Wybieramy Krakowianina 2014. Zagłosuj na osobowości roku! [PLEBISCYT]

Małgorzata Mrowiec
Udostępnij:
Plebiscyt. Chcemy docenić tych, którzy poprawiali świat i rozsławiali nasze miasto. Nie szczędzili energii, zaangażowania i odnieśli sukces.

Rozpoczęliśmy kolejny etap plebiscytu „Krakowianin 2014”. O ten zaszczytny tytuł rywalizują krakowscy politycy, społecznicy i liderzy ruchów obywatelskich, ludzie kultury, naukowcy i biznesmeni.

Państwa, naszych Czytelników, zapraszamy dzisiaj do głosowania i wybierania najwybitniejszych osobowości minionego roku.

WYBIERZ KATEGORIĘ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA:

Listę nominowanych – na podstawie zgłoszeń naszych Czytelników i własnych typów – ustaliła Kapituła Plebiscytu. Zasiadają w niej znane krakowskie osobistości, specjaliści różnych dziedzin, laureaci poprzednich edycji plebiscytu: Anna Dymna – aktorka i prezes Fundacji Mimo Wszystko, Jerzy Mazgaj – twórca delikatesów Alma, dr Jarosław Flis – socjolog i komentator polityczny, prof. Tadeusz Uhl – naukowiec AGH, właściciel firm, nazywany również „Billem Gatesem z Krakowa“, prof. Andrzej Zoll – profesor prawa UJ, były rzecznik praw obywatelskich, Bartosz Szydło­wski – dyrektor Łaźni Nowej, Małgorzata Cetera-Bulka – prezes Oddziału Prasa Krakowska i Marek Kęskrawiec – redaktor naczelny „Dziennika Polskiego”.

Najlepszych z najlepszych wybieramy w kategoriach: polityka, społeczeństwo (działalność charytatywna, na rzecz lokalnej społeczności itp.), kultura, nauka i biznes. Obok publikujemy listę kandydatów.

Głosować można:

- za pomocą kuponów drukowanych w „DP” od 30 dziś do 16 lutego, które należy wysłać lub dostarczyć osobiście do naszej redakcji przy al. Pokoju 3

- poprzez SMS (zakup e-wydania „DP”) wysłany na numer 72355 (koszt wysłania SMS-a to 2,46 zł z VAT) z podaniem numeru nominacji

- na stronie internetowej www.dzien­nikpolski24.pl, przez kliknięcie „głosuj za”

- i za pośrednictwem Facebooka, również wchodząc na stronę „DP”.

KANDYDACI W PLEBISCYCIE „DZIENNIKA POLSKIEGO”

POLITYKA:

Andrzej Duda, Numer Nominacji: POLITYKA.1 – za błyskotliwą karierę – stał się jedną z kluczowych postaci PiS i kandydatem partii w wyborach na prezydenta Polski.

Łukasz Gibała, POLITYKA.2 – poseł, kandydował na prezydenta Krakowa – za stworzenie ciekawej alternatywy programowej w wyborczym starciu z kandydatami dużych partii politycznych.

Wojciech Krzysztonek, POLITYKA.3 – radny nowohucki, za zaangażowanie w walkę o interesy mieszkańców i skuteczność w staraniu się o pieniądze na lokalne inwestycje, m.in.na odbudowę wałów przeciwpowodziowych.

Tomasz Leśniak, POLITYKA.4 – lider Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom; za odwagę i za to, że doprowadził do referendum, w którym to mieszkańcy zdecydowali o losie organizacji igrzysk.

Sławomir Ptaszkiewicz, POLITYKA.5 – radny poprzedniej kadencji, prezes Korporacji Samorządowej im. Józefa Dietla, sfinansował i stworzył Ambasadę Krakowian – otwarte miejsce dla organizacji działających na rzecz miasta.

Róża Thun, POLITYKA.6 – euro­posłanka PO z Krakowa, odegrała istotną rolę w pracach dotyczących ograniczeń roamingu – dzięki temu, wyjeżdżając za granicę korzystamy z tańszych połączeń.

Łukasz Wantuch, POLITYKA.7 – za aktywność; to radny Dzielnicy III, pomysłodawca dodatkowych lekcji angielskiego w szkołach.

BIZNES:

Grzegorz Błażewicz, BIZNES.1 – założyciel firmy Benhauer – za stworzenie i dynamiczny rozwój innowacyjnych rozwiązań informatycznych z zakresu e-commerce i e-marketingu.

Rafał Brzoska, BIZNES.2 – za rozsławianie Polski w świecie m.in. poprzez wymyślony przez niego system paczkomatów, pokazywanie innowacyjnych rozwiązań.

Ryszard Langer, BIZNES.3 – prezes Holdingu Komunalnego – za skuteczność w prowadzeniu budowy spalarni śmieci w Krakowie, dużej i trudnej inwestycji.

Jan Pamuła, BIZNES.4 – prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Balice – za rok rekordowego rozwoju krakowskiego portu.

Mikołaj Placek, BIZNES.5 – prezes firmy Oknoplast – za podjęcie skutecznej globalnej konkurencji ze światowymi potentatami, rozsławianie Polski na zachodnich rynkach.

Rafał Sonik, BIZNES.6 – za osiągnięcia biznesowe równie dobre jak sportowe.

KULTURA:

Olga Brzezińska, KULTURA.1 – prezes Fundacji Miasto Literatury – za działania na rzecz promocji literackiej twarzy Krakowa.

Zofia Gołubiew, KULTURA.2 – dyrektor Muzeum Narodowego, które pokazało świetne wystawy w 2014 r. (prac Olgi Boznańskiej, o Kubricku, M. Gierymskiego).

Krzysztof Ingarden, KULTURA.3 – jeden z dwóch głównych projektantów świetnego budynku Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Grzegorz Kwiecień, KULTURA.4 – w ciągu 15 lat zamienił klub „RE” w centrum najwyższej jakości jazzu, rocka i awangardy.

Małgorzata Płysa i Mat Schulz, KULTURA.5 – twórcy festiwalu Unsound, najciekawszego przeglądu muzyki elektronicznej w Polsce (a może i w Europie), który miał też edycje m.in. w Nowym Jorku i Londynie.

prof. Jacek Purchla, KULTURA.6 – dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury – za doskonałe wystawy takie jak „Mit Galicji”.

Michał Rusinek, KULTURA.7 – prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej – za umiejętność zarażania poezją całej Polski; za sprawą działań fundacji laureaci Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej zdobywają szeroki rozgłos.

Piotr Sieklucki, KULTURA.8 – dyrektor Teatru Nowego – za konsekwentne prowadzenie teatru autorskiego, wyróżniającego się na tle tego, co proponują krakowskie sceny.

Magdalena Sroka, KULTURA.9 – wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta – za dopuszczenie do głosu alternatywnej kultury i wyjątkowo dobrą współpracę z instytucjami i ludźmi kultury.

Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak, KULTURA.10 –zaproszenie do uczestnictwa w stworzonym przez nich Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie przyjmują największe hollywoodzkie gwiazdy.

Zbigniew Witek, KULTURA.11 – prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych – za wydarzenia w Pałacu Sztuki (m.in. wystawa prac Horowitza).

Kuba Woynarowski, KULTURA.12 – rysownik, twórca filmów i instalacji – za rozsławienie Krakowa dzięki prezentacji na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 r., świetnie przyjętej przez krytyków i publiczność.

Natalia Zarzecka, KULTURA.13 – dyrektor Cricoteki, za uparte dążenia do otwarcia nowej siedziby muzeum Kantora, dzięki czemu Kraków zyskał interesującą placówkę kultury.

NAUKA:

prof. Andrzej Jajszczyk, NAUKA.1 – umiejętnie kieruje Narodowym Centrum Nauki w Krakowie, a w 2014 r. został członkiem Rady Zarządzającej międzynarodowej organizacji Science Europe.

prof. Janusz K. Kozłowski, NAUKA.2 – archeolog, wybitny międzynarodowy autorytet, prowadzi badania nad paleolitem i neolitem Europy.

prof. Paweł Olko, NAUKA.3 – wybitny uczony, kierował budową, a obecnie nadzoruje działalność Centrum Cyklotronowego Brono­wice – jednego z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie.

prof. Michał Aleksander, Ostrowski, NAUKA.4 – astronom, znany na świecie specjalista w zakresie astrofizyki wysokich energii, w ostatnich latach jest współ­autorem szeregu fundamentalnych pomiarów i odkryć astronomicznych, popularyzator nauki.

dr Ewelina Pośpiech, NAUKA.5 – z UJ – Japońskie Towarzystwo Genetyki Człowieka przyznało jej Nagrodę dla Młodego Naukowca 2014 za najlepszy artykuł czasopisma „Journal of Human Genetics”.

prof. Marek Przybylski, NAUKA.6 – dyrektor Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotech­nologii AGH – za jego organizowanie i rozwijanie działalności.

prof. Janusz Skalski, NAUKA.7 z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego – za sukces jego zespołu, który uratował wychłodzonego chłopca.

Tomasz Strzyżewski, NAUKA.8 – publicysta, – za wydaną teraz „Wielką Księgę Cenzury PRL”

prof. Piotr Sztompka, NAUKA.9 z Instytutu Socjologii UJ – za Kongres Kultury Akademickiej, którego był inicjatorem i organizatorem, w ramach jubileuszu 650-lecia UJ.

dr inż. Bożena Tyliszczak, NAUKA.10 – z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej – młody naukowiec z wyróżniającym się dorobkiem i publikacjami o zasięgu międzynarodowym.

prof. Marcin Wójcik, NAUKA.11 – on i jego trzej koledzy z Instytutu Fizyki UJ należą do międzynarodowego zespołu badawczego Borexino, który dokonał „pierwszej, bezpośredniej obserwacji neutrin słonecznych typu pp”.

SPOŁECZEŃSTWO:

Waldemar Domański, numer Nominacji: SPOLECZENSTWO.1 – za niezwykłą aktywność i zaangażowanie w akcje kulturalne i społeczne, ostatnio m.in. Pogromcy Bazgrołów.

Andrzej Guła, SPOLECZENSTWO.2 – jeden z założycieli Krakowskiego Alarmu Smogowego, doprowadził do uchwalenia zakazu palenia węglem w mieście.

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, SPOLECZENSTWO.3 – za działalność na rzecz niepełnosprawnych; w 2014 r. uczestniczył w strajku w gmachu Sejmu wraz z rodzicami niepełnosprawnych dzieci.

Cecylia Malik, SPOLECZENSTWO.4 – za organizowane akcje społeczne m.in. na rzecz zielonego Zakrzówka i obrony przestrzeni miasta.

Joanna Sadowy, SPOLECZENSTWO.5 – radna Dzielnicy IV, założyła i wywalczyła siedzibę dla klubu seniora na os. Azory.

ks. Jacek Stryczek, SPOLECZENSTWO.6 – szefuje stowarzyszeniu Wiosna, którego akcja Szlachetna Paczka stała się już ogólnopolskim przedsięwzięciem.

prof. Franciszek Ziejka, SPOLECZENSTWO.7 – przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – za walkę o pieniądze dla zabytków.

ks. Andrzej Augustyński, SPOLECZENSTWO.8 – Stowarzyszenie Siemacha, któremu szefuje, rozszerza działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w ub.r. otwarło nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie.

REGULAMIN >>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie