Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach

Redakcja
Wybór uczelni rzadko bywa przypadkowy. Zwykle jest to dobrze przemyślana i wielokrotnie analizowana decyzja. Wpływ mają na nią nie tylko plany zawodowe czy też zainteresowania naukowe kandydata na studia.

Równie ważne są: renoma uczelni, kwalifikacje kadry naukowo-dydaktycznej, dobre warunki studiowania, a także możliwości finansowe potencjalnego studenta. Biorąc pod uwagę wymienione kryteria, znaczące miejsce na mapie edukacyjnej naszego kraju zajmuje Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach.

Wszechnica Świętokrzyska powstała w roku 1994 dzięki staraniom prof. dr. hab. Mieczysława Adamczyka, który funkcję jej rektora sprawuje do dziś. Do Rejestru uczelni niepublicznych MEN wpisana została pod znamiennym numerem 44.

W ciągu przeszło 20-letniej działalności uczelnia systematycznie się rozwija, kształcąc kolejne pokolenia absolwentów dobrze przygotowanych do podjęcia zatrudnienia na polskim i europejskim rynku pracy. Dzięki dbałości o wysoki poziom i wymaganiom stawianym w procesie zdobywania wiedzy, zyskała sobie opinię szkoły rzetelnej i niepobłażliwej, ale jednocześnie przyjaznej i życzliwej, w której szanuje się godność młodego człowieka.

Obecnie uczelnia zaprasza na studia I stopnia w zakresie: pedagogiki, filologii angielskiej, wychowania fizycznego oraz fizjoterapii. Oferuje również kształcenie na poziomie magisterskim na kierunkach: pedagogika i wychowanie fizyczne.

We Wszechnicy organizowane są studia podyplomowe oraz specjalistyczne kursy dokształcające i szkolenia o tematyce zgodnej z kierunkami studiów wyższych. Wysoką jakość kształcenia potwierdzają pozytywne oceny wydane przez Polską Komisję Akredytacyjną.

Intensywnie rozwija się współpraca uczelni z zagranicznymi ośrodkami akademickimi. W ramach programu Erasmus prowadzona jest wymiana studentów i nauczycieli akademickich z uczelniami między innymi z Hiszpanii, Anglii, Francji, Malty, Rumunii czy Bułgarii.

Wszechnica posiada własne, nowoczesne budynki dydaktyczno-administracyjne przy ul. E. Orzeszkowej w Kielcach. Obejmują one powierzchnię ok. 7,5 tys. m kw. W obiektach mieszczą się m.in.: aula amfiteatralna na 300 miejsc, sale wykładowe, ćwiczeniowe i seminaryjne oraz pracownie specjalistyczne, pomieszczenia sportowo-rekreacyjne, biblioteka z czytelnią. Dzięki wyposażeniu uczelni w windy i podjazdy, jej budynki są w pełni przystosowane do kształcenia osób niepełnosprawnych.

W życiu społeczności akademickiej dużą aktywność przejawiają członkowie Uczelnianej Rady Samorządu Studentów, kół naukowych, Klubu Turystycznego „Piąta strona świata”. Systematycznie uczestniczą w organizacji konferencji i spotkań naukowych w uczelni i poza jej murami. Biorą udział w wykładach gościnnych wygłaszanych przez wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury, medycyny czy polityki w ramach „Uniwersytetu Otwartego Wszechnicy Świętokrzyskiej”. W uczelni funkcjonuje też wolontariat studencki i biuro karier.

Ważne miejsce w uczelni zajmuje kultura fizyczna i sport. Studentami Wszechnicy są wybitni polscy sportowcy, m.in. reprezentanci kraju na igrzyskach olimpijskich. Galeria „olimpijczyków”, będących studentami lub absolwentami uczelni, liczy już ponad 20 osób. Warto wymienić wśród nich Mariusza Jurasika i Mateusza Jachlewskiego, Zbigniewa Piątka, Marka Konwę, Piotra Brzózkę, Marka Galińskiego, a także Marcina Pochwałę czy Piotra Szczepańskiego.

Liczne sukcesy odnoszą członkowie uczelnianego klubu AZS. Tradycją stały się już zaszczytne tytuły mistrzowskie zdobywane przez studentów Wszechnicy zarówno indywidualnie, jak i drużynowo na sportowych arenach krajowych i międzynarodowych. Największe osiągnięcia na Akademickich Mistrzostwach Polski odnoszą reprezentacje Wszechnicy w kolarstwie górskim, biegach przełajowych, pływaniu. Spektakularny sukces odniosła w 2010 roku drużyna Wszechnicy w piłce nożnej, zdobywając tytuł akademickiego wicemistrza Europy.

Do sukcesów sportowych studentów Wszechnicy przyczynia się zarówno ich doskonałe przygotowanie indywidualne, ale też wsparcie, na jakie mogą liczyć ze strony uczelni. Nie tylko wybitni sportowcy, ale wszyscy studiujący w kieleckiej Alma Mater, obok kwalifikacji osiąganych w czasie studiów I i II stopnia na kierunku wychowanie fizyczne, mają możliwość uzyskania dodatkowych umiejętności i uprawnień podczas specjalistycznych kursów instruktorskich i trenerskich z różnych dyscyplin sportu.

Studenci są największą dumą Wszechnicy. Władze uczelni doceniają ich sukcesy i osiągnięcia, wysiłki i starania. Osoby szczególnie wyróżniające się wynikami w nauce oraz pracą na rzecz akademickiej społeczności honorowani są stypendiami specjalnymi Rektora „Primus inter pares”. Studenci mogą się też ubiegać o inne formy pomocy materialnej. Osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej przyznawane są stypendia socjalne. Na szczególne wsparcie liczyć mogą studenci niepełnosprawni.

Podczas jednej z inauguracji roku akademickiego JM Rektor prof. dr hab. Mieczysław Adamczyk mówił do studentów I roku, rozpoczynających naukę w uczelni: Pamiętajcie, że Wszechnica nigdy nie obiecuje. Wszechnica w pełni realizuje zobowiązania i deklaracje zaciągnięte na rzecz i dla dobra naszego środowiska studenckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski