Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie drogi prowadzą do Gdowa

Redakcja
Rozmowa z wójtem Zbigniewem Wojasem

Rzym, Reggio Emilia, Cesena

Rzym, Reggio Emilia, Cesena

Rozmowa z wójtem Zbigniewem Wojasem

Za kilka tygodni,

6-7 sierpnia, w Pierzchowie i Gdowie odbędą się uroczyste obchody 250. rocznicy urodzin gen. Henryka Dąbrowskiego. Gmina już od paru miesięcy przygotowuje się do dwudniowego święta. W związku z jego oficjalnym, ogólnopolskim charakterem, wójt Zbigniew Wojas wyjechał ostatnio do Włoch, by osobiście zaprosić do udziału w sierpniowych uroczystościach przedstawicieli rządu włoskiego i gospodarzy miasta Reggio, gdzie powstał polski hymn narodowy.

Czy zaproszenie zostało przyjęte?
   W Rzymie, razem z ks. Jarosławem Cieleckim, spotkałem się z ministrem ds. kontaktów z parlamentem Carlo Giovanardim, który przyjął nasze zaproszenie z dużym zainteresowaniem. Zapewnił, że jeśli tylko czas pozwoli, przyjedzie do Gdowa. W sierpniu włoski parlament ma przerwę w obradach, wobec czego szansa na goszczenie włoskiego ministra jest duża. O jego serdeczności świadczy też przekazany dla gminy upominek - piękny album poświęcony historii włoskiego parlamentu. Dzięki życzliwości Carlo Giovanardiego miałem też okazję zwiedzić siedzibę Parlamentu i przez chwilę obserwować jego obrady.
Od pewnego czasu trwała wymiana korespondencji z władzami miasta Reggio Emilia, gdzie Józef Wybicki skomponował hymn polski, który odegrano po raz pierwszy w lipcu 1797 roku, a Henryk Dąbrowski zasadził "drzewo wolności". Czy gospodarze Reggio pojawią się w sierpniu w Gdowie?
   Mam nadzieję, że tak, bo sprawy naszego kraju są im bardzo bliskie. To spore i piękne antyczne miasteczko, mocno związane z Polską i polskimi patriotami. Na zewnątrz ratusza wmurowana jest tablica pamiątkowa poświęcona powstaniu polskiego hymnu. Reggio znaczy też wiele w historii Włoch, bo właśnie tam, również w 1797 r. proklamowano trójkolorową oficjalną flagę tego kraju. Bardzo uroczyście obchodzone było w Reggio m.in. 190-lecie powstania hymnu polskiego, o czym opowiadała sekretarz Urzędu Miasta dr Mariella Zanichelli. Odbyły się wówczas uroczystości, w których uczestniczył m.in. kardynał Józef Glemp, wydano wiele okolicznościowych publikacji. Zaproszenie do udziału w naszych rocznicowych obchodach p. Zanichelli zobowiązała się przekazać burmistrzowi.
Czy Gdów może stać się miejscowością partnerską dla Reggio?

   To typowe miasto, podczas gdy Gdów wciąż jest wsią - różnica wielkości i charakteru miejscowości nie sprzyja takiemu oficjalnemu partnerstwu. Miastem partnerskim dla Reggio Emilia jest Bydgoszcz, co cztery lata w mieście odbywają się też międzynarodowe igrzyska młodzieży, w których uczestniczą również Polacy. Zdaniem pani sekretarz jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by serdeczne więzi połączyły Reggio również z Gdowem, by możliwa była ściślejsza współpraca i osobiste kontakty mieszkańców.
Zaproszenie Włochów do Polski nie było jedynym celem Pańskiej podróży...
   Tak, po drodze "zahaczyłem" jeszcze o Cesenę, gdzie sezonowo pracują mieszkanki gminy Gdów. Rozmawiałem tam także z prezesem spółdzielni zatrudniającej m.in. Polaków. Zależało mi, by w tamte okolice mogła przyjechać kolejna grupa pracowników. Wprawdzie na miejscu nie są już potrzebni, ale uzyskałem przyrzeczenie, że gdy tylko u kogoś "po sąsiedzku" powstanie takie zapotrzebowanie, zostaniemy o tym zawiadomieni.
Rozmawiała:
BARBARA
ROTTER-STANKIEWICZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski