Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy planują odnowę

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W latach 2007-2014 odnowiono z unijną pomocą m.in.: centrum Wieliczki
W latach 2007-2014 odnowiono z unijną pomocą m.in.: centrum Wieliczki zdjęcia: archiwum
Powiat. Do końca tego roku wielickie gminy przygotują programy rewitalizacji. Dokumenty te powstają we współpracy z mieszkańcami, którzy podpowiadają, gdzie i co należy poprawić, zmienić, wybudować. Jest ogromna szansa na realizację tych postulatów

Rozmaite prace rewitalizacyjne wykonano w gminach powiatu wielickiego już w minionych latach, z unijnej puli na lata 2007-2014. Jednak odnowa planowana teraz w miastach i wioskach ma być inna. Tym razem o jej kierunku zdecydują sami mieszkańcy, a nie jak w poprzednim rozdaniu takich dotacji - głównie władze samorządowe.

Szansa pozyskania unijnych funduszy na planowane przedsięwzięcia jest ogromna, bo w latach 2015-2020 pula na tego typu działania ma być bardzo duża. Wieliczka i Niepołomice wiedzą już mniej więcej, gdzie i co trzeba zrewitalizować. Pozostałe gminy powiatu wielickiego czekają jeszcze w tej sprawie na propozycje mieszkańców.

Wieliczka: czas na osiedla i park Mickiewicza

Gminny Program Rewitalizacji na lata 2016-2023 to plan odnowy przede wszystkim dla wielickich osiedli. W najbliższych latach tego typu inwestycje mają być prowadzone: w okolicach Szkoły Podstawowej nr 3 oraz na osiedlach Asnyka i Sienkiewicza, w rejonie szkoły w Krzyszkowicach oraz na osiedlach Kościuszki i Przyszłość, a także na os. Boża Wola. Do odnowy zakwalifikowano również obszar przy SP nr 2 oraz ulicach Górsko, Klaśnieńskiej i Daniłowicza. Na tej liście jest także kontynuacja prac w parku Mickiewicza.

- Przy SP nr 2 trzeba zagospodarować na nowo plac przed szkołą (od ul. Sienkiewicza - red.), który teraz właściwie nie wiadomo do czego służy, natomiast przy „trójce” - otoczenie powstającej teraz sali gimnastycznej. Jest plan rewitalizacji okolic obiektów Wieliczanki na os. Krzyszkowice, a na os. Kościuszki mieszkańcy upomnieli się o zagospodarowanie tzw. górki (teren za „Siemachą” - red.) na miejsce osiedlowych spotkań z prawdziwego zdarzenia - wylicza Magdalena Golonka z wielickiego magistratu.

Mieszkańcy os. Boża Wola upomnieli się o remont boiska i wykonanie innej infrastruktury rekreacyjno-sportowej. Na Wincentego Pola ma powstać teren zielony z małą architekturą. Jest projekt rewitalizacji otoczenia ul. Klaśnieńskiej (na wjeździe do miasta). Natomiast w parku Mickiewicza zaplanowano wykonanie alejek z prawdziwego zdarzenia (wreszcie przyjaznych dla matek z dziećmi w wózkach, czy biegaczy) oraz ogrodów tematycznych.

Projekt programu rewitalizacji, w którym ujęte zostaną m.in. te przedsięwzięcia ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu. Jesienią dokument ten będzie jeszcze raz konsultowany z mieszkańcami.

Niepołomice: obszary do odnowy wybrali z trudem

Niepołomice miały kłopoty ze wskazaniem takich terenów, bo akurat w tej gminie już niewiele zostało do rewitalizacji. W końcu znaleziono jednak obszary, które według unijnych wytycznych można uznać za zdegradowane. To miejskie błonia oraz zniszczony budynek kolejowy i jego otoczenie na stacji PKP w Podłężu.

Zrewitalizowane niepołomickie błonia mają stać atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu wolnego. Pomysły na zagospodarowanie tego obszaru będzie można zgłaszać podczas warsztatów, zaplanowanych dzisiaj w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11. Program konsultacji przewiduje pracę w grupach, które omówią m.in. pomysły na rekreacyjne i sportowe zagospodarowanie błoń. Będzie też czas na debatę, czy instytucje i organizacje, mające siedziby w pobliżu błoń mogą - i w jaki sposób - poszerzyć swoją ofertę, by obszar ten był pełniej i bardziej różnorodnie wykorzystywany. Jeśli pozwoli na to pogoda, uczestnicy konsultacji wyprawią się też na warsztaty terenowe na błonia.

W najbliższym czasie odbędzie się także podobne spotkanie dotyczące terenów kolejowych w Podłężu. Co będzie w obecnym budynku dworca na stacji PKP, na razie nie wiadomo. Wśród propozycji pojawiło się na razie m.in. przeniesienie tam siedziby Domu Kultury „Inspiro” lub filii Biblioteki Publicznej.

Gdów: plan obejmuje dziesięć sołectw

Na liście obszarów uznanych za zdegradowane znalazły się: Cichawa, Fałkowice, Gdów, Niżowa, Stryszowa, Wiatowice, Winiary, Zagórzany, Zalesiany i Zręczyce, natomiast do rewitalizacji wybrano wstępnie cztery z tych miejscowości. To Cichawa, Gdów, Stryszowa i Zalesiany.

W tej gminie ankietowanie mieszkańców odnośnie rewitalizacji rozpoczęto dopiero w ostatnią środę. - Konsultacje społeczne potrwają przez miesiąc, więc na razie nie wiadomo, jakie tereny w tych miejscowościach zostaną wskazane do odnowy oraz w jaki sposób - mówi Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie. Dodaje, po społecznych konsultacjach mogą zmienić się jeszcze także sołectwa, które zakwalifikowano do rewitalizacji.

Kłaj: prowadzi modernizacja bazy kulturalnej i edukacyjnej

To jeden z najczęstszych postulatów zgłaszanych przez mieszkańców podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego. Inne propozycje to m.in.: przygotowanie oferty spędzania czasu wolnego dla osób starszych i młodzieży oraz zagospodarowanie terenów posiadających potencjał dla rozwoju sportu, turystyki i rekreacji (ze szczególnym uwzględnieniem otoczenia puszczy oraz dawnego żwirowiska, gdzie mogłyby powstać np. boiska, place zabaw i kąpielisko), poprawa infrastruktury komunalnej dla przedsiębiorców oraz stanu dróg i sytuacji komunikacyjnej.

Biskupice: mają 146 ankiet od mieszkańców

Tyle osób zdecydowało się odpowiedzieć na pytania, gdzie i co należy zrewitalizować w gminie. Termin takich konsultacji minął wczoraj. - Obecnie sporządzana jest diagnoza dla gminy, która pokaże, które obszary i miejscowości można uznać za zdegradowane i objąć je rewitalizacją - mówi Daniela Orłowska z Urzędu Gminy Biskupice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski