Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy równi, a każdy inny

Ewa Tyrpa
Uczestnicy obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością ze swoimi transparentami i kolorowymi balonami ustawili się do wspólnego zdjęcia przed Dworem Konopków w Mogilanach.
Uczestnicy obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością ze swoimi transparentami i kolorowymi balonami ustawili się do wspólnego zdjęcia przed Dworem Konopków w Mogilanach. FOT. EWA TYRPA
Integracja. Podopieczni Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej obchodzili Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością.

Osoby z transparentami i hasłami przypominającymi o niepełnosprawnych pojawili się w Mogilanach i Świątnikach Górnych. Tutaj Bonifraterska Fundacja Dobroczynna z Konar drugi raz organizowała Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością. Włodarzom obu gmin podopieczni przekazali spisane prawa osób niepełnosprawnych uchwalone przez Organizację Narodów Zjednoczonych ok. 10 lat temu.

- Prawa osób niepełnosprawnych nie są już łamane, ale wciąż za mało jest działań w kierunku wyrównywania ich szans. Mam na myśli na przykład większe otwarcie się przedsiębiorców na takie osoby - uważa Marek Krobicki, prezes Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej. Ta organizacja może przygotować swoich podopiecznych do pracy na konkretnym stanowisku i wysyłać ich do firm na praktyki.

Katarzyna Wojtanowicz, członek Zarządu Fundacji i dyrektorka konarskiego Domu Pomocy Społecznej podkreśla, że w osobach niepełnosprawnych drzemie wielki potencjał, tylko należy go odkrywać, m.in. poprzez pracę. A w tej placówce możliwości są duże. Fundacja obejmuje opieką około 180 osób w: DPS-ie, Środowiskowym Domu Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz Zakładzie Aktywizacji Zawodowej.

- Cieszę, że jestem przywożona na zajęcia busem. One bardzo dużo mi dają. Gdyby nie te spotkania, siedziałabym w domu nie robiąc nic - Jolanta Żak. Nie kryje zadowolenia z uczestnictwa w WTZ-ie. Michał Szabelski także ma powód do zadowolenia. Od zeszłego roku na stale mieszka w tutejszym DPS-ie. Wcześniej przebywał w przytulisku. - Widoczna jest mniejsza dyskryminacja osób niepełnosprawnych, a prawa dla nich są bardzo ważne, bo przecież wszyscy tworzymy jedną społeczność - mówi z przekonaniem pan Michał. Dodaje, że w DPS-ie może spełniać swoje pasje, np. pisanie wierszy.

Prawa, jakie przysługują osobom niepełnosprawnym wyliczały podopieczne Fundacji Bożena Bajer i Beata Woźniak. Są to prawa do dostępu do służby zdrowia, edukacji, zatrudnienia, do wymiaru sprawiedliwości, do uczestnictwa w życiu politycznym i publicznym, do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

- Państwo ma zapewnić osobom niepełnosprawnym ochronę przed torturami i nieludzkim traktowaniem na równych zasadach z innymi obywatelami. Ma też zapewnić im ochronę przed przemocą i wyzyskiem zarówno w środowisku domowym jak i poza nim - to też prawa, o których mówiły obie panie.

Wiedzą o tym mieszkańcy świątnickiej i mogilańskiej gminy. Oni licznie uczestniczą w imprezach organizowanych dla konarskiej fundacji, która sama jest pracodawcą - zatrudnia prawie 110 osób. Jak stwierdził Piotr Piotrowski, wójt gminy Mogilany, w dużym stopniu wyręcza gminę w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych.

- Organizuje np. przewóz na zajęcia do swoich dziennych placówek, co jest zyskiem, bo nie wydajemy na to pieniędzy z budżetu - stwierdził wójt.

Bardzo ważną korzyścią jest zmiana podejścia do osób niepełnosprawnych przez zdrowych mieszkańców. - Obserwuje się większe uwrażliwienie społeczeństwa i duże zrozumienie. Sprzyjają temu też stałe kontakty z różnymi placówkami jak szkoły, które zapraszają grupę teatralną do siebie. Uczestniczymy w Dniach Świątnik Górnych i charytatywnej Majówce w Mogilańskim Dworze - to zdanie Jadwigi Gawor i Barbary Strzebońskiej, prowadzących zajęcia terapeutyczne w fundacji.

W Dniu Godności Osoby z Niepełnosprawnością poparły ją inne placówki opiekuńcze, m.in. z WTZ-ów w Harbutowicach, Zebrzydowicach, Specjalistycznego Szpitala im. J. Babińskiego i DPS-u im. Helclów w Krakowie.

Z hasłami np. „Każdy inny, wszyscy równi”, „Podaj mi rękę”, „Patrzymy na siebie sercem”, „Szanujmy Niepełnosprawnych”, wystąpiły też szkoły, np. Szkoła Podstawowa nr 43 z krakowskich Swoszowic oraz z Bukowa.

- Z fundacją współpracujemy od dawna, a kontakty z osobami niepełnosprawnymi nie są dla uczniów niczym nowym. W VI klasie uczy się Dawid, któremu oni chętnie pomagają. Nie ukrywamy, że po ukończeniu szkoły będzie nam go bardzo brakować - mówi Jolanta Żmuda, nauczycielka opiekująca się samorządem szkolnym.

Na obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością, przejechały z nią przedstawicielki IV, V i VI klas: Beta Sroka, Oliwia Kasperowicz, Julia Rządzik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski