Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach

Redakcja
Wybór uczelni rzadko bywa przypadkowy. Zwykle jest to dobrze przemyślana i wielokrotnie analizowana decyzja.

Wpływ mają na nią nie tylko plany zawodowe czy też zainteresowania naukowe kandydata na studia. Równie ważne są: renoma uczelni, kwalifikacje kadry naukowo-dydaktycznej, dobre warunki studiowania, a także możliwości finansowe potencjalnego studenta. Biorąc pod uwagę wymienione kryteria, znaczące miejsce na mapie edukacyjnej naszego kraju zajmuje Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach.

Historia Wszechnicy Świętokrzyskiej, kieleckiej uczelni niepaństwowej, rozpoczęła się w roku 1994. Powstała dzięki staraniom prof. dr. hab. Mieczysława Adamczyka, który funkcję jej rektora sprawuje do dziś. Do Rejestru uczelni MEN wpisana została pod znamiennym numerem 44.

W ciągu blisko 20-letniej działalności uczelnia systematycznie się rozwija, kształcąc kolejne pokolenia absolwentów dobrze przygotowanych do podjęcia zatrudnienia na polskim i europejskim rynku pracy. Dzięki dbałości o wysoki poziom i wymaganiom stawianym w procesie zdobywania wiedzy, zyskała sobie opinię szkoły rzetelnej i niepobłażliwej, ale jednocześnie przyjaznej i życzliwej, w której szanuje się godność młodego człowieka.

Obecnie uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia w zakresie: pedagogiki, filologii angielskiej, pracy socjalnej, wychowania fizycznego, fizjoterapii oraz turystyki i rekreacji. Trzy spośród wymienionych kierunków studiów: pedagogika, wychowanie fizyczne, a także turystyka i rekreacja prowadzone są również na poziomie magisterskim.

We Wszechnicy organizowane są także studia podyplomowe oraz specjalistyczne kursy dokształcające i szkolenia o tematyce zgodnej z kierunkami kształcenia. Wysoką jakość kształcenia potwierdzają pozytywne oceny wydane przez Polską Komisję Akredytacyjną.

Intensywnie rozwija się współpraca uczelni z zagranicznymi ośrodkami akademickimi. W ramach programu Erasmus prowadzona jest wymiana studentów i nauczycieli akademickich z uczelniami między innymi z Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Anglii, Francji, Włoch, Malty, Cypru czy Bułgarii.

Wszechnica posiada własne, nowoczesne budynki dydaktyczno-administracyjne przy ul. E. Orzeszkowej w Kielcach. Obejmują one powierzchnię ok. 7,5 tys. m kw. W obiektach mieszczą się m.in.: aula amfiteatralna na 300 miejsc, sale wykładowe, ćwiczeniowe i seminaryjne oraz pracownie specjalistyczne, pomieszczenia sportowo-rekreacyjne, biblioteka z czytelnią. Dzięki wyposażeniu uczelni w windy i podjazdy, jej budynki są w pełni przystosowane do kształcenia osób niepełnosprawnych.

W życiu społeczności akademickiej dużą aktywność przejawiają członkowie Uczelnianej Rady Samorządu Studentów. Corocznie organizują akcje charytatywne na rzecz osób potrzebujących, głównie dzieci z domów dziecka, a w razie potrzeby inicjują też działania wspierające studentów Wszechnicy pozostających w trudnej sytuacji życiowej. Uczestniczą także w organizacji imprez kulturalnych w ramach Juwenaliów kieleckich szkół niepaństwowych.

Studenci Wszechnicy rozwijają swe zainteresowania w kilku kołach naukowych oraz Klubie Turystycznym „Piąta strona świata”. Systematycznie uczestniczą w organizacji konferencji i spotkań naukowych w uczelni i poza jej murami. Biorą udział w wykładach gościnnych wygłaszanych przez wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury, medycyny czy polityki w ramach „Uniwersytetu Otwartego Wszechnicy Świętokrzyskiej”. W uczelni funkcjonuje też wolontariat studencki i biuro karier.

Ważne miejsce w uczelni zajmuje kultura fizyczna i sport. Studentami Wszechnicy są wybitni polscy sportowcy, m.in. reprezentanci kraju na igrzyskach olimpijskich. Galeria „olimpijczyków”, będących studentami lub absolwentami uczelni, liczy już 20 osób. Są wśród nich Marek Galiński (kolarstwo górskie – Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008), Mariusz Jurasik i Mateusz Jachlewski (piłka ręczna – Pekin 2008), Marcin Urbaś (lekkoatletyka – Sydney 2000, Ateny 2004), Zbigniew Piątek (kolarstwo szosowe – Barcelona 1992, Sydney 2000), Marek Konwa i Piotr Brzózka (kolarstwo górskie – Londyn 2012), Katarzyna Kłys (judo – Pekin 2008, Londyn 2012), Marcin Pochwała i Piotr Szczepański (kajakarstwo górskie – Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012) i wielu innych.

Liczne sukcesy odnoszą członkowie uczelnianego klubu AZS. Tradycją stały się już zaszczytne tytuły mistrzowskie zdobywane przez studentów Wszechnicy zarówno indywidualnie, jak i drużynowo na sportowych arenach krajowych i międzynarodowych. Największe osiągnięcia na Akademickich Mistrzostwach Polski odnoszą reprezentacje Wszechnicy w kolarstwie górskim, biegach przełajowych, pływaniu. Spektakularny sukces odniosła w 2010 roku drużyna Wszechnicy w piłce nożnej, zdobywając tytuł akademickiego wicemistrza Europy.

Do sukcesów sportowych studentów Wszechnicy przyczynia się zarówno ich doskonałe przygotowanie indywidualne, ale też wsparcie, na jakie mogą liczyć ze strony uczelni kierowanej przez prof. dr. hab. M. Adamczyka. Nie tylko wybitni sportowcy, ale wszyscy studiujący w kieleckiej Alma Mater, obok kwalifikacji osiąganych w czasie studiów I i II stopnia na kierunku wychowanie fizyczne, mają możliwość uzyskania dodatkowych umiejętności i uprawnień podczas specjalistycznych kursów. We Wszechnicy organizowane są cyklicznie kursy instruktorskie i trenerskie z różnych dyscyplin sportu. Odbywają się one według nowo obowiązujących przepisów, po uzyskaniu przez uczelnię stosownej zgody Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Studenci są największą dumą Wszechnicy. Władze uczelni doceniają ich sukcesy i osiągnięcia, wysiłki i starania. Osoby szczególnie wyróżniające się wynikami w nauce oraz pracą na rzecz akademickiej społeczności honorowani są stypendiami specjalnymi Rektora. Studenci mogą się też ubiegać o inne formy pomocy materialnej. Osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej przyznawane są stypendia socjalne. Na szczególne wsparcie liczyć mogą studenci niepełnosprawni.

Podczas jednej z inauguracji roku akademickiego Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Mieczysław Adamczyk mówił do studentów I roku, rozpoczynających naukę w uczelni: Pamiętajcie, że Wszechnica nigdy nie obiecuje. Wszechnica w pełni realizuje zobowiązania i deklaracje zaciągnięte na rzecz i dla dobra naszego środowiska studenckiego.

http://www.ws.edu.pl

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzes

Polecam filologie angielska na Wszechnicy Swietokrzyskiej. Mila, choc wymagajaca, kadra, dobre perspektywy pracy dla nauczyciela/tlumacza j. angielskiego.

Dodaj ogłoszenie