Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstrzymane pozwolenie na „Nowy Ratusz”. Co dalej z przychodnią?

Piotr Tymczak
Los przychodni przy al. Pokoju 2 jest niepewny
Los przychodni przy al. Pokoju 2 jest niepewny Adam Wojnar
Kontrowersje. Potrzeba negocjacji, by 15 tysięcy pacjentów z Grzegórzek miało przychodnię

Przychodnia zdrowia przy al. Pokoju 2 ma obowiązującą umowę na korzystanie z mieszczącego się tam budynku do końca października. Później miała się wyprowadzić z powodu budowy w tym miejscu nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Ta inwestycja jednak się opóźnia, a wciąż nie doszło do porozumienia w sprawie nowej lokalizacji dla ośrodka zdrowia.

Jerzy Paluch, prezes Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Promocji Zdrowia Aleja Pokoju POZ, wystąpił więc o przywrócenie umowy najmu na czas nieoznaczony. - Umożliwi nam to starania o przedłużenie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, niezbędnego do kontynuowania naszej działalności - podkreśla prezes Paluch.

Bez nowej umowy albo przeniesienia placówki w nowe miejsce ok. 15 tysięcy mieszkańców Grzegórzek straci miejsce, do którego przychodzi się leczyć.

Zespół budynków umownie nazwanych jako „Nowy Ratusz” ma wybudować Regionalne Centrum Administracyjne (RCA) „Małopolska”. To spółka powołana do tego zadania przez województwo i Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego (MARR). Rada nadzorcza spółki RCA zobowiązała zarząd do wypowiedzenia przychodni umowy na czas nieoznaczony i podpisania na czas oznaczony. Ośrodek zdrowia może więc funkcjonować na obecnych zasadach do końca października. Jeżeli nie będzie nowej umowy i przychodnia się nie wyprowadzi, to dojdzie do eksmisji.

- Jeszcze nie spotkaliśmy się i nie rozmawialiśmy o terminach obowiązywania umowy - wyjaśnia prezes RCA Wiesław Bury. Dodaje, że jest możliwość wynegocjowania takiej umowy, by przychodnia mogła pozostać do czasu rozpoczęcia budowy.

Dotychczasowe stosunki między obiema stronami (przedstawicielami RCA i przychodni) nie wróżą jednak dobrze na przyszłość.

Prezesa Palucha oburzyło pismo, jakie otrzymał z MARR, w którym m.in. napisano: „Dotychczasowe pańskie prośby o interwencje, kierowane do mediów, organizacji społecznych i władz samorządowych, nie służą rozwiązaniu problemu przeniesienia przychodni, a tylko wzbudzają niepokój społeczny, w tym w szczególności wśród pacjentów i pracowników przychodni”.

Postępowanie dotyczące pozwolenia na budowę „Nowego Ratusza” zostało na razie wstrzymane. Najpierw musi być wykonana przekładka sieci ciepłowniczej. Obecnie mieści się ona na terenie, gdzie ma powstać jeden z nowych budynków. RCA ma już odrębne pozwolenie na przełożenie sieci i teraz jest na etapie przetargu na wybór wykonawcy. Prezes Bury liczy, że prace uda się wykonać do końca tego roku i wtedy będzie można liczyć na wydanie pozwolenia na budowę „Nowego Ratusza”. Później powstanie branżowa część projektu i zostanie ogłoszony przetarg na budowę, która ma potrwać do dwóch lat.

Warunkiem budowy nowej siedziby dla władz województwa było przeniesienie przychodni w inne miejsce. RCA zaproponowało pomieszczenia przy ul. Olszańskiej albo przy ul. Kordylewskiego. Lokalizacja przy ul. Olszańskiej została uznana za odległą, jeśli zaś chodzi o ul. Kordylewskiego, to NZOZ prowadzący przychodnię oczekuje na lokale przystosowane do działalności medycznej, a nie biurowe do adaptacji na placówkę zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski