Wszędzie witają Ją ze wzruszeniem

Redakcja
Obraz Niegowickiej Madonny przyjmowany był m.in. w Iserni Fot. Beata Wójcikowska
Obraz Niegowickiej Madonny przyjmowany był m.in. w Iserni Fot. Beata Wójcikowska
10 grudnia w Niegowici rozpoczęła się peregrynacja trzech kopii obrazu Matki Bożej Wniebowziętej. Wizerunki nawiedzają rodziny we wsiach należących do niegowickiej parafii. Tak będzie do 22 grudnia i potem, po świątecznej przerwie.

Obraz Niegowickiej Madonny przyjmowany był m.in. w Iserni Fot. Beata Wójcikowska

Dalekie i bliskie wędrówki kopii obrazu Niegowickiej Madonny

Wiosną tego roku w Niegowici, Marszowicach, Gdowie, Niepołomicach, Wieliczce i Staniątkach przyjmowana była pierwsza kopia obrazu, jako jedyna pobłogosławiona przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Szlak, na który wyruszyła dziewięć miesięcy temu i przemierzyła do dziś, liczy już wiele tysięcy kilometrów. Wiódł przez Polskę, Austrię, Bośnię-Hercegowinę i całe Włochy. O poprzednich etapach tej wędrówki już informowaliśmy. Ale niezwykła pielgrzymka, w której Maryi towarzyszy ks. Jarosław Cielecki, trwa nadal... BAR
\\\*
Przez kilka tygodni wizerunek wędrował po rzymskich zakonach - przyjęły go m.in. siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus, s. brtygidki, benedyktynki. W ostatnią niedzielę listopada obraz przewieziony został do Iserni na południu Włoch. Przyjęcie było niezwykłe - wizerunek witały dzieci z chorągiewkami, tłum parafian, jak zwykle poruszonych także tym, że przed oryginałem obrazu modlił się ks. Karol Wojtyła - przyszły papież.
Zawsze niezmiernie wzruszający jest moment, kiedy po uroczystej mszy św. ludzie podchodzą do wizerunku, całują go, a nawet pocierają chusteczkami, które zabierają ze sobą. Przez tydzień, co wieczór parafianie gromadzili się na modlitwie - codziennie przybywała inna grupa - dzieci, młodzież, chorzy.
8 grudnia obraz przewieziony został do parafii Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Neapolu. Na mszę św. przybyli członkowie grup modlitewnych Sługi Bożego Jana Pawła II, których powstaje tam bardzo wiele. W tej neapolitańskiej parafii obraz pozostanie na czas świąt Bożego Narodzenia. Potem czeka go dalsza peregrynacja - o jego przybycie proszą proboszczowie innych parafii z Neapolu, a także z Salerno. Wiadomość o pielgrzymce niegowickiego obrazu rozchodzi się po Włoszech "pocztą pantoflową" - kolejni proboszczowie zapraszają wizerunek Maryi do siebie.
W ciągu tych 9 miesięcy pielgrzymowania, w parafiach, gdzie przebywa, wierni doświadczyli już wielu łask, zaczynają też dostrzegać zło, które zakorzenione było od dawna. Jakby Maryja otwierała ludziom oczy.
Niedawno w Watykanie prezentowałem biskupom z Meksyku historię obrazu - w tych dniach biskup diecezji Yukatan przedstawi propozycję, kiedy i jak mógłby w różnych diecezjach być przyjęty wizerunek.
Niegowicki obraz trafia w różne miejsca - ostatnio głosiłem rekolekcje w podżywieckiej parafii Radziechowy, gdzie na wiosnę rozpoczynał swoją wędrówkę. Teraz, w Zamościu, gdzie również głoszę rekolekcje, w pokoju gościnnym, w którym nocuję, proboszcz umieścił duży obraz niegowickiej Matki Bożej wykonany na podstawie fotografii. A ten wizerunek jest dla mnie zawsze potwierdzeniem: oto jestem, nie martw się.
I takiej pewności chciałbym życzyć wszystkim z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wzywając tych aniołów, którzy przyszli do Nazaratu i mówili do Maryi i do prostych, pokornych pastuszków w Betlejem, by się nie lękali i tego wielkiego Białego Anioła, który objechał cały świat, niosąc Maryję i Jezusa i który na placu św. Piotra wzywał również: Nie lękajcie się. Chcę życzyć, by naprawdę, z waszych serc znikł wszelki lęk i niepokój. Niepokój o zdrowie, o pracę, o jutro, gdyż Ona, najlepsza z Matek, która dała nam taki skarb niezmierzony, że odkupił świat, nie pozwoli, żebyśmy się zatracili.
Ks. Jarosław Cielecki
Watykan

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie