to, że w zagranicznych kontaktach partnerskich wiele miejsca poświęca się młodzieży, która poprzez wakacyjną wymianę czy też wyjazdy na zagraniczne stypendia zyskuje dodatkową wiedzę, zdobywa cenne doświadczenia oraz poznaje kulturę i dorobek innych narodowości - podsumowuje Adam Adamczyk, burmistrz Trzebini.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski