Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko o Ładzie! Podatki, składki, ulgi itd. 24 listopada o 10:00 na dziennikpolski24.pl, gazetakrakowska.pl i forumprzedsiebiorcow.pl!

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Na działalność, rozwój, koszty i wyniki finansowe każdej małopolskiej firmy, i tej z Krakowa, i tej z Zakopanego, i tej spod Bochni, wpływają dziś silnie zarówno zjawiska i trendy globalne, jak i działania własnego państwa, deklarującego z jednej strony sprawiedliwszą dystrybucję dóbr i dochodów, a z drugiej – ułatwienia i uproszczenia dla biznesu. Jak się w tym odnaleźć? Jak rozwijać firmę? Porozmawiamy o tym już 24 listopada na Forum Przedsiębiorców – online. Startujemy o 10.00 na na dziennikpolski24.pl, gazetakrakowska.pl i forumprzedsiebiorcow.pl

Koszty transformacji energetycznej, przyspieszona przez pandemię cyfryzacja, automatyzacja, robotyzacja oraz rewizja światowych łańcuchów dostaw dotykają w coraz większym stopniu wszystkich przedsiębiorców. Wszystkim – z powodów demograficznych – grozi deficyt pracowników i lawinowy wzrost kosztów wynagrodzeń, przy jednoczesnym dynamicznym wzroście cen surowców, paliw i energii. Wszyscy również – choć w różny sposób – poniosą konsekwencje wejścia w życie gigantycznego pakietu zmian uchwalonych pod umownym szyldem Polskiego Ładu.

Stare porzekadło głosi, że lepszy przepisy niedoskonały, ale stabilny, niż co chwila doskonalony. Kompatybilna mądrość brzmi: dobry podatek to stary podatek. Przedsiębiorcom narzekającym na system podatkowy w Polsce chodzi nie tyle o wysokość obciążeń (która też rośnie z powodu wprowadzania kolejnych podatków i parapodatków - „opłat”), co o tempo i częstotliwość zmian oraz (nie)jasność regulacji. Polski Ład, w powszechnej opinii, nie przyniesie tu wcale poprawy.

Jak sobie z tym poradzić? Kto może być w każdym z tych obszarów partnerem i pomocnikiem przedsiębiorcy? Jak zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie wpłyną na funkcjonowanie poszczególnych firm i jak zminimalizować negatywy tego gigantycznego i skomplikowanego pakietu przepisów, wykorzystując jednocześnie jego pozytywy? Jak obniżyć koszty płac i koszty energii, a jednocześnie inwestować w kompetencje pracowników i nowe technologie? Porozmawiamy o tym szczerze na XVI Forum Przedsiębiorców Małopolski - z udziałem silnej ekipy Ministerstwa Finansów oraz jak zawsze szerokiej reprezentacji liderów organizacji gospodarczych, przedsiębiorców, uczelni i instytucji wspierających biznes.

Wydarzenie odbędzie się ONLINE 24 listopada 2021 roku w godzinach 10.00-14.30 i będzie transmitowane na żywo w serwisach Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej oraz na forumprzedsiebiorcow.pl. Do dyspozycji liderów organizacji gospodarczych stawią się:

  • Jan Sarnowski, wiceminister finansów oraz
  • Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych MF
  • Paweł Selera, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług MF
  • Marek Skawiński, dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej MF.

W programie przewidzieliśmy wystąpienie Witolda Kozłowskiego, marszałka Małopolski, oraz dyrektora Andrzeja Bańki z małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, na temat programów wsparcia przedsiębiorców w Małopolsce w ramach Polskiego Ładu i nowej długoletniej perspektywy unijnej. O nowych możliwościach rozwoju biznesu w Małopolsce opowie Renata Deptała, dyrektor Regionu Małopolskiego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Zaplanowaliśmy też tradycyjnie panel dyskusyjny: Jaki ład? Warunki dla przedsiębiorców. Prawo, składki, podatki.
Głos zabiorą: prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Justyna Zając-Wysocka, wiceprzewodnicząca Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, MISP, Marcin Sala-Szczypiński, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, Bartosz Józefowski, wicedyrektor ds. przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym, Stefan Życzkowski, prezes ASTOR.

Zwieńczeniem Forum będzie jak zawsze Loża Komentatorów, złożona z przedstawicieli kluczowych organizacji gospodarczych, będących od początku filarami Forum Przedsiębiorców. Wspólnie spróbujemy się odnieść do:

  • warunków prowadzenia biznesu, w tym przepisów gospodarczych, skali ich jasności i stabilności oraz stosowanych przez ustawodawcę vacatio legis
  • udogodnień i uproszczeń dla biznesu wprowadzonych w ostatnich latach w ramach pakietów resortu rozwoju, a także nowych ulg zawartych w Polskim Ładzie - w kontekście wzrostu innych obciążeń
  • sposobu tworzenia prawa gospodarczego i konsultowania projektów z zainteresowanymi
  • systemu podatkowego oraz jego zmian, jakie wejdą w życie od 1 stycznia 2022
  • wzrostu kosztów działalności, w tym kosztów wynagrodzeń, surowców, paliw i energii - w kontekście cyfryzacji, automatyzacji i transformacji energetycznej
  • perspektyw dalszego rozwoju firm w Małopolsce i całej gospodarki w kontekście uwarunkowań wewnętrznych oraz trendów i zagrożeń globalnych
  • roli uczelni w niwelowaniu coraz większych deficytów kapitału ludzkiego i całym procesie rozwoju gospodarczego
  • diagnozy mocnych i słabych punktów Małopolski i wniosków z tym związanych
  • szans i zagrożeń związanych z nowymi środkami z Unii Europejskiej

Serdecznie zapraszamy do rejestracji na forumprzedsiebiorcow.pl. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski