MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie służby będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem

Redakcja
Euro 2012 w Polsce zabezpieczać będzie około 9 tysięcy policjantów. Najwięcej funkcjonariuszy działać będzie na terenie miast-gospodarzy turnieju. W Warszawie nad bezpieczeństwem ma czuwać 2,4 tys. policjantów, w Poznaniu - 1,3 tys., w Gdańsku 1,2 tys., a we Wrocławiu 1,1 tys.

Raport

Ponad tysiąc funkcjonariuszy będzie pilnować porządku w Krakowie, gdzie podczas turnieju przebywać będą reprezentacje Anglii, Włoch i Holandii oraz działać będzie tzw. strefa kibica.

Policję wesprze kilkanaście innych instytucji, m.in. Biuro Ochrony Rządu, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Ochrony Kolei, policja i służby z 18 innych europejskich krajów, Grupa Wsparcia Wydarzeń Wysokiej Rangi Interpolu oraz prywatne firmy ochroniarskie.

- W organizację tak dużej imprezy muszą być zaangażowane wszystkie służby. Nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą dziesiątki tysięcy ludzi - mówi Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas i zastępca dyrektora departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Działania wszystkich służb podczas turnieju koordynować będzie Policyjne Centrum Dowodzenia, które wczoraj zostało otwarte w Legionowie.

- To będzie serce całego systemu - podkreśla minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. W Centrum zapadać będą wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące bezpieczeństwa podczas turnieju, tutaj też będzie następować wymiana informacji pomiędzy służbami i policjami z innych państw.

Minister Cichocki zaznacza, że policja już w tej chwili jest gotowa do zapewnienia bezpieczeństwa podczas mistrzostw, a teraz skupia się na doskonaleniu współpracy z innymi służbami. - Zakończyliśmy fazę przygotowań do zarządzania i zabezpieczenia Euro 2012. Wchodzimy w fazę zgrywania współpracy pomiędzy innymi służbami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie tej imprezy, takimi jak służby wynajęte przez organizatorów samych meczów - mówi Cichocki.

Przygotowania do zapewniania bezpieczeństwa podczas Euro 2012 opierają się na przyjętej we wrześniu 2010 roku przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Euro 2012 Zintegrowanej Koncepcji Bezpieczeństwa. Określa ona m.in. kwestie ochrony kibiców na stadionach, a także zapewnienia bezpieczeństwa w miastach, w których odbywać się będą spotkania turnieju i działać będą strefy kibica.

Za bezpieczeństwo na piłkarskich arenach odpowiadać mają: patrole policji, spottersi, czyli policjanci zajmujący się bandytami stadio- nowymi, nieumundurowani funkcjonariusze i członkowie zagranicznych delegacji policyjnych.

Na każdy mecz powołany zostanie także Sztab Bezpieczeństwa, w skład którego wejdą m.in. dowódca sił policyjnych, szef służb porządkowych i informacyjnych, koordynator medyczny i przedstawiciel Centrum Antyterrorystycznego.

Porządku podczas imprez w strefach kibica pilnować będą natomiast firmy ochroniarskie zatrudnione przez organizatorów, a ich działania będą skoordynowane z planami policji i innych służb odpowiedzialnych za zachowanie bezpieczeństwa.

Jak zapewnia minister spraw wewnętrznych, do rozpoczynających się w czerwcu mistrzostw przygotowane są już także służby specjalne, które mają przeciwdziałać m.in. zagrożeniom terrorystycznym.
Według Krzysztofa Liedla z BBN-u w tej chwili nie ma żadnych sygnałów, które wskazywałyby, że Polska może być celem ataków, ale przy organizacji takich imprez trzeba podjąć wszelkie możliwe działania, by zabezpieczyć się przed terrorystami. - Duża impreza masowa jest atrakcyjnym celem dla terrorystów. Zainteresowanie mediów z całego świata sprawia, że mogą oni łatwo osiągnąć efekty propagandowe i psychologiczne - tłumaczy Liedel.

Dodaje, że system antyterrorystyczny w Polsce jest konsekwentnie rozwijany od 2003 roku, a podczas Euro 2012 zostaną podjęte dodatkowe działania. Będą one miały zdecydowanie ograniczyć ryzyko, przez m.in. bardziej intensywną współpracę z partnerami międzynarodowymi pomagającymi rozpracowywać grupy terrorystyczne i wzmożoną kontrolę osób, które będą przyjeżdżać do Polski.

W marcu i kwietniu policja oraz inne służby odpowiadające za bezpieczeństwo podczas mistrzostw Europy odbędą ostatnie ćwiczenia. Pełną gotowość mają osiągnąć 15 maja.

Maciej Pietrzyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski