MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybierają służbę, a nie emeryturę

SYP
SPOŁECZEŃSTWO. Czy 35-letni policjant - emeryt po 15 latach służby, to norma, czy też wyjątek. Praktyka wskazuje na to drugie.

Fot. Jacek Sypień

 

W powiecie olkuskim służy prawie dwustu policjantów. Przez cały ubiegły rok odeszło na emeryturę 11 funkcjonariuszy. Od początku tego roku 19. - Średni staż pracy policjantów, którzy odeszli na emeryturę w tym roku wyniósł 23 lata, do czego poza służbą w policji wlicza się także praca na etacie w innych instytucjach. Biorąc pod uwagę samą policję, ta średnia wynosi niemal 20 lat. Rekordzista przepracował 36 lat, z czego w policji niemal 30. Na 19 funkcjonariuszy, którzy odeszli w tym roku na emerytury, tylko dwóch odeszło po 15 latach służby w policji - mówi mł. asp. Łukasz Czyż, oficer prasowy olkuskiej Komendy Powiatowej Policji.

Dla porównania, w ub. roku w całej Małopolsce o zwolnienie ze służby zwróciło się 361 policjantów, w tym tylko 99 poszło na emeryturę, a reszta zwolniła się z innych powodów.

Według obecnie obowiązujących przepisów funkcjonariusz może odejść na emeryturę już po 15 latach służby w policji. Jego emerytura wynosi wtedy 40 proc. ostatniego wynagrodzenia. Jeśli zdecyduje się odejść na emeryturę później, to za każdy kolejny rok służby otrzymuje dodatkowo 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. uposażenia i policjant osiąga ją po niemal 30 latach pracy. Czy emerytura po 15 latach służby jest wysoka? To zależy.

Według oficjalnych danych Komendy Głównej Policji średnie zarobki referenta to 2643 zł "na rękę", dzielnicowego 2872 zł, a funkcjonariuszy zatrudnionych na etatach detektywa 3135 zł. Policjanci na stanowiskach dyżurnych i specjalistów zarabiają średnio 3604 zł. Według danych Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA emerytury pobiera ponad 133 tys. byłych funkcjonariuszy, a przeciętna wysokość takiej emerytury, to 2848 zł miesięcznie (czerwiec 2010). Małopolska ma najwyższą w kraju średnią wysokość świadczeń emerytalno-rentowych funkcjonariuszy (2744 zł). W skali kraju przeciętna długość wysługi emerytalnej funkcjonariuszy to 28 lat i 9 miesięcy, a z tytułu służby 22 lata i 6 miesięcy. Przypomnijmy, że według powszechnego systemu emerytalnego kobiety nabywają uprawnienia do emerytury w wieku 60, a mężczyźni 65 lat. Wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS to 1644 zł i 67 groszy brutto (marzec 2010).

Zmiany w systemie emerytalnym służb mundurowych, jakie proponuje rząd miałyby polegać na przedłużeniu z 15 do 20 lub 25 lat okresu służby, po jakim można odejść na emeryturę, a także na wprowadzeniu granicy wieku (50 lub 55 lat), w jakim funkcjonariusz może odejść na emeryturę. Zmiany miałyby dotyczyć funkcjonariuszy, którzy rozpoczną służbę, po wejściu w życie nowych przepisów. Ma to nastąpić w 2012 roku. Związki zawodowe działające w policji, które akceptują część z rządowych propozycji nie zgadzają się na propozycję rządu włączenia policjantów do ZUS. - Wielu młodych policjantów rozumie potrzebę zmian. Te emerytury po 15 latach służby to faktycznie jest kpina i tylko źle nastawia przeciwko policji ludzi, którzy myślą, że policja i inne służby masowo produkują 35-letnich emerytów. A przecież, to nie jest prawda - mówi anonimowo jeden z olkuskich policjantów.
 

Zapowiedzi zmian w przepisach nie zniechęcają młodych ludzi do wstępowania w szeregi policji. Od początku tego roku do końca lipca, 1870 młodych osób złożyło podania o przyjęcie do służby w małopolskiej Policji. Biorąc pod uwagę, że w całym garnizonie małopolskim brakowało w lipcu 322 policjantów, to na jedno wolne miejsce w policji było sześciu chętnych. To i tak niewiele. W Olsztynie na jedno miejsce w policji jest 60 chętnych.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski