Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych na cmentarzach w powiecie krakowskim. Płaczki, alegorie nadziei, ciekawe groby znanych ludzi

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Jedna z rzeźb nagrobnych na rudawskim cmentarzu. To płaczka na grobie Franciszki Gawrzyckiej, kobiety zmarłej w 1909 roku
Jedna z rzeźb nagrobnych na rudawskim cmentarzu. To płaczka na grobie Franciszki Gawrzyckiej, kobiety zmarłej w 1909 roku Fot. Barbara Ciryt
Na podkrakowskich cmentarzach są niezwykłe groby. Kamienne posagi pięknych płaczek, rzeźby aniołów na nagrobkach szlachetnie urodzonych ludzi, groby żołnierzy wojen napoleońskich. W Rudawie - o dziwo - grób Stasia Tarkowskiego, który był prototypem bohatera "W pustyni i w puszczy", a w Krzeszowicach grób Gieniusia, z rzeźbą smutnego chłopca w stroju krakowskim. Są tu też mogiły bohaterów wojennych, pomniki upamiętniające pacyfikacje wsi i Krzyże Katyńskie.

W Krzeszowicach na cmentarzu mają Gieniusia

Na niezwykłe miejsca można trafić spacerując po cmentarzach w podkrakowskich gminach. W Krzeszowicach na cmentarzu powstałym w połowie XIX wieku szczególne wyróżnia się miejsce pochówku Józefa Chłopickiego generała dywizji Wojska Polskiego, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich. Jego grób jest w postaci zabytkowej, neogotyckiej kaplica zaprojektowanej przez Augusta Stulera. Wśród wielu grobów są rzeźby aniołów i figury Chrystusa miłosiernego i Chrystusa zmartwychwstałego, są kwatery wojenne żołnierzy I i II wojny światowej oraz Krzyż Katyński.

Szczególny jest tu grób Gieniusa z rzeźbą przedstawiającą, małego, smutnego chłopca w stroju krakowskim. z rzuconą pod nogami czapką krakuską. Wiadomo jedynie, że pochodził z rodziny Kopków, no jeszcze to, że zmarł 114 lat temu. Jego dzieje nie są znane, ale na Wszystkich Świętych, jemu pierwszemu ludzie palą setki lampek. Poprzez charakterystyczny nagrobek krzeszowicki Gieniuś zyskał swego rodzaju "nieśmiertelność". Ten grób odwiedzają i dzieci, i dorośli.

W Rudawie jest jeden z najstarszych wiejskich cmentarzy

Cmentarz w Rudawie to najstarsza z wiejskich nekropoli w Małopolsce, powstała zaledwie 38 lat po założeniu cmentarza Rakowickiego, najstarszego w Polsce. Szczególnych grobów bohaterów, władców okolicznych wsi, żołnierzy, artystów jest tu sporo, ale są też ciekawe groby zwyczajnych ludzi. Wyjątkowy i odwiedzany jest grób Stasia Tarkowskiego, człowieka który w swoim dzieciństwie został prototypem bohatera powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Ten grób przez cały rok odwiedzają całe klasy z okolicznych szkół, czasem nawet przynoszą listy do Stasia.

Na tym cmentarzu jest też grób prostej, wiejskiej kobiety - muzykantki, która na zdjęciu nagrobnym trzyma w ręku harmonię. A w innym miejscu nekropoli jest grób Franciszki Gawrzyckiej, urodzonej w 1872 r, zmarłej w 1909 r. Kim była? Nie wiadomo, ale prawdopodobnie wysoko urodzona, bo rzeźbę nagrobną zamówiono dla niej u braci Trembeckich w Krakowie.

Jest tu też grób z rzeźbą anioł dłuta Franciszka Wyspiańskiego, ojca artysty, literata i malarza Stanisława Wyspiańskiego. Ciekawostka jest to, że ta nagrobna rzeźba powstała w 1878 r., czyli przed założeniem cmentarza w Rudawie. Wśród wielkich pomników na tym cmentarzu jest monument zwieńczony rzeźbą orła białego - poświęcony ofiarom pacyfikacji Radwanowic.

Na cmentarzu w Korzkwi są płaczki i alegorie nadziei

Korzkiewski cmentarz jest najstarszy w gminie Zielonki. Jednymi z ciekawszych grobów są takie z rzeźbami aniołów na wysokich postumentach. Są kamienne postacie kobiet obejmujące krzyż oraz kobiety płaczki trzymające kotwicę - to alegoria nadziei, czyli trzymania się jej jako silnej, bezpiecznej kotwicy.

Natomiast na cmentarzu w Luborzycy jednym z ciekawszych miejsc pochówku jest niepokaźny lastrykowy grób. Ale historię ma niezwykłą. To grób Katarzyny Franczak i jednego z jej synów Józefa "Lutka". Kobieta była matką kilku synów w tym dwóch Henryka Franczaka i Stanisława Franczaka, pilotów z Dywizjonu 304 walczącego o Anglię.

Poświęcenie kapliczki Matki Bożej Fatimskiej w Garlicy Murowanej w gminie Zielonki

Mała Fatima w Garlicy Murowanej. We wsi stanęła nowa kaplicz...

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Wyjaśniamy różnicę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski