Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy kandydaci na burmistrzów i wójtów walczą o wygodne fotele

Redakcja
SAMORZĄD. II tura wyborów odbędzie się 5 grudnia w siedmiu gminach powiatu krakowskiego: Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Liszki, Mogilany, Skała, Skawina. We wszystkich startują ich szefowie z minionej kadencji. Przypominamy, jaki wynik uzyskali kandydaci w I turze. IGOŁOMIA-WAWRZEŃCZYCE Ryszard Jan Kaczmarczyk: 21,69 procent (643 głosy)

Lat 59, wykształcenie średnie, mieszka w Igołomi, KW STOWARZYSZENIA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA, bezpartyjny: Ten rok doświadczył naszą gminę czterema powodziami. Jedna trzecia gminy leży na terenie zalewowym. Za jedną z najważniejszych spraw uważam bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, a więc działania związane m.in. z udrożnieniem rowów, przepustów i konserwacją wałów. Zostały zmodernizowane przepompownie, ale nie mają one drugiego zasilania, a jego brak grozi zalaniem dużej części gminy. Niewiele brakowało, a doświadczylibyśmy tego w tym roku. Ważną sprawą jest zakończenie, rozpoczętej przez mnie budowy sieci wodociągowej i przystąpienie do budowy kanalizacji. Dostrzegam konieczność włączania oświetlenie w nocy. Teraz od północy do 4 rano, lampy się nie świecą, a przecież to pora, kiedy producenci warzyw czy hurtownicy wyjeżdżają na place targowe. Nie powinni poruszać się po ciemnych drogach. Bardziej opłacalna byłaby wymiana oświetlenia na energooszczędne, niż czynienie oszczędności poprzez wyłączanie lamp. Remontów wymagają też drogi, tak powiatowe jak i gminne. Przy drodze krajowej 79 po drugiej stronie powinny zostać zbudowane chodniki, wtedy mieszkańcy czuliby się na pewno bezpieczniej. W swoich działaniach mam na uwadze też takie, które zmniejszałyby podziały w gminie. Wiem, że to proces wieloletni, może nawet pokoleniowy, ale zrobię wszystko, aby je zmniejszać.

Józef Marek Rysak: 47,68 procent (1413 głosów)

Lat 54, wykształcenie wyższe, mieszka w Igołomi, KW POROZUMIENIE PODKRAKOWSKIE, członek PSL: W tej kadencji, chciałbym, podobnie jak w minionej, skupić wszystkie wysiłki na rozwoju gminy i nadrabianiu zapóźnień. Dużo udało nam się udało ostatnio zrobić. Cenne jest to, że w jak największym stopniu korzystaliśmy z różnych zewnętrznych funduszy. Z nich powstała sala gimnastyczna w Igołomi i w tej miejscowości budowane jest przedszkole, które zaspokoi oczekiwania wszystkich rodziców. Także pozyskaliśmy pieniądze na modernizację siedziby centrum kultury w Wawrzeńczycach oraz budowę wodociągu. Ta inwestycja leży mi na sercu, bo chciałbym, aby nasi mieszkańcy mieli wodociąg jak najszybciej. Także bardzo ważna jest ochrona przeciwpowodziowa, a więc utrzymanie w dobrym stanie wszystkich urządzeń melioracyjnych. Chociaż nie leży to w kompetencjach gminy, to chcemy wpływać na to, aby pewne inwestycje zostały wykonane., np. żeby powstał zbiornik retencyjny na granicy naszej gminy z gminą Koniusza. Chcę działać na wielu polach, także myślę o innych wioskach, w których powstaną - także przy współfinansowaniu z zewnątrz, strefy sportowo-rekreacyjne z placami zabaw. Jest już na nie gotowa dokumentacja dla siedmiu sołectw. Będę kładł jeszcze większy nacisk na integrację naszych mieszkańców, a także współpracę ze wszystkimi ugrupowaniami w Radzie Gminy, nie patrząc, skąd kto przyszedł.

IWANOWICE

Zbigniew Stanisław Grzyb: 30,19 procent (1042 głosy)

Lat 50, wykształcenie wyższe uniwersyteckie, mieszka w Roczynach, KW PiS, członek SD: Chciałbym wspólnie z mieszkańcami wypracować strategię rozwoju gminy, żeby wtedy, kiedy przestanę być wójtem, moi następcy mieli ułatwione zadanie. Mieszkańcy iwanowickiej gminy nie są ani mniej zaradni, ani mniej pracowici, niż tych, którym się powiodło. Trzeba pomyśleć o: wyznaczeniu i uzbrojeniu terenów pod działalność gospodarczą i zachęcać inwestorów, aby do nas przyszli, skutecznym aplikowaniu środków unijnych, wykorzystywaniu pomocy ludzi mądrych i przedsiębiorczych, bo takich mamy wielu. Konieczna jest kanalizacja, ale nie robiona wyrywkowo, byle gdzie i byle jak. Nie może być podziału na wschód-zachód, północ południe, lepszych, bo np. "mają" wójta i gorszych, bo takowego nie mają. Wójt powinien być gospodarzem sprawiedliwie rozdzielającym środki pomiędzy wszystkie sołectwa. Z kolei mieszkańcy powinni zaakceptować to, że gmina potrzebuje pieniędzy np. na rozbudowę strategicznej drogi Iwanowie-Sieciechowice-Wysocice, pozwalającej na uruchomienie komunikacji publicznej z prawdziwego zdarzenia, rozbudowę sieci kanalizacyjnej, teleinformatycznej, rozbudowę i doposażenie szkół, rewitalizacja centrów Iwanowic i Sieciechowic oraz zapewnienie miejsc w przedszkolach. Konieczne jest wzmocnienie jednostek OSP, a także Ośrodka Pomocy Społecznej, żeby mógł skutecznie wspierać ludzi potrzebujących pomocy.

Zbigniew Antoni Tomaszek: 30,19 procent (1042 głosy)

Lat 58, wykształcenie wyższe rolniczo-ekonomiczne, mieszka w Iwanowicach Dworskich, KWW SAMORZĄDNA GMINA IWANOWICE, członek PSL: W tej kadencji chciałbym skupić się na kontynuacji działań, które rozpocząłem w minionej kadencji w różnych kierunkach. Wiem, jak bardzo ważna jest infrastruktura drogowa, dlatego zamierzam nadal działać m.in. na rzecz przeprowadzenia remontu dróg powiatowych, gminnych oraz dojazdowych do pól, a także budowy chodników. W gminie jest wiele już rozpoczętych inwestycji, m.in. oświatowych, niezwykle ważnych dla rozwoju edukacji naszych młodych mieszkańców. Trwa już budowa pięciooddziałowego przedszkola dla 125 dzieci, co zapewni miejsca dla wszystkich maluchów w naszej gminie. Powstały już fundamenty przedszkola. Także zostanie dokończona budowa sali gimnastycznej w Naramie przy szkole podstawowej. Przy zmodernizowanym w tym roku, w ramach programu "Orlik plus" boisku w Biskupicach, powstanie teren rekreacyjny, na który mamy już gotowy projekt. Baza sportowa jest bardzo ważna dla mieszkańców - mam też plan "orlikowych" boisk w: Sieciechowicach i w Grzegorzowicach lub w Maszkowie. Konieczna jest rozbudowa sieci oświetleniowej w całej gminie i zmodernizowanie istniejącej. Dzięki temu mieszkańcy będą czuli się bezpieczniej, a gmina będzie ponosić mniejsze koszty utrzymania oświetlenia.

JERZMANOWICE-PRZEGINIA

Andrzej Marian Krzystanek: 20,06 procent (943 głosy)

Lat 51, wykształcenie wyższe, mieszkaniec Gotkowic, KWW ROZWÓJ I WSPÓŁPRACA, bezpartyjny: Gmina Jerzmanowice-Przeginia potrzebuje zrównoważonego rozwoju. Trzeba zadbać o to, żeby każdy mieszkaniec miał dostęp do niezbędnej infrastruktury. Myślę tutaj głównie o budowie sieci kanalizacyjnej. W ostatnim czasie nastąpiło spowolnienie w realizacji tego typu inwestycji. Siecią kanalizacyjną powinna być objęta cała gmina, także część wschodnia, w której dotychczas nie inwestowało się. Wójt powinien zadbać o współpracę wszystkich mieszkańców, którzy chcą się zrzeszać w różnego rodzaju organizacjach społecznych. Trzeba im pozwolić działać, integrować się, prowadzić do spotkań oraz wspólnych inicjatyw stowarzyszeń funkcjonujących w gminie z radnymi i sołtysami. Gmina potrzebuje mniej efekciarstwa, a więcej efektów. Uważam, że po pierwsze nie należy przeszkadzać tym, którzy chcą coś zrobić w tej gminie, nawet jeśli są to drobne sprawy, trzeba je zauważyć i wspierać. Nie wolno tłumić pomysłów oddolnych. Nie można oczekiwać, że wszelkie inicjatywy będą wychodziły tylko od władzy. Społeczeństwo ma tu również swój głos. W gminie jest miejsce dla każdego, nawet jeśli ma odmienne zdanie, trzeba mu pozwolić realizować swoje plany. Ostatnio zamiast realizacji potrzeb gminy były realizowane fantazje wójta. Nie potrzebujemy nieustannie toczących się sporów, ale dobrego zarządzania.

Adam Henryk Piaśnik:46,94 procent (2207 głosów)

Lat 49, wykształcenie średnie, mieszkaniec Jerzmanowic, KW Prawo i Sprawiedliwość, członek PiS: Nasza gmina na pewno potrzebuje jedności. Współpraca jest niezbędna na terenie całej gminy i powinna się zaczynać od partnerskiego działania radnych i wójta. Ta sama współpraca powinna obejmować organizacje i wszelkie grupy społeczne na terytorium całej gminy. Dotychczas jedności nie było, a szczególnie w ostatniej kadencji. Proponowałem współpracę wielokrotnie, ale Rada jej nie przyjęła. Mam głębokie przeświadczenie, że jeśli zostanę wybrany na wójta na najbliższą kadencję to z nową Radą współpraca ułoży się pomyślnie. Gmina potrzebuje wielu inwestycji. Dla mnie najważniejsze są te w obszarze oświaty. Udało się pozyskać pieniądze z dwóch programów edukacyjnych na zajęcie dodatkowe, pozalekcyjne dla dzieci z całej gminy. Mam nadzieje, że tego typu programy będziemy kontynuować. Niezbędny jest również rozwój bazy oświatowej. Budowa hal sportowych przy dwóch Zespołach Szkół, gdzie mieszczą się podstawówki i gimnazja. Kolejnym zadaniem, niezbędnym dla gminy jest budowa kanalizacji. Powstała oczyszczalnia w Żarach, zdobyliśmy na nią 5 mln zł, teraz potrzebna jest druga taka oczyszczalnia dla kolejnej części gminy. Trzeba również zainwestować w drogi. Planuję też zdobywanie pieniędzy na odnowę centrów wsi, w których ma być miejsce na szerzenie oświaty, kultury, kultywowanie tradycji.

LISZKI

Paweł Artur Jastrzębski: 35,78 procent (2078 głosów)

Lat 41, wykształcenie wyższe, mieszka w Rącznej, KWW LISZKI XXI, bezpartyjny: Wykorzystanie potencjału tkwiącego w ludziach, ich inicjatywy i przedsiębiorczości, to jeden z moich priorytetów. Działające tu firmy nie znajdują wsparcia ze strony gminy, a to od nich pochodzi lwia część podatków. Dzisiaj przedsiębiorcy i inwestorzy, traktują urząd jak przeszkodę do pokonania, Konieczne jest aktywne poszukiwanie i pozyskiwanie inwestorów. Jeżeli udaje się to naszym sąsiadom to znaczy, że są możliwości i nam też powinno się udać. Chciałbym też skupić się na pozyskiwaniu dotacji w różnych obszarach, czego nie robiono przez kilka lat. Ochrona przeciwpowodziowa to kolejna pierwszorzędna sprawa do kompleksowego rozwiązania - z rowami i przepustami. Wiąże się to z ochroną środowiska, które będzie czystsze, gdy wybudowana zostanie kanalizacja i uregulowana będzie gospodarka odpadami. Równocześnie możemy rozwijać gminę pod kątem turystyki, która mocno kuleje, mimo, że mamy tyle pięknych miejsc, jak Dolina Mnikowska, Brzoskwinki, a także Piekary, świetne miejsce na trasy rowerowe. Chciałbym zmienić podejście urzędu do klientów, którzy nie mogą się bać załatwienia sprawy w nim. Mam pomysły na wdrożenie programów profilaktycznych oraz na rozwój edukacji, zwłaszcza najmłodszych mieszkańców, m.in. poprzez kursy czy warsztaty przy współpracy z parafiami i organizacjami pozarządowymi.

Wacław Janusz Kula: 40,90 procent (2375 głosów)

Lat 55, wykształcenie wyższe, mieszka w Kryspinowie, KW POROZUMIENIE PODKRAKOWSKIE, bezpartyjny: W swoich planach mam kontynuację rozpoczętych zadań oraz wdrożenie nowych inwestycji. Już trwają prace nad rozbudową oczyszczalni ścieków w Piekarach, co kosztować będzie 9 mln zł. Obecnie pracuje ona na maksimum swoich możliwości. Budujemy kanalizację, na którą otrzymaliśmy 39 mln zł dotacji, a gmina z własnego budżetu wyda na nią 33 mln zł. Powstaje 90 km sieci w Chrosnej, Morawicy i Mnikowie. Przygotowywany jest projekt - też z myślą o pozyskaniu dofinansowania - kanalizowania południowej części gminy obejmujący Rączną, Ściejowice i Jeziorzany. Przez te miejscowości na 7-kilometrowym odcinku przebiegać będzie droga współfinansowana z tzw. "schetynówek". Wzdłuż niej powstaną chodniki, co jest niezwykle ważne dla poprawy bezpieczeństwa pieszych. Jednym z ważniejszych planów jest budowa nowego obiektu Szkoły Podstawowej w Morawicy. Istotna jest poprawa jakości wody pitnej w południowej części gminy. Mam w planie budowę zbiorników retencyjnych w dwóch miejscowościach: Rącznej oraz Kaszowie Wyźrale lub Kryspinowie. Nie zapominam o rozbudowie oświetlenia ulicznego, programach profilaktycznych, rozbudowie sieci teleinformatycznej z bezpłatnym dostępem do Internetu, bazie sportowej i zamiarze budowy dwóch boisk z programu "orlik" - w Jeziorzanach i Kryspinowie.

MOGILANY

Małgorzata Elżbieta Mardyła: 36,64 procent (1838 głosów)

Lat 50, wykształcenie wyższe, mieszkanka Lusiny, KWW POROZUMIENIE DLA GMINY MOGILANY, członek PO: Przy tak wrogiej, pełnej oszczerstw i kłamstw kampanii prowadzonej przez mojego konkurenta, trzeba mieć nerwy z żelaza. Jeśli mieszkańcy wybiorą mnie ponownie na wójta to na pewno Mogilanom nie grozi, planowane przez mojego konkurenta wyprzedanie majątku gminnego. Ja będę kontynuowała inwestycje w całej gminie. Planuję pomnażanie miejsc pracy. Będę dążyła do dalszego rozszerzenia zakresu usług medycznych. Kontynuowana będzie budowa i remont dróg, oświetlenia ulicznego. Chcę rozbudowywać szkoły, przedszkola, tereny sportowo-rekreacyjne. Planuję rozwój sieci kanalizacyjnych i modernizację wodociągów. Moim celem jest z jeszcze większą mocą integrować lokalną społeczność z nowymi mieszkańcami, którzy osiedlają się w gminie. Chcę żeby wszyscy czuli się tutaj dobrze, żeby stanowili jedność. Wierzę, że rozwój gminy i materialne dobro każdego mieszkańca jest o wiele więcej warte niż danie wiary kłamstwu. Wierzę w mądrość i uczciwość mieszkańców gminy Mogilany. Smutno mi z powodu tych, którzy dają się omamić obietnicami gruszek na wierzbie.

Krzysztof Bolesław Musiał: 47,20 procent (2368 głosów)

Lat 56, wykształcenie średnie, mieszkaniec Mogilan, KW STOWARZYSZENIE MIESZKAŃCÓW GMINY MOGILANY, bezpartyjny: Najważniejszą sprawą dla mnie jest wyciagnięcie gminy Mogilany z zapaści finansowej. TVN24 podało kiedyś statystyki, w których Mogilany zajmowały pierwsze miejsce pod względem zadłużenia - sięga 59,2 proc. Jeśli przekroczymy próg 60 proc. do gminy przyjdzie komisarz. Należy rozpocząć działania zmierzające do oddłużenia. Znalezienie sposobu na to będzie niezwykle trudne. Trzeba się zastanowić, co dalej zrobić z budowanym gimnazjum, którego koszt jest szacowany na 52 mln zł. Na ten cel nie pozyskaliśmy ani złotówki. Władza nie potrafiła napisać ani jednego sensownego wniosku i pozyskać funduszy zewnętrznych. Pozostaje tylko przeanalizować możliwości pomniejszenia obiektu. To jest również trudny temat, ale musimy się z nim zmierzyć. Następną sprawą jest powrót do samorządności. Organizowanie spotkań z mieszkańcami. Trzeba interesować się tym, co wieś ma do powiedzenia. Brakuje kanalizacji, np. we Włosani, bo tam jest oczyszczalnia ścieków i ani jeden dom nie został podpięty do sieci. Nie sztuka otworzyć się na budownictwo, trzeba jeszcze zapewnić infrastrukturę.

SKAŁA

Tadeusz Durłak: 39,34 procent (1709 głosów)

Lat 55, wykształcenie średnie techniczne, mieszka w Cianowicach, KW PSL, bezpartyjny: Chciałbym mądrze zarządzać gminą, łagodzić konflikty i integrować mieszkańców. To rola władzy, która ma pełnić wobec nich służebną rolę. Podstawowym moim celem jest rozwój gminy, m.in. poprzez pozyskiwanie pieniędzy do budżetu, ale nie przez podnoszenie podatków, ale rozwijanie przedsiębiorczości i wykorzystanie walorów turystycznych gminy. Większe dochody, to też większe możliwości pozyskiwania pieniędzy z różnych programów na udział własny. To ostatni dzwonek, żeby z nich korzystać. Chcę stworzyć mieszkańcom warunki do rozwijania przedsiębiorczości, a możliwości jest dużo i wiem, że w mieszkańcach drzemie duży potencjał. Będę do gminy zapraszał specjalistów, którzy wskażą im drogę, podpowiedzą im jak otwierać firmy, dostawać dotacje i kredyty. Ponieważ gmina położona jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i w jego otulinie, trzeba bardziej rozwijać turystykę, a co z tym związane bazę noclegową, gastronomiczną, parkingi. To z kolei wymaga dobrych relacji z dyrekcją OPN-u, który na pewno będzie przychylny takim działaniom. Mam sporo pomysłów, aby gmina zaczęła prężnie działać i zmieniała się jak najszybciej. Chciałbym, aby w wioskach powstały place zabaw, kilometry chodników. Konieczny jest remont chodnika m.in. przy ul. Ojcowskiej w Skale. Niezwykle ważna jest modernizacja drogi 794, budowa obwodnicy Skały oraz kanalizacji.

Robert Stanisław Jakubek: 21,45 procent (932 głosy)

Lat 41, wykształcenie średnie techniczne, mieszka w Skale, KW STOWARZYSZENIę WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA, bezpartyjny: Jest wiele zadań do zrealizowania. Pod niektóre kładziemy już podwaliny w formie przygotowania dokumentacji technicznej. Część inwestycji jest już realizowana, np. budowana jest kanalizacja w obszarze Szczodrkowic. Kosztuje ponad 7 mln zł, a zrealizowana zostanie do końca przyszlego roku. Projektowane jest kanalizowanie Cianowic Małych, Maszyc, Niebyłej, Świnczowa, a także w Skale ul. Wobromskiej, która będzie modernizowana w przyszłym roku w ramach remontu drogi wojewódzkiej 794 na odcinku gmina Zielonki-Skała. Niezwykle ważna jest budowa obwodnicy miasta. Została już wybrana koncepcja, która jest najkorzystniejsza dla nas. Do bardzo istotnych zadań należy modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Skale. Ma ona już 18 lat i za małą przepustowość, a w założeniach ma przyjmować ścieki z obszaru trzech czwartych gminy. W swoich planach mam też budowę magistrali wodociągowej łączącej północ z południem, biegnącej od Skały do Cianowic. Rozpoczęto już projektowanie remontu Szkoły Podstawowej w Smardzowicach, gdzie powinna funkcjonować jako szkoła integracyjna. Jesteśmy już na dobrej drodze w tworzeniu strefy aktywności gospodarczej. Została już skupiona znaczna część terenu o powierzchni prawie 4,5 ha. Wtedy będziemy mogli ściągać do nas inwestorów, co przyniesie większe wpływy do budżetu.

SKAWINA

Marcin Michał Kuflowski: 23,38 procent (3521 głosów)

Lat 32, wykształcenie wyższe, mieszkaniec Skawiny, KWWKAWINA JUTRA, bezpartyjny: Budowa obwodnicy, rozwiązanie innych problemów komunikacyjnych miasta (wąskie gardło na moście na Skawince, mała obwodnica), rozruch dwóch stref aktywności gospodarczej i stworzenie nowych miejsc pracy, promocja gminy, poprawa bazy oświatowej, kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej, zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, aktywizacja osób starszych i niepełnosprawnych - to główne zadania, które stawiam przed sobą na kilka najbliższych lat. Postulaty te są w większości odpowiedzią na niezrealizowane dotychczas, a kluczowe dla rozwoju gminy zadania. Często mówiąc o Skawinie, przytaczamy zdania o wielkim, ale wciąż niewykorzystanym potencjale... W rankingach bezlitośnie przegrywamy z Niepołomicami, Zabierzowem, Dobczycami, Zielonkami, Wielką Wsią i wieloma innymi gminami. Najbliższe lata to czas, w którym można wszelkie braki nadrobić. Żeby jednak móc skutecznie rywalizować o miejsce w czołówce małopolskich gmin - trzeba mocno pójść do przodu: odważnie, z entuzjazmem i z pomysłem, a jestem pewien, że tych cech mi nie zabraknie. Zapewniam jednocześnie, że będę czynił wszystko co w mojej mocy, żeby gmina Skawina była lepszym miejscem do życia, do pracy i do wypoczynku - dla wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek, majętność, poziom wykształcenia, miejsce zamieszkania czy ograniczenia fizyczne.

Adam Najder: 46,40 procent (7017 głosów)

Lat 64, wykształcenie wyższe, mieszkaniec Skawiny, KWW FORUM MIESZKAŃCÓW MIASTA I GMINY SKAWINA, bezpartyjny: Gmina czeka na rozbudowę gospodarki wodno-ściekowej. Do wykorzystania są pozyskane 260 mln zł z funduszy unijnych. Planuję ubiegać się o kolejne dotacje na budowę kanalizacji dla mniej zurbanizowanych obszarów naszej gminy. Liczę tutaj na pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Będę wykorzystywać zdobyte środki europejskie na rozwój stref gospodarczych, budowę infrastruktury w tych strefach. Niezwykle istotnym zadaniem jest również infrastruktura drogowa, a przede wszystkim budowa obwodnicy. Nawet jeśli przyjdzie ją realizować etapami, to dwa kolejne odcinki są niezbędne. Zaplanowałem także rewitalizację starej części miasta. Poprawę jego wizerunku. W trosce o środowisko chcę również zająć się zdobywaniem dotacji na montaż baterii słonecznych. Planuję w dalszym ciągu rozwijać bazę oświatową, filie biblioteki oraz bazę rekreacyjno-sportową. Czeka nas rozbudowa szkół, przedszkola, budowa żłobka. Chcę zapewnić lepsze warunki dla dzieci w tym także środki na zajęcia dodatkowe oraz poprawę płac dla nauczycieli. Moim celem jest też budowa społeczeństwa obywatelskiego, rozwój stowarzyszeń, organizacji, żeby ludzie angażowali się w życie swojej małej ojczyzny. Gmina musi również zadbać o bezpieczeństwo najsłabszych, o budowę mieszkań socjalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski