Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierając gimnazjum, nie kieruj się tylko rankingiem

Dorota Dejmek
Michal Sikora
Edukacja. Dla rodziców szóstoklasisty wybór gimnazjum to trudna decyzja. Dziecko spędzi tam trzy ważne lata swojego życia. To w gimnazjum przygotuje się do kolejnego etapu edukacji w szkole średniej, co silnie zaważy na jego ostatecznym wykształceniu.

Gimnazja to szkoły rejonowe. Oznacza to, że każdy uczeń kończący szóstą klasę ma zagwarantowane miejsce w gimnazjum znajdującym się najbliżej jego miejsca zamieszkania.

Jednak dla większości rodziców bliskość szkoły nie jest wystarczającym i jedynym atutem – poszukują dla swego dziecka czegoś więcej. Chcą znaleźć szkołę, która uczyłaby na poziomie umożliwiającym swobodne przejście do liceum lub technikum oraz oferowałaby wiele atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych.

W rejonie czy poza?

Gimnazja wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i starają się przyciągnąć uczniów coraz bardziej interesującą ofertą zajęć szkolnych i dodatkowych. Należy jednak pamiętać, że dzieci spoza rejonu przyjmowane są tylko wtedy, jeśli w danym gimnazjum są wolne miejsca.

Kiedy kandydatów będzie więcej niż miejsc, trzeba się liczyć z selekcją. Każda placówka ustala własne kryteria i regulamin naboru. Z reguły liczy się wynik sprawdzianu, który piszą szóstoklasiści na koniec szkoły, oceny z wybranych przedmiotów i średnia ocen. Można też dostać punkty za bardzo dobre świadectwo, sukcesy w konkursach. Inną opcją wybrania gimnazjum spoza rejonu jest zapisanie dziecka do płatnego gimnazjum społecznego lub prywatnego.

Nie tylko wyniki

Edukacja stała się dziś inwestycją. Wybór następnego progu edukacyjnego po podstawówce często nie jest łatwy. Dziś jednym z najczęściej branych pod uwagę mierników tego, czy gimnazjum jest dobre, czy też nie, są wyniki, jakie jego uczniowie uzyskują podczas egzaminu końcowego. Jest to o tyle ważne, że dobrze zdany egzamin to przepustka do dobrego liceum, czyli edukacji najlepszej jakości.

Na co zwrócić uwagę?

Jednak rankingi związane z wynikami egzaminu nie powinny być jedynymi kryteriami wyboru gimnazjum. Szkoła ma być przyjazna, bezpieczna i oferować solidny poziom nauczania. Na co więc zwracać uwagę?

* Nie należy wierzyć reklamom, ulotkom i plotkom. Najlepiej porozmawiać z rodzicami dzieci, które już chodzą do upatrzonego przez nas gimnazjum. Trzeba też wybrać się tam wraz z dzieckiem, obejrzeć klasy, korytarze, salę gimnastyczną i toalety. Zwrócić uwagę, czy szkoła jest czysta, zadbana, dobrze wyposażona.

* Ważne jest bezpieczeństwo dziecka. Dowiedzmy się, jak sprawowana jest opieka nad uczniami przed lekcjami i po lekcjach, czy w szkole zdarzały się przypadki wymuszeń, pobić, łamania prawa, problemy z narkotykami lub alkoholem. Czy są dyżurujący nauczyciele, czy jest dyżurny przy wejściu.

* Dowiedzmy się, czy w szkole jest pedagog, psycholog. Czy jest na miejscu pielęgniarka.

* Sprawdźmy, jak liczne są klasy. Im mniej dzieci w klasie, tym lepiej.

* Zweryfikujmy ofertę szkoły (języki obce, oferta zajęć dodatkowych, atrakcyjność zajęć wychowania fizycznego itd.) – czy jest zgodna ze stanem faktycznym, a nie jedynie reklamą mającą przyciągnąć uczniów. Nieraz szkoła chwali się np. programem autorskim z jakiegoś przedmiotu – niestety, jak się później okazuje, trochę „na wyrost”.

* W szkole tak naprawdę najważniejsi są nauczyciele – budynek, infrastruktura, wyposażenie w media to tylko dodatek. Zapytajmy więc, jaki będzie zespół nauczycieli prowadzący klasę dziecka. Czy są otwarci na rodziców, na uczniów, ale zarazem czy są też stanowczy w sprawach związanych z panowaniem nad procesem dydaktycznym i wychowawczym? Czy mają przygotowanie odpowiednie do tego, co robią.

* Zapoznajmy się z wewnątrzszkolnym systemem oceniania ucznia i szkolnym systemem wychowawczym, np. jakie przewidziano kary dla ucznia, jakie nagrody, w jakich sytuacjach można poprawiać złą ocenę.

* I na koniec – weźmy pod uwagę preferencje i uzdolnienia dziecka. Nie realizujmy swoich ambicji jego kosztem. Nic na siłę! Dziecko musi zaakceptować szkołę.

TERMINY REKRUTACJI

* Od 3 marca do 20 czerwca

– składanie dokumentów do gimnazjów (zgłoszenie i wniosek). Tryb i formę składania określa organ prowadzący szkołę;

* Od 27 czerwca do 2 lipca

– przedkładanie oryginałów świadectw ukończenia podstawówki i zaświadczeń o wynikach sprawdzianu;

* 7 lipca, godz. 13.00 – podanie wyników postępowania kwalifikacyjnego – listy uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych;

* Do 9 lipca – potwierdzanie woli podjęcia nauki w danej szkole przez uczniów umieszczonych na listach zakwalifikowanych do przyjęcia poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia podstawówki oraz oryginału zaświadczenia o wynikach sprawdzianu w klasie szóstej;

* 10 lipca, godz. 13 – ogłoszenie list uczniów przyjętych i nieprzyjętych;

* Do 29 sierpnia – postępowanie uzupełniające.

Rekrutacja do samorządowych gimnazjów (prócz specjalnych i prowadzących oddziały przysposabiające do pracy) odbywa się z wykorzystaniem elektronicznego systemu rekrutacji gimnasio: www.portaledukacyjny.krakow.pl

ZOBACZ PRZEGLĄD GIMNAZJÓW >>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski