Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wśród 18 tysięcy najmłodszych krakowian dużo jest Zofii i Jakubów

Iwona Krzywda
W minionym roku w Krakowie przyszło na świat prawie 18 tys. dzieci
W minionym roku w Krakowie przyszło na świat prawie 18 tys. dzieci fot. Dariusz Gdesz
Społeczeństwo. Prawie 18 tysięcy krakowian przyszło na świat w ubiegłym roku. Swoim nowo narodzonym córkom rodzice najchętniej nadawali imiona Zofia i Zuzanna. Natomiast w przypadku synów wybór najczęściej padał na Jakuba i Jana.

Krakowski Urząd Stanu Cywilnego sporządził w minionym roku 17 433 akty urodzenia, o 261 więcej niż w 2014 roku. Wzrosła również liczba zgonów, których odnotowano ponad 10 tysięcy.

Wśród imion najczęściej nadawanych krakowiankom urodzonym w 2015 roku prym wiodą: Zofia, Zuzanna i Julia, która po triumfalnym 2014 r. spadła na najniższy stopień podium. Dużą popularnością cieszą się też Hanny, Aleksandry, Maje, Alicje, Leny i Emilie.

Młodym krakowianom, podobnie jak w latach poprzednich, w 2015 roku rodzice najchętniej nadawali imiona Jakub, Jan i Antoni. W dalszej kolejności ich wybór padał na Szymona, Adama, Filipa, Franciszka, Kacpra i Wojciecha. Więcej niż dziewczynek przyszło na świat chłopców.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy krakowscy urzędnicy sporządzili blisko 3,7 tys. aktów małżeństwa. 1860 par zdecydowało się zawrzeć związek w kościele. Dodatkowo 158 krakowian odebrało zaświadczenia uprawniające do ślubu poza granicami Polski.

Pod Wawelem stanąć na ślubnym kobiercu decydowali się nie tylko Małopolanie, ale również mieszkańcy innych regionów Polski, m.in. Podkarpacia, Wielkopolski, Śląska, Mazowsza i Świętokrzyskiego. 139 związków zostało zawartych przez osoby pochodzące spoza naszego kraju.

Ze statystyk prowadzonych przez Urząd Stanu Cywilnego wynika, że narzeczeni najchętniej na ślubnym kobiercu stają w okresie letnim i miesiącach zawierających w swojej nazwie literę „r”, co zgodnie z tradycją ma przynieść powodzenie przyszłemu małżeństwu. W ubiegłym roku najwięcej par swój związek zdecydowało się zalegalizować w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu, z kolei najmniej - w styczniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski