Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Krakowie. O czym warto pamiętać, odwiedzając groby bliskich [WIDEO]

(PSZ)
Okres Wszystkich Świętych - czas zadumy, wspominania tych, którzy odeszli i odwiedzania grobów naszych bliskich na cmentarzach. By łatwiej nam tam było dojechać, miasto przygotowało specjalną ofertę komunikacji miejskiej.

Godziny otwarcia cmentarzy komunalnych

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych krakowskie nekropolie będą czynne dłużej:
- 1 listopada (niedziela) od godz. 7 do ostatniego odwiedzającego,
- 2 listopada w godz. 7 - 21.

WIDEO: Mówi Michał Pyclik z ZIKiT

Autor: Paulina Szymczewska

Jak odnaleźć grób?

1 listopada w budynkach administracyjnych cmentarzy Rakowickiego, Podgórskiego, Prądnik Czerwony i Grębałów pracownicy Zarządu Cmentarzy Komunalnych (ZCK) będą pełnić dyżury - będzie można uzyskać m.in. informacje o lokalizacji grobów. Dyżury odbywają się w następujących terminach:

- 1 listopada (niedziela) w godzinach od 9 do 16.30.

Można również skorzystać z internetowego lokalizatora grobów, który jest dostępny na stronie www.rakowice.eu. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz przybliżony rok pogrzebu (w przedziale czasowym wynoszącym maksymalnie 20 lat), a komputer pokaże, na którym cmentarzu, w jakiej kwaterze, w którym rzędzie i miejscu dana osoba jest pochowana. Położenie grobu można odnaleźć na interaktywnej mapie danego cmentarza, wraz ze ścieżką dojścia do poszukiwanej kwatery/pasa, w obrębie którego znajduje się szukany grób. Ponadto mapkę z trasą dojścia można sobie wydrukować.

Więcej patroli w mieście

W okresie Wszystkich Świętych (aż do 2 listopada) spotkamy więcej patroli policji i straży miejskiej - zarówno w okolicach cmentarzy, jak i na ich terenie. Funkcjonariusze będą pilnować porządku i bezpieczeństwa, a także m.in. dyscyplinować i kontrolować kierowców.

Z wszelkimi uwagami, spostrzeżeniami, zgłoszeniami osób zaginionych można się również zgłaszać do pracowników ZCK (rozpoznamy ich po specjalnych identyfikatorach).

Kilka dobrych rad

Oto, co radzą policjanci i strażnicy miejscy:

- Samochód lepiej zostawić pod domem. Chcąc odwiedzić groby we Wszystkich Świętych i 2 listopada, lepiej skorzystać z tramwajów i autobusów. Komunikacja zbiorowa na krakowskich ulicach będzie traktowana priorytetowo.

- Jeśli wybierzemy auto - nie jedźmy na pamięć. Na wielu ulicach są wprowadzane zmiany w organizacji ruchu. Zwracajmy uwagę na oznakowanie oraz wskazania policjantów i strażników miejskich. Uważajmy przy parkowaniu - w świąteczne dni zaparkowanie w miejscu niedozwolonym może drogo kierowcę kosztować (mandat, odholowanie i płatny parking).

- Uwaga na kieszonkowców! Nie zabierajmy na cmentarz większych kwot pieniędzy ani cennych przedmiotów. Podczas porządkowania grobów nie pozostawiajmy torebek, telefonów, portfeli na ławkach czy płytach nagrobków. Gdyby doszło do próby kradzieży, zaalarmujmy najbliższy patrol straży miejskiej.

- Gdy dojeżdżamy na cmentarz autem, pamiętajmy o dokładnym jego zamknięciu. Nie zostawiajmy wartościowych rzeczy w widocznych miejscach - włóżmy je np. do bagażnika.

- Jeśli podróżujemy komunikacją miejską, dokładnie zamknijmy torebki i plecaki, trzymajmy je z przodu - przed sobą.

- Rodzice, pilnujcie swoich dzieci! Nie powinno się tracić ich z oczu. Na wszelki wypadek dziecko powinno mieć w kieszeni kartkę z numerem telefonu rodziców, imieniem i nazwiskiem. Strażnicy miejscy pomogą, gdy dziecko się zgubi, jednak zawsze taka sytuacja wiąże się z dużym stresem.

- Uwaga na oszustów! Na cmentarzach odbywają się kwesty. Należy uważać, by nie przekazywać pieniędzy osobom, które nie mają pozwolenia na prowadzenie zbiórki ani identyfikatora danej organizacji.

Pomoc dla osób niepełnosprawnych

Od 31 października do 4 listopada dostępne będą dodatkowe wózki inwalidzkie, które znajdować się będą na:

- cmentarzu Rakowickim: na portierni przy bramie głównej (przy ul. Rakowickiej), na portierni przy al. 29. Listopada oraz na portierni przy ul. Prandoty.

- cmentarzach: Podgórze, Prądnik Czerwony i Grębałów.

Dodatkowo 1 listopada osoby niepełnosprawne będą mogły bezpłatnie skorzystać z przewozu do grobów meleksami Zarządu Cmentarzy Komunalnych:

- cmentarz Rakowicki - w godzinach od 9 do 16,

- Prądnik Czerwony i Grębałów - 1 listopada w godzinach 9 - 16.30.

Punkty medyczne

1 listopada w godzinach 10 - 17 na cmentarzu Rakowickim oraz w godz. 10 - 15 na cmentarzach Podgórze, Prądnik Czerwony i Grębałów uruchomione zostaną punkty medyczne, obsługiwane przez dyżurujących przedstawicieli służb medycznych. Będą oni wyposażeni m.in. w podstawowe środki sanitarne i opatrunkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski