Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszechobecne i wszechstronne

DELL
Smutny byłby świat bez wierzb. Te światłolubne, niewybredne - jeśli chodzi o glebę - krewniaczki topoli wydają się być wszechobecne. Rosną w parkach, przy drogach, strzegą spokoju cmentarzy, krzewią się nawet na jałowych wydmach nadmorskich. Są wszędzie.

Wierzby

   Przyrodnicy rozróżniają około 300 gatunków tych drzew. Noszą one dźwięczne imiona - tak w łacinie, jak i w polskim nazewnictwie. Salix pentandra _to wierzba pięciopręcikowa, zwana też laurową, odmiana krzewiasta o lśniących ciemnozielonych liściach, _Salix rosmarinifolia _to wierzba rokita, niskich rozmiarów miłośniczka torfowisk i wilgotnych łąk, _Salix viminalis _to witwa, okaz oryginalny, o liściach z wierzchu matowozielonych, od spodu zaś miękko owłosionych, _Salix purpurea _to wierzba purpurowa, powszechnie znana jako wiklina, jej siostrą natomiast, podobnie wykorzystywaną, jest _Salix amygdalina, wierzba migdałowa, najwierniej trzymająca się brzegów rzek, potoków i rozlewisk.
   Wierzby nie tylko ubarwiają świat, wierzby z dawien dawna mają zastosowanie gospodarcze. Z ich prętów można wykonywać wyroby wikliniarskie, można traktować je jako faszynę, służącą do umacniania koryt rzek, z kory uzyskiwane są garbniki i salicynę, drewno wykorzystywane jest szeroko w przemyśle. Ostatnio zaś karierę robi wierzba energetyczna. (DELL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski