Nasza Loteria

Wszyscy nasi przyjaciele z Forum Przedsiębiorców Małopolski pomagają walczącym Ukraińcom i uchodźcom z umęczonego przez wojnę kraju

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Organizacje przedsiębiorców z całej Małopolski oraz instytucje otoczenia biznesu współtworzące od lat Forum Przedsiębiorców aktywnie pomagają uchodźcom z Ukrainy i ich rodzinom. Jest ogromne wsparcie materialne, jest pomoc w znalezieniu dachu nad głową i wypełnieniu wszystkich formalności, w tym błyskawicznej legalizacji pracy.

Katarzyna Woszczyna, szefowa małopolskiego Business Centre Clubu, mówi, że chwilę po rosyjskiej agresji na Ukrainę rozdzwoniły się telefony od firm członkowskich z prostym pytaniem: jak pomóc.

– Skala zaangażowania polskich przedsiębiorców, dużych i małych, jest przeogromna. To są działania ogólnopolskie, regionalne i lokalne, w ramach małych, ale skutecznych grup pomocowych. Wszyscy, oczywiście, udzielają też wszelakiego wsparcia swoim pracownikom pochodzącym z Ukrainy oraz ich bliskim

– mówi Katarzyna Woszczyna.

BCC – na poziomie ogólnopolskim, małopolskim i krakowskim - jest w stałym kontakcie z koordynatorami pomocy z Polskiej Akcji Humanitarnej i Polskiej Misji Medycznej.

- Najważniejsze, by pomoc docierała tam, do Ukrainy, gdzie toczy się heroiczna walka armii ukraińskiej i ludności cywilnej. Wielce potrzebne są leki, materiały opatrunkowe, apteczki. Otrzymujemy dramatyczne prośby konsulatu Ukrainy o zakup i dostarczanie pomocy w postaci latarek, butów, odzieży ochronnej, hełmów, noktowizorów - wszystkiego, co może pomóc podtrzymać opór Ukrainy w starciu z Rosją. O pomoc proszą również ukraińscy pracownicy firm w Polsce, którzy wyjechali bronić ojczyzny

– relacjonuje Katarzyna Woszczyna.

Firmy członkowskie BCC dokonały olbrzymich zakupów, większe organizują potężne transporty, jak InPost.

– Pierwsze nasze tiry już są w drodze, a to nie koniec, bo przygotowujemy kolejne transporty

– informuje szef krakowskiej firmy, Rafał Brzoska. Dodaje, że w ciągu ostatniej doby wolontariusze przygotowali 384 palety darów.

Inna firma zrzeszona w BCC, Neo Hospital, prowadząca w Krakowie Szpital na Klinach, zaoferowała uchodźcom bezpłatną pomoc medyczną m.in. w zakresie ginekologii, onkologii oraz chirurgii dziecięcej. – Oferujemy także pracę osobom z Ukrainy i otwarliśmy nasze domy dla rodzin potrzebujących schronienia. Jesteśmy całym sercem z obywatelami Ukrainy – podkreśla Joanna Szyman, szefowa NeoHospital.

Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie organizuje wsparcie dla Ukrainy pozostając w intensywnym kontakcie z zaprzyjaźnionymi Izbami we Lwowie i Kijowie.

– Nasi przyjaciele z bohatersko walczącej Ukrainy informują, że najskuteczniejszym kanałem pomocy dla walczących i cierpiących tam, na miejscu, są bezpośrednie wpłaty finansowe kierowane poprzez polskie sprawdzone organizacje i instytucje bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy. Dlatego zwróciliśmy się do naszych firm członkowskich, aby – obok codziennej aktywnej pomocy docierającym do Krakowa uchodźcom – dokonywały wpłat na pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, wieloletniego członka IPH, z adnotacją „Wsparcie dla Ukrainy”

– wyjaśnia Rafał Kulczycki, dyrektor IPH w Krakowie.

Akcję pomocową uruchomiła także Konfederacja Lewiatan. Oferuje wsparcie finansowe dla pracowników z Ukrainy, natychmiastowe zatrudnienie, organizuje transporty z granicy, uruchomiła porady prawne, a także opiekę nad dziećmi pracowników i wynajem mieszkań.

Własną zbiórkę sprzętu do ochrony (apteczki taktyczne, leki, śpiwory, odzież termiczna itd.) oraz wsparcie finansowe uruchomił Krakowski Park Technologiczny. - Wspólnie spróbujmy zrobić wszystko, co możemy, aby powstrzymać ten agresywny atak wojenny i choć w niewielkim stopniu wesprzeć tych, którzy są na pierwszej linii frontu i walczą też w naszym imieniu – mówi Łukasz Słoniowski, wiceprezes KPT.

Podobne działania podejmowane są przez przedsiębiorców w całej Małopolsce. W środę z Nowego Sącza wyruszył na Ukrainę konwój czterech TIR-ów z pomocą – auta udostępniła nieodpłatnie firma FAKRO. Kierowcy nowosądeckiego potentata okiennego podjęli się tej ryzykownej misji. Oprócz Fundacji Pomyśl o Przyszłości i FAKRO w akcję zaangażowały się przedsiębiorstwa Konspol, Gosdrob, Szubryt, Goldrop, Cechini, Grupa Maspex oraz Eurocash.

- FAKRO udostępniło swoje centra logistyczne w Nowym Sączu oraz we Lwowie. Dla potrzeb Caritas Lwów oddano obiekt i pracowników do celów przeładunkowych i redystrybucji pomocy na terenie Ukrainy. Z centrum logistycznego FAKRO mogą bezpłatnie korzystać również inne organizacje charytatywne dostarczające pomoc dla Ukrainy

- mówi Bożena Damasiewicz, Prezes Fundacji Pomyśl o Przyszłości. I zapowiada kolejne transporty z pomocą dla walczącej Ukrainy.

Gdzie wpłacać pieniądze, by wesprzeć walczących i cierpiących z powodu rosyjskiej inwazji obywateli Ukrainy

  • Polska Akcja Humanitarna (PAH): Numer rachunku: 53 2490 1028 3587 1000 0017 9440 z dopiskiem Darowizna Pomoc dla Ukrainy 0179440
  • Polska Misja Medyczna (PMM): Numer rachunku: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem UKRAINA
  • Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK): Nr rachunku 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002 Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy (Wpłacane środki trafiają bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy i jest to najszybszy sposób na przekazanie pomocy walczącym).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski