Wszystkie plany udało się zrealizować

Materiał informacyjny Miasto Grybów
Kino Biała po remoncie
Kino Biała po remoncie

Mówi Paweł Fyda, burmistrz Grybowa

Panie Burmistrzu, w lutym br. rozmawialiśmy o planach na 2022 rok. Jak dzisiaj wygląda sytuacja, co z tych planów udało się zrobić?
Z początkiem każdego roku, każdy z nas, prywatnie czy też zawodowo, zakłada sobie jakiś plan, z myślą o jego realizacji. Dzisiaj, zbliżając się do końca roku kalendarzowego i rozrachunkowego, śmiało mogę powiedzieć, iż założenia czy też plany, które zostały przyjęte na rok bieżący, realizowane są w bardzo dużym stopniu, a w niektórych przypadkach przekroczyły nawet nasze oczekiwania. Mowa oczywiście o inwestycjach, bo te mają ogromny wpływ na jakość życia mieszkańców naszego miasta. Niestety, przysłowiowy wiatr w żagle nie zawsze wieje tak jak byśmy chcieli. Doskonale pamiętam naszą rozmowę w lutym tego roku, w trakcie której mówiliśmy o pandemii i jej skutkach. Nasza rozmowa, jak sobie przypominam, odbyła się jeszcze przed 24 lutego, czyli wybuchem wojny na Ukrainie. Dzisiaj, po kilku miesiącach wojny, możemy stwierdzić, że również i te wydarzenia wprowadziły bardzo dużo zmian do naszej codzienności. Niemniej jednak, pomimo wielu trudności, realizacja zadań inwestycyjnych, bo o nich mowa, przebiega zgodnie z planem i założeniami, które zostały przyjęte na rok 2022.

Możemy o nich opowiedzieć w skrócie?
Oczywiście, tym bardziej, że jest o czym mówić. Również i dzisiaj rozpocznę od informacji dotyczącej generalnego remontu zabytkowego budynku dawnego Kina Biała mieszczącego się przy ulicy Kościuszki w Grybowie. Wielokrotnie o tym mówiłem, ale dla przypomnienia, realizacja tego zadania możliwa jest, dzięki pozyskanym środkom europejskim pochodzącym z Polsko-Słowackiego programu INTERREG V-A. Ogólna wartość tej inwestycji to kwota prawie 8 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wynosi 82%. Informowałem, iż w roku 2020 zakończony został pierwszy etap, czyli roboty budowlane. Dzięki tym pracom, obiekt w którym obecnie będzie się mieścić siedziba Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji, zmienił się nie do poznania. Ale to nie wszystko. W rozmowie w lutym informowałem, iż w dalszym ciągu przed nami jest drugi etap, jakim jest wyposażenie obiektu w sprzęt kinotechniczny oraz wyposażenie do kilku pracowni rękodzieła. Dzisiaj z wielką ulgą mogę poinformować, iż wszystkie postępowania przetargowe, a było ich kilka, zostały rozstrzygnięte i umowy na realizację wszystkich zadań zostały podpisane. Co więcej, mogę już poinformować mieszkańców, iż na chwilę obecną trwają prace wykończeniowe i w niedługim już czasie, bo jeszcze w tym roku, obiekt ten zostanie otwarty. Niespodzianką więc niech będzie data oficjalnego otwarcia, która jest już bardzo bliska i w niedługim czasie podana zostanie do publicznej wiadomości. Oprócz prac wykończeniowych, realizowane są także działania dotyczące rekrutacji kandydatów na poszczególne stanowiska. Osobiście bardzo się cieszę i nie kryję zadowolenia z faktu, że budynek dawnego Kina Biała zostanie otwarty dla mieszkańców.

To bardzo dobra wiadomość. Panie Burmistrzu, a jak wygląda sytuacja w przypadku innych zadań?
Również imponująca. Informowałem, iż w lipcu 2021 roku rozpoczęła się realizacja ważnego zadania jakim jest Rozbudowa Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grybowie w osiedlu Biała Wyżna wraz z budową Sali Gimnastycznej. Dzisiaj również mamy się już czym pochwalić. Zakończono prace budowlane dotyczące budowy bryły obiektu. Na całości obiektu wykonana jest więźba dachowa wraz z pokryciem dachu. Wykonana jest także termoizolacja ścian zewnętrznych oraz zamontowana już jest stolarka okienna i drzwiowa. Realizowane są także roboty instalacyjne. W początkowych planach było, aby nauka w tejże placówce rozpoczęła się od drugiego semestru roku szkolnego 2022/2023, jednak z wielu względów, również w porozumieniu z dyrekcją szkoły, termin rozpoczęcia nauki w nowym budynku ustalony został na wrzesień 2023 roku. Dla przypomnienia, realizacja tego zadania jest możliwa dzięki pozyskanym środkom finansowym pochodzącym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Widok z góry na szkołę SP nr 2
Widok z góry na szkołę SP nr 2

Jak wspomniałem już wielokrotnie, na liście zadań inwestycyjnych roku 2022 są także zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Warto przypomnieć, iż w roku ubiegłym wykonano zadania dotyczące budowy sieci kanalizacyjnej na ulicy Jakubowskiego w obrębie Rynku, oraz budowę sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej na ulicy Spokojnej oraz ulicy Czerwona Góra. W roku bieżącym zadanie z tego zakresu oczywiście nadal są kontynuowane. W sierpniu tego roku oddany do użytku został nowoczesny obiekt inżynierii lądowej w postaci hydroforni wody pn. „Turystyczna II”. Realizacja tego zadania otwiera nowe możliwości na dostarczenie wody pitnej do górnych partii naszego miasta, co do tej pory niestety nie było możliwe. Wraz z budową hydroforni na ulicy Turystycznej, wykonano także zadania budowy sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej w obrębie tejże ulicy, a także zadania budowy magistrali wodociągowej do osiedla Biała Wyżna. Na przysłowiowym stole przygotowane są już kolejne zadania, na których to realizację już w niedługim czasie ogłoszone zostaną postępowania przetargowe. Realizacja tych zadań jest możliwa dzięki pozyskanym środkom finansowym pochodzącym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, oraz z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”

Z pozyskanych środków finansowych z programu „Polski Ład” realizowane jest także zadanie pn. „Modernizacja Dróg na terenie Miasta Grybów”. Gruntownej modernizacji poddanych zostało kilkanaście odcinków dróg miejskich. W ramach realizacji tego zadania, na terenie naszego miasta powstanie w sumie ponad sześć kilometrów nowych nawierzchni dróg miejskich, w niektórych przypadkach wraz z chodnikami. Wykonawcą robót jest firma „GODROM” z siedzibą w Gorlicach.
Ponadto, w ramach środków finansowych pochodzących z budżetu Województwa Małopolskiego przy udziale środków z budżetu miasta, realizowane jest zadanie dotyczące modernizacji budynku Remizy OSP Grybów – Biała. W ramach tego zadania gruntownemu remontowi poddany został obiekt, który na co dzień służy strażakom ochotnikom, oraz mieszkańcom Grybowa, a w dużej mierze mieszkańcom osiedla Biała Wyżna.

Natomiast w budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grybowie przy ulicy Węgierskiej, gruntownemu remontowi poddany został dach tego obiektu. Wykonano przegląd i wymianę uszkodzonej więźby dachowej, a także wykonano budowę nowego pokrycia dachowego. Całość zadania sfinansowana została ze środków finansowych Miasta Grybów.

Remont dachu SP nr. 1
Remont dachu SP nr. 1

Z tego co Pan mówi, to raczej nie zwalniacie tempa.
Nie za bardzo się da. Omawiane wyżej zadania to tylko niektóre z tych tzw. „ ważniejszych”, które zaplanowane zostały na rok bieżący w uchwale budżetowej. Wiele również z nich to kontynuacja z lat poprzednich. Tak jest w przypadku zabytkowego budynku dawnego Kina Biała, czy chociażby zadań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. W tym przypadku potrzeby są bardzo duże, dlatego też ciągle czynimy starania, aby pozyskiwać kolejne środki finansowe.

No właśnie, z tego co już wiadomo, kolejne środki finansowe już chyba pozyskane?
Tak. W roku bieżącym w ramach programu „Polski Ład” udało się pozyskać kolejne środki finansowe na realizację zadań inwestycyjnych. Uzyskane wsparcie finansowe to kwota ponad 13 mln złotych. Już w niedługim czasie na realizację nowych zadań będą ogłaszane postępowania przetargowe.

Czy miasto jest gotowe na takie inwestycje?
Oczywiście, jak najbardziej. Niemniej jednak należy pamiętać, że chcąc aplikować o jakiekolwiek fundusze zewnętrzne, trzeba być gotowym do ich realizacji. Tutaj nie wystarczy tylko pomysł. Owszem plany i pomysły są bardzo ważne, jednak rzeczą najważniejszą są projekty i dokumentacje budowlane. A takie oczywiście posiadamy. W tym miejscu warto to podkreślić, iż na bieżąco realizujemy zadania dotyczące wykonywania właśnie takich dokumentów, bez których inwestycje, a tak naprawdę rozwój miasta, były by niemożliwe. Skupię się na jednej dziedzinie jaką jest ochrona środowiska i działania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Na obecną chwilę trwają prace nad dokumentacją budowlaną dotyczącą budowy i modernizacji Stacji Ujęć Wody, SUW „Park” oraz SUW „Równie” dla Miasta Grybowa, a także zadania dotyczące likwidacji oczyszczalni ścieków „Nebraska” i „Przedmieście” wraz z budową kolektorów tłocznych. To bardzo ważne zadania, beż których rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w przyszłości mógłby być ograniczony.

Panie Burmistrzu, to dobre prognozy na przyszłość.
Zdecydowanie tak. Tak jak wspomniałem wcześniej, chcąc realizować inwestycje, niezbędne są dokumentacje budowlane, które niestety są bardzo kosztowne i w większości finansowane są ze środków własnych. No, ale, chcąc myśleć o inwestycjach i rozwoju, trzeba być do tego bardzo dobrze przygotowanym. Korzystając z okazji, pragnę pokreślić zaangażowanie oraz serdecznie podziękować wszystkim moim współpracownikom, bez których realizacja poszczególnych zadań, zwłaszcza tych inwestycyjnych nie była by możliwa. A jeżeli chodzi o prognozy, czy plany na przyszłość, to tak, rzeczywiście są bardzo duże i bardzo ambitne.

W takim razie życzę Panu, aby również i przyszły rok był tak bogaty w inwestycje ja obecny i wszystkie dotychczasowe.

Dziękuję bardzo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie