Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko dla twoich stóp

Redakcja
Uroda jest pięknem całego ciała, a więc i stóp. Zdrowe, wypielęgnowane, o gładkiej, miękkiej skórze i wypolerowanych paznokciach, kryją w sobie niezwykłą moc: niosą nas lekko przez życie i sprawiają, że świat (męski) ściele nam się do... stóp.

Panie i panowie

   To oczywiście żart. Prawdą jest jednak, że stopy bez zmian zwyrodnieniowych, bez obrzęków, żylaków, bolesnych halluksów i odcisków, bez popękanych pięt lub wrastających paznokci to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. W ciągu życia przemierzamy miliony kilometrów, nie mając, niestety, jak Hermes uskrzydlonych sandałów, nadających krokom szybkość i lekkość stąpania. Pozostaje nam więc codzienna pielęgnacja i dbałość, bo lekko stąpać mogą tylko zdrowe stopy.
   Różnice w stopie damskiej i męskiej widać na pierwszy rzut oka. I nie chodzi wcale o wielkość i kształt. - Panie mają więcej problemów ze stopami - zdradza Anna Droździewicz, manikiurzystka i pedikiurzystka ze Studia XXI. - Dlaczego? Z powodu źle dobranego obuwia. Te wysokie obcasy, długie, wąskie szpice, czasami zbyt ciasne buty, nieprawidłowo wyprofilowana podeszwa. Stopa ulega zniekształceniu, pojawiają się halluksy, odciski, modzele. Panowie stawiają przede wszystkim na wygodę i ich stopy są w dużo lepszej kondycji. Oczywiście, czasami też usuwamy im odciski, ale o wiele rzadziej niż kobietom. Niekiedy mają problemy z wrastającymi paznokciami, co wynika przede wszystkim z niewiedzy, jak należy je prawidłowo obcinać - zawsze prosto, nie zaokrąglając bocznych krawędzi. Taka nieprawidłowość wzrostu paznokcia może pojawić się również w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia.
   Jakie właściwości powinno mieć więc dobre obuwie, aby nie powodowało deformacji stopy, bolesnych zgrubień i odcisków? Z punktu widzenia ortopedy powinno mieć odpowiednią do stopy tęgość, szeroki czubek, aby palce mogły się swobodnie ułożyć, wyżłobienia powierzchni wewnętrznej buta powinny odpowiadać kształtowi podeszwowej powierzchni stopy, obcas nie może być wyższy niż 3 - 4 cm, a wierzch wykonany z miękkiej skóry, dopasowującej się do kształtu stopy.

Och, jak boli!

   Szorstka, popękana skóra, kruche, łamliwe paznokcie, zmęczone, obolałe stopy... Panowie preferują wygodę, panie chcą być modne. I one też są częstszymi klientkami gabinetów kosmetycznych, gdzie pielęgnują swe zmaltretowane stopy. - Najczęstsze problemy, z którymi się zgłaszają do naszego studia, to modzele i odciski. Modzele to rozległe zrogowacenia, najczęściej na śródstopiu, które pieką podczas chodzenia, powodując duży dyskomfort - tłumaczy Małgorzata Moskała, kosmetyczka, manikiurzystka i pedikiurzystka ze Studia XXI. - Odciski są bardziej bolesne. To takie niewielkie zgrubienie z czopem, pod którym kryje się kłujący jak szpilka rdzeń. Zarówno modzele, jak i odciski usuwamy frezarką. Do odcisków stosujemy frezy próżniowe, zabieg jest bezbolesny. Na wrastające paznokcie zakładamy klamry korygujące, czyli cienkie paski z tworzywa sztucznego, które z wierzchu nakleja się na paznokieć.
   Elastyczna, płaska klamerka ściśle przylega do paznokcia i podnosi jego brzegi, aby nie wrastały w miękkie tkanki palca. Jest prosta i bezpieczna w użyciu, niekłopotliwa w dalszej pielęgnacji. W szczególnie ciężkich przypadkach niezbędne jest przyklejenie dwóch klamer naraz.
   - Paznokcie z klamerką można malować - mówią pedikiurzystki i dodają, że klamerka jest prawie niewidoczna i nie powoduje ucisku w bucie. - Jeśli jednak komuś przeszkadza, że paznokieć z klamerką nie ma jednolitej powierzchni, aby ją wyrównać, możemy nałożyć akryl. Akryl nakładamy również na paznokcie zdeformowane i uszkodzone, takie, które się rozdwajają lub pękają albo wtedy, kiedy panie chcą zmienić ich kształt. Każdy paznokieć można odbudować, wymodelować - jednym słowem - skorygować, zmienić nie do poznania. Masa akrylowa, oprócz znakomitych efektów estetycznych, dodatkowo zapobiega wrastaniu paznokci.

Kosmetyczny i medyczny

   Pedicure wykonywany raz na miesiąc w gabinecie kosmetycznym to podstawa dbałości o stopy. - Klientce zakładamy kartę - Anna Droździewicz pokazuje wydruk z odbitym rysunkiem stóp. - Na tym rysunku zaznaczamy wszystkie problemy, z jakim klient do nas przychodzi. Potem można porównać efekty. Najważniejsza jest systematyczność w pielęgnacji - i w domu, i w gabinecie.
   Każdy pedicure zaczyna się od bardzo starannej dezynfekcji stóp oraz przestrzeni między palcami preparatami antybakteryjnymi, potem trzeba stopy przez kilkanaście minut wymoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiedniego preparatu, np. zmiękczającego, odświeżającego lub kojącego i pedikiurzystka przystępuje do pracy. Pedicure kosmetyczny, podstawowy to przede wszystkim wygładzanie powierzchni stopy, wcieranie specjalnych kremów złuszczających oraz obróbka paznokci: spiłowywanie, usuwanie skórek, wcieranie olejku, nakładanie lakieru lub akrylu (lakier i akryl to usługa dodatkowa). W ofercie gabinetów jest też cała gama różnych innych zabiegów pielęgnacyjnych, np. mocny peeling, maska na stopy lub balsam, kąpiel w ciepłej parafinie, masaż stóp. - Pedicure kosmetyczny trwa około godziny, medyczny jest dłuższy, ponieważ trzeba jeszcze usunąć modzele, wygładzić popękane pięty - wyjaśnia Małgorzata Moskała. - Doradzamy też klientom, jakich kosmetyków powinni używać w domu, aby podtrzymać efekty pedicure. Wybór jest bardzo szeroki: balsamy, maści do suchej, popękanej skóry, olejki do paznokci i skórek, płyny zmiękczające odciski, sole i wiele innych.
   Osobnym problemem jest pielęgnacja stopy cukrzycowej, bardzo specyficzna, delikatna; konieczne jest zresztą specjalne przeszkolenie w tym zakresie. Nie wolno np. wycinać skórek, także moczenie stóp musi być kontrolowane, zwłaszcza w cięższym stadium cukrzycy. I tutaj niezastąpiona jest frezarka: pracuje bardzo delikatnie i na pewno nie spowoduje tak groźnych w tej chorobie skaleczeń. Właśnie cukrzycy powinni być jak najczęstszymi klientami gabinetów kosmetycznych wykonujących pedicure. - Najlepiej byłoby, aby te osoby przestrzegały comiesięcznych wizyt i specjalista mógł obejrzeć stopy - podkreślają pedikiurzystki. - Z powodu osłabionego czucia w nogach, czasem nawet można nie wiedzieć, że zrobiła się mała ranka, coś się wbiło itd., a taki błahy z pozoru problem może zakończyć się nawet amputacją stopy!

Fantazja na paznokciach

   Zdobienie paznokci to ukoronowanie pedicure; do tego celu stosuje się akryl lub lakier. - Najbardziej efektowny jest french manicure - przekonuje Anna Droździewicz. - W zależności od zastosowanych mas, może być w tonacji różowo-białej bądź beżowo-białej. Można też oczywiście nakładać akryle kolorowe, wykonywać na paznokciach zdobienia trójwymiarowe - różne wypukłe formy lub zalane przezroczystym akrylem płaskie wzory. Jakie? - Najczęściej panie wybierają różnokolorowe kwiatuszki, ale można też przyklejać np. cyrkonie. Akryl jest bardzo trwały, praktycznie nie do zniszczenia - wylicza Małgorzata Moskała. - Można go też pokrywać lakierem, który trzyma się wtedy znacznie dłużej. Paznokcie u stóp najczęściej malujemy ciemnymi lakierami, jednak w lecie, kiedy stopy są odkryte w lekkich sandałkach, wiele pań wybiera ekstrawaganckie zdobienia i malunki. W lecie też częściej proszą o wykonanie pedicure. A szkoda. O stopy trzeba dbać przez cały rok. (DD)
Fot. Mariusz Makowski/STUDIO XXI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski