Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy Krakowian 2015 roku!

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Trwa kolejny etap plebiscytu „Krakowianin 2015”. Służy on docenieniu tych osób związanych z naszym miastem, które w minionym roku osiągały sukcesy, poprawiały świat, nie szczędziły sił i czasu dla innych. O zaszczytny tytuł „Krakowinina Roku” rywalizują politycy, naukowcy, biznesmeni, ludzie kultury, a także społecznicy i miejscy aktywiści.

Naszych Czytelników zapraszamy do głosowania i wskazywania najwybitniejszych osobowości roku 2015.

Listę nominowanych ustaliła Kapituła Plebiscytu - na podstawie zgłoszeń Czytelników i własnych typów. W kapitule zasiadają znane krakowskie osobistości, specjaliści różnych dziedzin, laureaci poprzednich edycji plebiscytu: ks. Jacek Stryczek - organizator akcji „Szlachetna Paczka”, Jerzy Mazgaj - biznesmen, twórca m.in. delikatesów Alma, prof. Marek Bankowicz - politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Tadeusz Uhl - naukowiec AGH, właściciel firm inżynierskich, prof. Andrzej Zoll - profesor prawaUJ, były rzecznik praw obywatelskich, Bartosz Szydłowski - dyrektor teatru Łaźnia Nowa, Małgorzata Cetera-Bulka - prezes Polska Press Oddział w Krakowie, Marek Kęskrawiec - redaktor naczelny „Dziennika Polskiego”.

W tym roku w każdej z 5 kategorii plebiscytu zostaną nagrodzone dwie osoby: jedna tytułem „Krakowianina 2015”, druga tytułem „Krakowianina Czytelników Dziennika Polskiego 2015”. Pierwszy z tych tytułów przyznaje kapituła, a drugi wszyscy głosujący w naszym plebiscycie Czytelnicy.

To już trzecia edycja naszego plebiscytu.
Rok temu tytuł Krakowianina otrzymali m.in. Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak (na zdjęciu) - twórcy Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. Nagrodziliśmy także: księdza Andrzeja Augustyńskiego, prof. Pawła Olko, prezesa Ryszarda Langera i radnego Wojciecha Krzysztonka.

WYBIERZ KATEGORIĘ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA:

- POLITYKA

- SPOŁECZEŃSTWO
- KULTURA
- BIZNES
- NAUKA

Oto kandydaci:

POLITYKA

Andrzej Adamczyk, numer nominacji: POLITYKA.2 [/b]- od lat konsekwentnie zajmuje się trudnymi sprawami infrastruktury. W ubiegłym roku objął jedno z najważniejszych stanowisk w rządzie, został ministrem infrastruktury i budownictwa.

Andrzej Duda, POLITYKA.1 - na początku kampanii prezydenckiej nikt nie dawał mu szansy na zwycięstwo, przekonał jednak do siebie większość Polaków. Duży plus za kampanię w internecie, skierowaną do młodych ludzi.

Łukasz Gibała, POLITYKA.10 - przewodniczący Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, były poseł. Po przegranych wyborach na prezydenta Krakowa aktywnie włącza się w sprawy miasta. Nie tylko krytykuje, ale i zgłasza własne propozycje.

Jarosław Gowin, POLITYKA.3 - założyciel i lider partii Polska Razem. Choć jeszcze rok temu wróżono mu polityczny niebyt, doprowadził do koalicji z PiS, a sam wszedł do rządu Beaty Szydło i został ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Małgorzata Jantos, POLITYKA.5 - radna miasta i organizatorka Małopolskiego Kongresu Kobiet, który w ub.r. miał ponad 1300 uczestniczek. Dzięki niej przetrwały krakowskie przedszkola niepubliczne (utrzymana została dotacja, która pozwoliła im na kontynuację działania).

Władysław Kosiniak-Kamysz, POLITYKA.11
- jako minister pracy i polityki społecznej stworzył kompleksowy program wsparcia seniorów i rodzin wielodzietnych. W efekcie w ubiegłym roku powstała sieć domów dziennej opieki dla seniorów, Sejm uchwalił ustawę o osobach starszych, a rodziny wielodzietne mogły korzystać z atrakcyjnych rabatów w ramach Karty Dużej Rodziny.

Bogusław Kośmider, POLITYKA.4 - przewodniczący Rady Miasta; lobbował za ustawą umożliwiającą skuteczną walkę ze smogiem. Był też pomysłodawcą akcji „Płać podatki w Krakowie”, która przyniosła ponad 20 mln zł wpływu do budżetu miasta od nowych podatników.

Wojciech Kozak, POLITYKA.9 - wicemarszałek województwa, który konsekwentnie prowadzi proekologiczną politykę i przekonuje do walki z smogiem nie tylko w Krakowie, ale i w innych gminach województwa.

Jacek Krupa, POLITYKA.8 - po wyborach parlamentarnych został nowym marszałkiem województwa małopolskiego, choć wielu nie dawało mu szans na wywalczenie tego stanowiska.

Jerzy Meysztowicz, POLITYKA.12 - wrócił do polityki w błyskotliwym stylu. Jest reprezentantem naszego miasta w Sejmie z ramienia Nowoczesnej i koordynatorem partii Ryszarda Petru na Małopolskę. Prócz tego przedsiębiorca i społecznik.

Józef Pilch, POLITYKA.7 - wieloletni radny Krakowa. W ubiegłym roku został wojewodą małopolskim, pokonując paru innych kandydatów na to stanowisko.

Ryszard Terlecki, POLITYKA.6 - jest teraz jedną z najbardziej wpływowych osób w PiS, po wyborach parlamentarnych dostał ważną funkcję szefa klubu poselskiego Prawa i Sprawiedliwości, jest również jednym z wicemarszałków Sejmu

Małgorzata Wassermann, POLITYKA.13 - adwokat i polityk, posłanka. Ubiegły rok to jej udany debiut polityczny. W wyborach parlamentarnych była lokomotywą krakowskiej listy kandydatów PiS do Sejmu.

SPOŁECZEŃSTWO


ks. Andrzej Augustyński, SPOLECZENSTWO.2

- zbudował od podstaw Stowarzyszenie SIEMACHA. Z oferty wychowawczej, sportowej i terapeutycznej SIEMACHY korzysta codziennie ponad 2000 dzieci i młodzieży w 30 lokalizacjach w całej Polsce.

Agata Bloswick, SPOLECZENSTWO.12 - animatorka grupy aktywistów „aDaSie”, której udaje się niedużym kosztem poprawiać przestrzeń miasta. „aDaSie” nie wytykają, że ktoś zaniedbał obowiązki, tylko organizują społeczne akcje, np. zrywania nielegalnych ulotek ze słupów czy sadzenia roślin w pustych donicach wzdłuż ulic.

Monika Bogdanowska, SPOLECZENSTWO.11 - konserwator dzieł sztuki i członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Zależy jej na tym, by miasto zmieniano z głową, z myślą o mieszkańcach i poszanowaniem zabytków. Śledzi wszelkie zmiany w mieście, reaguje i alarmuje, gdy pojawiają się niepokojące działania inwestorów czy władz.

Andrzej Guła, SPOLECZENSTWO.8 - twórca i prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego. KAS obudził w mieszkańcach Krakowa świadomość konieczności walki ze smogiem, przekonał też decydentów - od samorządowców po parlamentarzystów - że jest to ważny problem.

Krzysztof Kwarciak, SPOLECZENSTWO.3 - radny Dzielnicy VII Zwierzyniec, wyjątkowo zaangażowany w rozwiązywanie problemów mieszkańców. W ub.r. walczył m.in., by w Krakowie budowano chodniki.

Tadeusz Stępień, SPOLECZENSTWO.4 - zaangażowany w sprawy lokalnej społeczności osiedla „pod Kopcem”. Zapobiegł m.in. kontynuacji wielkogabarytowej zabudowy na wzgórzu bł. Bronisławy i naruszeniom istniejącego tam osuwiska.

Paweł Kubisztal, SPOLECZENSTWO.5 - prezes Stowarzyszenia Podgorze.pl. Udało się doprowadzić do stworzenia Muzeum Podgórza, pierwszej takiej placówki, która powstała z woli mieszkańców. Jest także odpowiedzialny za takie inicjatywy jak: Podgórskie Dni Otwartych Drzwi, Podgórskie Wschody Słońca na kopcu Krakusa, Targ Pietruszkowy, renowacja podgórskiego jelonka.

Henryk Kuśnierz, SPOLECZENSTWO.6 - starszy krakowskiego Bractwa Kurkowego, które wspiera wiele organizacji i instytucji. Działalność społeczną prowadzi również poza Krakowem, w miejscowości w której mieszka, pomagając organizacjom pozarządowym.

Cecylia Malik, SPOLECZENSTWO.9 - należy jej się wyróżnienie za wszystkie działania związane z ochroną terenów zielonych (m.in. Zakrzówka, lasu łęgowego w Przegorzałach, Parku Krakowskiego), za niespożyte artystyczne siły w ratowaniu krakowskiej przyrody. Za szaloną wyobraźnię i moc kreowania akcji, które porywają rzesze krakowian.

Krzysztof Mazur, SPOLECZENSTWO.14 - prezes Klubu Jagiellońskiego, prowadzi ważny konserwatywny think tank polityczny W klubie regularnie powstają ciekawe raporty polityczno-ekonomiczne

Jan Niedośpiał, SPOLECZENSTWO.7 - jeden z założycieli Fundacji Stańczyka, która monitoruje pracę i poczynania władz miasta, radnych i rad dzielnic. To m.in. dzięki niemu prof. Jacek Majchrowski musiał ujawnić treść porozumienia koalicyjnego z klubem PO.

Wojciech Pasternak, SPOLECZENSTWO.13 - społecznik z wieloletnim stażem. Obecnie organizuje Fundację E-Świadek, której głównym celem będzie walka z antypolonizmem. W ostatnim roku m.in. wsparł starania Tomasza Dardy i wielu innych osób o wywieszenie na stałe polskiej flagi na Wawelu.

Andrzej Śledź, SPOLECZENSTWO.10 - działacz fundacji „Dobra Wola”, na rzecz Woli Justowskiej. Utalentowany negocjator. Angażuje się w akcje na styku edukacji i ochrony terenów zielonych.

Agnieszka i Urszula Radwańskie, SPOLECZENSTWO.1 - pomagają potrzebującym; angażują się w akcję Szlachetna Paczka i w działania na rzecz niepełnosprawnych.

KULTURA


Marcin Bąk ps. Bzyk, KULTURA.4

- muzyk zespołu Wu-Hae, który też podejmuje inicjatywy społeczne, zorganizował w 2015 r. pierwszy festiwal muzyki niezależnej Nowa Huta Alternativ dla młodzieży w Muzeum Lotnictwa.

Marcin Czarnik, KULTURA.9 - aktor Starego Teatru wpisał się w międzynarodowy obieg filmowy rolą w nominowanej do Oscara produkcji „Syn Szawła” Laszlo Nemesa.

Marcin Koszałka, KULTURA.7 - jeden z najbardziej rozpoznawalnych filmowców młodego pokolenia. Ostatnio reżyser filmu „Czerwony pająk”, w którym złożył wizualny hołd Krakowowi z okresu PRL-u.

Anna Maria Kwiatek, KULTURA.5 - z fundacji Tytano, która zaczęła realizować kreatywne projekty w budynkach po Zakładach Przemysłu Tytoniowego przy ul. Dolnych Młynów.

Aleksander „Makino” Kobyliński, KULTURA.3 - bard, lider zespołu „Andrusy”, kompozytor, gitarzysta, od 60 lat na scenie. Promotor lokalnych tradycji, Półwsia Zwierzynieckiego i szerzej - Krakowa.

Szymon Nehring, KULTURA.11 - zaledwie 20-letni finalista XVII Konkursu Chopinowskiego i zarazem najwyżej oceniony Polak w tym prestiżowym turnieju, znakomicie przyjmowany zarówno przez krytyków, jak i publiczność.

Michał Niezabitowski, KULTURA.2 - dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Prowadzone przez niego spotkania w cyklu „Krakowskie kolokwium” stały się uznaną i cenioną formą społecznej debaty o problemach Krakowa i regionu.

Marcin Pulit, KULTURA.12 - prezes Radia Kraków, z regionalnego radia stworzył rozgłośnię na ogólnopolskim poziomie ze świetnymi programami.

prof. Jacek Purchla, KULTURA.10 - 25-lecie MCK udowodniło, że będąc krakowską instytucją, można oddziaływać na całą Europę Środkową. Dziś ta placówka działa na wielu polach - od wystaw i wykładów po prowadzenie projektów badawczych.

Magdalena Sroka, KULTURA.6 - jej profesjonalizm i zdolności menedżerskie zostały docenione: jesienią ub.r. objęła stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zbigniew Wodecki, KULTURA.1 - artysta, którego nie trzeba przedstawiać, w ub.r. doceniany za eksperymentalną płytę nagraną z młodymi muzykami z zespołu Mitch & Mitch.

Natalia Zarzecka, KULTURA.8 - dyrektor Cricoteki, za bardzo ciekawy program obchodów Roku Kantora. Pokazała nie tylko dzieła artysty, ale i udowodniła, że sztuka demiurga z Krakowa pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców.

BIZNES


Grzegorz Błażewicz, BIZNES.3

- założyciel firmy Benhauer, najwyżej notowanej na świecie firmy zajmującej się przetwarzaniem danych osobowych.

Rafał Brzoska, BIZNES.1 - twórca Inpostu, pomysłodawca paczkomatów w ubiegłym roku nie tylko zarabiał pieniądze, ale także dzielił się wiedzą, jak to zrobić. Napisał książkę „Jutro w Nowym Jorku”, której nakład błyskawicznie się rozszedł.

Jerzy Buczek, BIZNES.5 - piekarz, który stworzył własną sieć piekarni i oferuje w nich świetnej jakości wypieki.

prof. Janusz Filipiak, BIZNES.6 - założyciel i prezes firmy Comarch. Osiągnęła ona nadzwyczajne sukcesy i to w skali międzynarodowej, a sam J. Filipiak dał się poznać jako światowej klasy menedżer, pełen innowacyjnych pomysłów.

Jan Pamuła, BIZNES.2 - prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice, ceniony za odwagę i skuteczność, którymi wykazał się podczas realizacji wielkiego wyzwania, jakim była rozbudowa lotniska.

Andrzej Zdebski, BIZNES.4 - prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, skutecznie integruje krakowskie środowiska gospodarcze.

NAUKA


prof. Marek Brzeżański, NAUKA.6

- dyrektor Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Politechniki Krakowskiej. Kierował zespołem, który opracował nowoczesny sposób uzyskiwania prądu z gazów przemysłowych, będących produktem ubocznym w zakładach chemicznych.

dr hab. Tomasz Buratowski, NAUKA.9 - z Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH. Jeden z opracowujących projekt wiertnicy geologicznej, która może być wykorzystana w kosmosie.

dr inż. Jerzy Domżał, NAUKA.1 - z Katedry Telekomunikacji AGH, opracował nowy router, który pozwala na bardziej wydajną transmisję ruchu w sieciach teleinformatycznych.

prof. Janusz Mikuła, NAUKA.8 - z Politechniki Krakowskiej - jego zespół opracował z tufu wulkanicznego występującego w okolicach Filipowic pod Krakowem nowy geopolimer (sztuczny kamień), który może być materiałem budowlanym o świetnych właściwościach.

dr Radosław Palonka, NAUKA.7 - z Instytutu Archeologii UJ - prowadzi badania w Kolorado w USA, analizując ślady po mieszkających tam w dawnych wiekach Indianach.

dr hab. Bartosz Płachno, NAUKA.10 - z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ - znalazł w kamieniołomie w podkrakowskich Czatkowicach skamieniały okaz kopalnego wężowidła i nazwał na cześć Uniwersytetu Jagiellońskiego z okazji jego 650-lecia - Aganaster jagiellonicus.

prof. Jerzy Sadowski, NAUKA.4 - wybitny kardiochirurg. W ub.r. prowadził badania nad mało inwazyjnym wszczepieniem człowiekowi zastawki nowego typu, bez zatrzymywania akcji serca. Dzięki tej nowatorskiej metodzie będzie można uratować najciężej chorych, dla których standardowa operacja jest zbyt niebezpieczna.

prof. Janusz Skalski, NAUKA.3 - z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, wybitny kardiochirurg, niezwykle oddany pracy. Dzięki współorganizowanym przez niego akcjom charytatywnym stale unowocześniane jest wyposażenie szpitala, co z kolei wpływa na jakość leczenia małych pacjentów.

prof. Jerzy Wyrozumski, NAUKA.2 - historyk, specjalizujący się w dziejach średniowiecza. Przez 35 lat - aż do zeszłego roku - był prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Przez ponad 20 lat, również do ubiegłego roku, był też sekretarzem generalnym Polskiej Akademii Umiejętności, do której odrodzenia po roku 1989 walnie się przyczynił.

Zagłosuj!

Głosować w plebiscycie można:

- poprzez SMS (wysyłając SMS, otrzymujesz jednocześnie dostęp do e-wydania „DP”) wysłany na numer 72355 (koszt wysłania SMS-a to 2,46 zł z VAT) z podaniem numeru nominacji
- na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl przez kliknięcie „głosuj za”.
- za pośrednictwem Facebooka, również wchodząc na stronę „DP”.

Regulamin IV edycji Plebiscytu „Krakowianin 2015”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski