Wybielanie zębów węglem – jak to działa?

Materiał partnera zewnętrznego
Piękne, białe zęby to gwarancja olśniewającego uśmiechu. Kto z nas nie chciałby się nim pochwalić? Niestety, picie mocnej herbaty, kawy, czerwonego wina, palenie papierosów, a nawet jedzenie niektórych potraw może sprawić, że nasze zęby staną się żółtawe i nieładne. Bardzo wiele osób w takiej sytuacji rozważa domowe wybielanie. Po jakie produkty sięgnąć, aby było to bezpieczne? Czy korzystanie z węgla aktywnego to dobra opcja? Jak działa czarna pasta do zębów z węglem?

Węgiel aktywny – co to takiego?

Węgiel aktywny jest produkowany między innymi z drewna i łupin orzecha kokosowego, które są bardzo bogate w węgiel drzewny. Cały proces wytwarzania tej substancji polega na obróbce miazgi drzewnej w temperaturze od 600 do 900 stopni Celsjusza, a następnie poddaniu jej działaniu mocnych kwasów lub pary wodnej. Ten drugi etap ma na celu wytworzenie sieci porów oraz umożliwienie węglowi aktywnemu absorpcji na jak największej powierzchni.

Jak działa węgiel aktywny? Ta naturalna substancja jest w stanie pochłonąć i zatrzymać w sobie bardzo wiele zanieczyszczeń, bakterii czy toksyn, dlatego stosuje się ją np. na biegunkę, jako filtr wody czy właśnie podczas wybielania zębów. Węgiel aktywny poleca się jako świetny środek odświeżający naturalny kolor zębów – codzienne picie herbaty, kawy czy innych barwiących produktów spożywczych pozostawia brzydkie osady i przebarwienia, które jednak można usunąć. Węgiel aktywny nazywa się również węglem aktywowanym i węglem leczniczym. Jest to dokładnie ta sama substancja, którą określa się tylko w różny sposób.

Wybielanie zębów węglem

Kiedy odkryto, że stosowanie węgla aktywnego może pomóc w uzyskaniu białego uśmiechu, wiele osób było zainteresowanych tą metodą. Najprostszym sposobem na skorzystanie z tego naturalnego składnika jest sporządzenie swojej własnej mieszanki na bazie węgla aktywnego. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe korzystanie z podanego poniżej sposobu może negatywnie wpływać na uzębienie oraz prowadzić do trwałego uszkodzenia szkliwa. Taki domowy zabieg można stosować tylko raz na jakiś czas oraz odradza się go osobom, które mają bardzo wrażliwe zęby.

Jak wygląda domowy sposób wybielania zębów z użyciem węgla aktywnego? Przede wszystkim musimy kupić ten produkt. Dostaniemy go praktycznie w każdej aptece w postaci kapsułek z proszkiem lub tabletek. Kapsułki są lepszym wyborem, bo twarde tabletki mogą być trudne do rozkruszenia, a nam będzie potrzebny drobny węglowy proszek. Rozdrobniony węgiel należy zmieszać z kilkoma kroplami wody lub odrobiną oleju kokosowego. Tak zrobioną pastę bardzo delikatnie wcieramy w zęby przy użyciu manualnej szczoteczki i pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie jamę ustną można wypłukać wodą oraz umyć zęby swoją codzienną pastą. Jak często można korzystać z tej metody? Jeżeli chcemy sięgnąć po domowe wybielanie zębów po raz pierwszy, to możemy stosować takie mycie przez 3 dni z rzędu. Potem sięgamy po domową pastę nie częściej niż raz w tygodniu. Wiele również zależy od tego, w jakim stanie są nasze zęby.

Niestety, osoby z delikatnym szkliwem nie powinny w ogóle stosować tej domowej metody. Nawet jeżeli będziemy się bardzo starać i dokładnie rozkruszymy węglowy proszek, to i tak nie będzie on tak drobniutki, aby niebezpieczeństwo naruszenia szkliwa nie było możliwe. Dlatego zbyt mocnym ścieraniem węglem aktywnym możemy po prostu uszkodzić sobie zęby! Również lekarze stomatolodzy przestrzegają przed zbyt częstym i długotrwałym używaniem takiej mieszanki do wybielania zębów. Co w takim razie zrobić, jeżeli chcemy pochwalić się jasnym uśmiechem, a zależy nam na zdrowiu i mocnym szkliwie? Lepszą alternatywą dla domowych sposobów będą po prostu gotowe pasty z węglem aktywnym!.

Pasta do zębów z aktywnym węglem

Ciekawym faktem na temat działania węgla aktywnego na zęby jest to, że może on usunąć prawie 90% związków organicznych bytujących w jamie ustnej. Nic więc dziwnego, że jest tak chętnie dodawany do gotowych past do zębów! Co odróżnia takie kosmetyki od domowych mieszanek? Przede wszystkim to, że producenci takich produktów mają do dyspozycji odpowiednie technologie pozwalające na bardzo drobne i dokładne rozdrobnienie węgla aktywnego, dzięki czemu działa on łagodniej na szkliwo.

Co więcej, każda pasta posiada współczynnik ścieralności (RDA), który można dobrać do swojego uzębienia. Wyższe oznaczenie RDA pozwala na uzyskanie szybszego efektu, ale mocniej ingeruje w szkliwo. Dlatego istnieją również kosmetyki z niskim współczynnikiem ścieralności działające o wiele delikatniej. Połączenie pasty z aktywnym węglem i zębów z nadwrażliwością to wcale nie musi być szalony pomysł i da się to zrobić!

Chcesz się przekonać, czy wybielanie zębów węglem sprawdzi się w Twoim przypadku? Sięgnij po sprawdzony i bezpieczny produkt! Znajdziesz go tutaj: https://yoursmileon.pl/porady/wybielanie-zebow-weglem-aktywnym-czarna-pasta-to-biale-zeby/.

Kolejną zaletą gotowych past do zębów jest to, że mają w swoim składzie substancje działające bakteriobójczo, pomagające usunąć kamień nazębny, łagodzące podrażnienia dziąseł, chroniące przed próchnicą czy niwelujące nieświeży oddech. Sam węgiel aktywny skutecznie usuwa przebarwienia powierzchniowe, ale jest nieskuteczny w walce np. z płytką nazębną. Połączenie tych wszystkich składników w gotowej paście pozwala na kompleksowe dbanie o swoje uzębienie.

Jak stosować gotową pastę do zębów z węglem aktywnym, aby uzyskać najlepsze rezultaty? Przede wszystkim warto pamiętać, że nawet bardzo rozdrobniony węgiel aktywny może delikatnie uwrażliwiać zęby. Dlatego poleca się stosować takie pasty maksymalnie 4 razy w tygodniu, a w pozostałe dni sięgać po zwykłą pastę z fluorem. Bardzo ważne jest również to, aby zwracać uwagę, czy nasze zęby nie stają się bardziej wrażliwe na ciepłe i zimne napoje oraz dania. Jeśli zauważymy taki efekt, to możemy na jakiś czas odstawić czarną pastę albo sięgnąć po taką z mniejszym współczynnikiem ścieralności. Podczas mycia nie korzystajmy ze zbyt gorącej wody – może negatywnie wpływać na skuteczność węgla aktywnego i osłabiać jego działanie. Pamiętajmy też, by nie wcierać pasty zbyt mocno ani jej nie połykać. Stosując się do tych wszystkich zaleceń, będziemy mogli cieszyć się piękną bielą zębów oraz nie przejmować się kolejnymi przebarwieniami

Czarna pasta = białe zęby

Nie musimy się obawiać, że czarna pasta w jakikolwiek sposób ubrudzi nasze zęby w czasie mycia. Podczas pierwszego korzystania z takiego produktu możemy mieć pewne obawy, ale są one zupełnie niepotrzebne. Pasta do zębów zwykle kojarzy nam się z gęstą i białą mazią, dlatego korzystając z czarnego kosmetyku, możemy czuć się nieco dziwnie. Jednak po zastosowaniu nasze wątpliwości bardzo szybko miną – pasta nie zabarwia szkliwa na ciemny kolor, można ją bez problemu wypłukać samą wodą oraz co najważniejsze pięknie usuwa przebarwienia i osady na szkliwie. W tym przypadku idealnie sprawdza się zasada kontrastu – czyszczenie zębów czarną pastą do zębów to gwarancja białego uśmiechu!

Dodaj ogłoszenie