Wszystko zadziałało tak, jak Emil sobie wymarzył

Emil Sajfutdinow zmierza po kolejny tytuł mistrza Europy
Emil Sajfutdinow zmierza po kolejny tytuł mistrza Europy fot. Sebastian Maciejko
Mistrzostwa Europy. W trzecim turnieju indywidualnych mistrzostw Europy (SEC) triumfował Rosjanin Emil Sajfutdinow. Najlepszy z Polaków Janusz Kołodziej był 9.

Sajfutdinow nie dał szans rywalom, zwyciężył we wszystkich 6 biegach i triumfował z kompletem 18 punktów. Drugie miejsce zajął jego rodak Grigorij Łaguta, a trzecie Duńczyk Nicki Pedersen. Czwarty był Szwed Antonio Lindbaeck, który w finale do mety dotarł wprawdzie trzeci, ale został wykluczony za wyjechanie oboma kołami poza tor (do tego zdarzenia doszło na ostatnim wirażu).

- Bardzo, bardzo się cieszę ze zwycięstwa! To był jeden z wieczorów, kiedy wszystko działa tak, jak sobie życzysz i nie musisz się martwić o nic w parkingu i na torze - przyznał Sajfutdinow.

Kolejny dobry występ w cyklu sprawił, że Sajfutdinow jest bardzo blisko obrony tytułu mistrzowskiego sprzed roku. Lider przed finałem w Ostrowie Wlkp. (19 września) ma 9 punktów przewagi nad Pedersenem.

Polacy nie zaliczą turnieju do udanych. Zabrakło Tomasza Golloba, który wprawdzie przyjechał do Kumli, ale zrezygnował ze startu ze względu na uraz. Szansę na baraż o awans do finału miał Janusz Kołodziej, który w 4 biegach uzbierał 7 punktów. W swoim ostatnim wyścigu finiszował jednak na końcu stawki i sklasyfikowany został na 9. pozycji.

Inny z zawodników Unii Tarnów, Słowak Martin Vaculik, miał z kolei słabszy początek, i świetną końcówkę. Też zakończył turniej po rundzie zasadniczej - zajął 7. miejsce (8 pkt).

W Kumli nie wystąpili kontuzjowani Piotr Protasiewicz i Duńczyk Peter Kildemand.

Wyniki
Turniej w Kumli: 1. Emil Sajfutdinow (Rosja) 18 (3, 3, 3, 3, 3, 3), 2. Grigorij Łaguta (Rosja) 10 (1, 0, 3, 1, 3, 2), 3. Nicki Pedersen (Dania) 11 (2, 2, 2, 2, 2, 1), 4. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 12 (3, 2, 3, 1, 3, w), 5. Martin Smolinski (Niemcy) 9 (2, 3, 0, 2, 2), 6. Fredrik Lindgren (Szwecja) 9 (3, 2, 1, 2, 1), 7. Martin Vaculik (Słowacja) 8 (2, 1, 0, 2, 3), 8. Artiom Łaguta (Rosja) 8 (1, 1, 2, 3, 1), 9. Janusz Kołodziej (Polska) 7 (0, 3, 1, 3, 0), 10. Tomasz Jędrzejak (Polska) 7 (1, 2, 1, 3, 0), 11. Hans Andersen (Dania) 6 (2, 0, 3, 0, 1), 12. Fredrik Engman (Szwecja) 6 (1, 1, 2, 1, 1), 13. Przemysław Pawlicki (Polska) 5 (3, 0, 0, 0, 2), 14. Vaclav Milik (Czechy) 5 (0, 1, 2, 0, 2), 15. Joel Andersson (Szwecja) 4 (0, 3, 0, 1, 0), 16. Witalij Biełousow (Rosja) 1 (0, 0, 1, 0, 0), 17. Tomasz Gollob 0 (w).
Klasyfikacja generalna ME: 1. Sajfutdinow 49, 2. Pedersen 40, 3. Lindbaeck 35, 4. G. Łaguta 24, 5. Vaculik 24, 6. A. Łaguta 21, 7. Kołodziej 21, 8. Gollob 18, 9. Milik 18, 10. Pawlicki 18, 11. Andersen 17, 12. Kildemand 15, 13. Protasiewicz 15, 14. Smoliński 15, 15. Jędrzejak 14.