Wszyscy walczą o władzę

Katarzyna Hołuj
Maciej Ostrowski (Myślenice) FOT. MACIEJ HOŁUJ
Analiza wyborcza. W każdym z miast powiatu zapowiada się walka o fotel burmistrza. Najwięcej chętnych jest w Sułkowicach. Aż czworo.

Wybory samorządowe za nieco ponad dwa miesiące – 16 listopada. O kim się mówi na tzw. giełdzie nazwisk? Część z kandydatów otwarcie potwierdza zamiar kandydowania. Inni zachowują się bardziej tajemniczo, odpowiadając, że jest jeszcze czas na decyzję. Wszyscy muszą ujawnić się do 17 października.

Burmistrz Myślenic Maciej Ostro­wski potwierdza, że będzie ubiegał się o reelekcję. – Będę ponownie kandydował – odpowiada na nasze pytanie. Jego komitet (pod taką nazwą jak ostatnio, czyli KWW Macieja Ostrowskiego) został już zarejestrowany.

Tak samo jego kontrkandydat już dawno się zdeklarował. A teraz, po otrzymaniu poparcia posłanki Beaty Szydło, pełnomocnika Okręgu nr 12, jest już oficjalnym kandydatem PiS na burmistrza Myślenic. Mowa o Jarosławie Szlachetce.

Jasne zdeklarowanie się kandydatów w Myślenicach sprawia, że bardziej interesujące od pytania „kto?”, staje się pytanie „z kim” pójdą do wyborów? Na listach PiS ma nie być tym razem nazwisk trzech radnych: Stanisława Szczepana Cichonia, Kazimierza Dąbrowskiego i Jana Trzepacza. Wszyscy trzej w 2010 roku zostali wybrani właśnie z list tej partii.

– Za postawę niezgodną ze statutem PiS i linią partii Zarząd powiatowy ich nie rekomenduje – mówi Jarosław Szlachetka, przewodniczący Zarządu Powiatowego PiS w Myślenicach.

Na nazwisku Szlachetki zaczyna się lista kandydatów, którzy będą startować na stanowisko burmistrza pod szyldem tej partii, ale na nim się nie kończy. PiS zamierza bowiem wystawić swojego kandydata w Dobczycach. Propozycję złożono Romanowi Knapikowi, radnemu miejskiemu, ale jak mówi sam zainteresowany, nie skorzystał z niej.

Aktualnie wśród możliwych kandydatów wymienia się Beatę Dudek, także radną miejską i dyrektorkę Zespołu Szkół w Dobczycach (o jej odwołaniu ze stanowiska zdecydował ostatnio Zarząd Powiatu, ona natomiast nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim).

Do lokalnej PO, jak mówi szef jej struktur powiatowych Stanisław Bisz­tyga, nikt dotychczas nie zgłosił się o poparcie. PSL też nie ma własnych kandydatów. Przynajmniej w miastach.

– Nie przewidujemy wystawiać nikogo na burmistrza Myślenic – mówi Jacek Ślósarz, prezes Zarządu Powiatowego PSL. Jeśli chodzi o Sułkowice, także nie, a w Dobczycach? – Naszym zdaniem burmistrz Pawlak jest świetnym kandydatem na burmistrza, więc po co? – mówi Ślósarz.

Marcin Pawlak potwierdza zamiar kandydowania, aczkolwiek ostateczną decyzję uzależnia od dalszych rokowań co do choroby, z którą się zmaga. Ostatnie wyniki są dobre. – Żadne z moich dotychczasowych zajęć, włączając w to własną działalność gospodarczą i pracę w Zarządzie województwa, nie dało mi tyle satysfakcji co właśnie służba samorządowa – twierdzi.

Obserwatorzy życia politycznego w Dobczycach mówią, że kandydowanie obecnego burmistrza najpewniej będzie oznaczało, że na fotel burmistrza nie będzie kandydował Tomasz Suś, obecny wicestarosta.

O tym, że nosi się z takim zamiarem mówiło się w Dobczycach od jakiegoś czasu. On sam odpowiada, że „w życiu należy być przygotowanym na różne wyzwania”, ale też, że ostateczne decyzje nie zapadły. – Ludzie namawiają mnie także, abym nadal był ich przedstawicielem w powiecie – mówi Suś. Zarejestrował już komitet wyborczy pod nazwą KWW Przyjazny Samorząd Terytorialny. – Listy są praktycznie skompletowane, jeśli chodzi o wybory do powiatu – mówi. – Komitet może także zgłaszać kandydatów na burmistrza, wójta oraz radnych do gminy czy też sejmiku. Oczywiście skupimy się tylko na powiecie i ewentualnie gminach.

Najbardziej tajemniczy są potencjalni kandydaci na burmistrza Sułkowic. Z wyjątkiem obecnie pełniącego tę funkcję Piotra Pułki, który potwierdza, że będzie kandydował.

Pozostali unikają odpowiedzi. Radna miejska Jolanta Łaski, której nazwisko pada w kuluarach, mówi nam, że na rozmowy przyjedzie jeszcze czas, a na razie wstrzymuje się od komentarzy. W podobnym tonie wypowiada się radny Artur Grabczyk.

Dobrze zorientowani w środowisku lokalnym Sułkowic twierdzą jednak, że obydwoje będą startowali. Jest jeszcze jeden potencjalny kandydat – Krzysztof Trojan, radny powiatowy i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sułkowicach. On sam nie potwierdza tego, ani nie dementuje. Mówi jedynie: – Jestem w trakcie rejestrowania komitetu.

W jego kandydowanie jednak nie wszyscy wierzą. – Ma stanowisko dyrektora GOK, z którego jako burmistrz musiałby z oczywistych względów zrezygnować. Dziś jest na nim bezpieczny, bo do ewentualnego odwołania go z niego potrzebna byłaby opinia Rady Powiatu, której jest członkiem. Na dodatek ma dietę radnego powiatowego – mówi nam jedna z mieszkanek gminy.

Jedynie Zofia Góralik, radna powiatowa z Rudnika oraz radny miejski Waldemar Wolski, których nazwiska też są wymieniane wśród potencjalnych kandydatów, dementują informacje, jakoby chcieli się ubiegać się o fotel burmistrza. Sołtyska Rudnika zamierza ubiegać się o ponowny wybór do Rady Powiatu. Z kolei Wolski jest dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach i zamierza tam pozostać. Potwierdza natomiast chęć startu do Rady Miejskiej.

Jolanta Łaski i Artur Grabczyk są w opozycji do urzędującego burmistrza. Szukając odpowiedzi na to jaki sens ma takie rozdrabnianie się jego politycznych przeciwników, najbardziej prawdopodobna wydaje się ta, że ma to w efekcie doprowadzić do drugiej tury.

myslenice@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dobczycanka Gosia

Pan Pawlak to najlepszy burmistrz jaki mógł się Dobczycom zdażyć. Trzymamy kciuki Panie Burmistrzu!

g
gosc

Abstrahując od sympatii politycznych i osobistych w żaden sposób nie można nie dostrzegać ,że P.Szlachetka
rzucił wyzwanie ''politykierom'',którzy zasłaniając się szyldem Prawa i Sprawiedliwości realizowali swoje party-
kularne interesy.Swoją kilkunastoletnią działalnością P.Szlachetka udowodnił,że w życiu publicznym istnieją
jakieś wartości poza kasą,[niedowiarków zachęcam do spojrzenia na jego biografię].Oceniam ,że podjęta
przez niego próba przywrócenia pozytywnego wizerunku PIS-u w naszym regionie warta była zachodu i
będzie procentować w przyszłości.Należałoby sobie życzyć jak najwięcej takich osobowości.

c
ciekawski

Pan J.Szlachetka jest jedynym "pełnomocnikiem" w powiecie, który za duże pieniądze publiczne idące na jego comiesięczną pensje zajmuje się li tylko polityką. Narzekamy na prezydenta Majchrowskiego, który powołał aż 11 takich pełnomocników. W Pcimiu można? Czy J.SZ coś zrobił? Dosłownie nic!! Nie może się pochwalić żadnym sukcesem mimo, iż już ponad 4 lata piastuje tak zaszczytną funkcję. Dlaczego? Tak będzie wyglądała jego ewentualna władza. Już kilkadziesiąt osób, którym obiecano stanowiska czeka w blokach. Tak im śpieszno!!!!

J
Jaś

Trwa operacja odrywania ryjów od koryta, proszę nie przeszkadzać. ON AIR !!!!!
To początek końca dla różnych przebierańców niech się w końcu opowiedzą.

Z
Zdziwiona

Pawlak od maja na zwolnieniu lekarskim i dalej ma parcie do władzy, nie przeszło mu jeszcze?

m
myśleniczanin

Pan Maciej Ostrowski zrobił dla Myślenic wiele ale w obecnej chwili uważam że się wypalił! Brakuje mu wizji, zapału i energii do sprawnego i efektywnego kierowania Gminą przez następne 4 lata. Taka jest po prostu prawda.. A Panowie Dąbrowski, Cichoń i Trzepacz.. no cóż zdradzili swoje ugrupowanie! niezależnie do jakiej partii należą powinni być fair wobec swoich partyjnych kolegów. Ciekawe co im obiecał Burmistrz Ostrowski za zdradę?

m
meto

Pan Ostrowski stanowczo za długo już rządził!! Wokół niego zrobiła się niesamowita sitwa, Ci ludzie myślą tylko o swoich interesach, jak tu jeszcze większą kasę przekręcić. Zwracam uwagę kto w Gminie wygrywa ciągle przetargi. Te same FIRMY!!! A trzem Panom którzy będąc w PISie przyklaskiwali Ostrowskiemu już dziękujemy!!!

P
Przepowiednia!

Szlachetka burmistrzem - koń by się uśmiał! I co, wprowadzi nam metody takie jak opisane w artykule? Kto w gminie nie będzie trzymał partyjnej lini PIS-u to mu się każe z tąd wyprowadzić? Jeśli takim zamierza być burmistrzem to rzeczywiście ludzie go wybiorą. Jego niedoczekanie! Ręce precz partyjnym działaczom od samorządu!

o
obserwujący

Oj to towarzystwo w głębokim szoku musi być... Bardzo dobre decyzje. Z tego co widzę to poseł łatas również przestaje być figurom nie do ruszenia. I dobrze. Przez te wszystkie lata wspieranie Burmistrza Ostrowskiego opłacało się pewnie jemu i 3 bohaterom artykułu i tyle. Nikt z nich pewnie nie zauważył ze kosztem PIS. A tu taka nowina - PIS W MYŚLENICACH ISTNIEJE i ma się na tyle dobrze ze wystawia swojego kandydata ! Pewnie 3 Panów przez lata oddawania się służbie samorządowi zapomniało że w PIS działa. Dobrze że PIs teraz się upomniał o swoje.

m
mcemen

Cieszę się ze wreszcie jest kandydat który może realnie może podjąć walkę z obecnym Burmistrzem - i tę walkę wierzę wygra. Myślenice mają dość pogrążania się w przeciętności. Oczywiście cały dwór tego nie widzi - i uspokaja obecnego burmistrza, starając się ośmieszyć kandydata pis. Szkoda że kampania jeszcze nie wystartowała na dobre a KWW MO już wyciąga żenujące argumenty w stylu "rządów Pcimia" które mają nastać w Myślenicach. Podważając przy tym doświadczenie Szlachetki. Swoją drogą Ostrowski wchodził do polityki nijaki i taki pozostał. Kto co podpowie to robi, bez żadnej spójnej koncepcji. "Myślenice strefa wolnego" czasu skończyła się w momencie powołania do istnienia sortowni odpadów. A pro ludzki ostrowski bliski mieszkańcom zniknoł pod inwestycjami zupełnie nikomu nie potrzebnymi: strzelnicom., boiskiem wisły (!!!!!!!!!!!!!!!!) i kanalizacjom która konieczna nie była - chyba że dla KRakowa a zrujnowała wsie i miasto. Na nic bajki o odbudowie - wiemy jak to wygląda. Wiemy jak to się w Myślenicach Kręci. Wiemy że propaganda sukcesu działa i ma się dobrze. Tylko mieszkańcy już nie tacy nieświadomi. Koniec z tym. Stać nas na więcej. Czy Szlachetka da rady ? Jestem pewien ze da. Czas na świeżość.

S
Stanisław

Chciałbym zwrócić uwagę na słuszną decyzję Pana Posła M. łatasa dotyczącą trzech wymienionych w artykule panów, brakuje mi jednak zdecydowanej publicznej wypowiedzi Pana Posła potępiajęcej niektóre ich zachowania, które w konsekwencji musiały doprowadzić do takiej decyzji.

P
PiSowy

Ja kibicuje Jarosławowi Szlachetce. Panom Trzepaczom Dąbrowskim i Cichoniom dziękujemy! Z resztą jak panu Burmistrzowi Maciejowi O 11+4 lata w UMiG = stanowczo zadługooo

J
Jaś

Dobrze się stało że odświeżono pis w Myślenicach jest tam jeszcze paru zdrajców ale na nich też przyjdzie czas.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3