Wybieramy Krakowianina 2014. Zagłosuj na osobowości roku! [PLEBISCYT]

Małgorzata Mrowiec
Plebiscyt. Chcemy docenić tych, którzy poprawiali świat i rozsławiali nasze miasto. Nie szczędzili energii, zaangażowania i odnieśli sukces.

Rozpoczęliśmy kolejny etap plebiscytu „Krakowianin 2014”. O ten zaszczytny tytuł rywalizują krakowscy politycy, społecznicy i liderzy ruchów obywatelskich, ludzie kultury, naukowcy i biznesmeni.

Państwa, naszych Czytelników, zapraszamy dzisiaj do głosowania i wybierania najwybitniejszych osobowości minionego roku.

WYBIERZ KATEGORIĘ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA:

Listę nominowanych – na podstawie zgłoszeń naszych Czytelników i własnych typów – ustaliła Kapituła Plebiscytu. Zasiadają w niej znane krakowskie osobistości, specjaliści różnych dziedzin, laureaci poprzednich edycji plebiscytu: Anna Dymna – aktorka i prezes Fundacji Mimo Wszystko, Jerzy Mazgaj – twórca delikatesów Alma, dr Jarosław Flis – socjolog i komentator polityczny, prof. Tadeusz Uhl – naukowiec AGH, właściciel firm, nazywany również „Billem Gatesem z Krakowa“, prof. Andrzej Zoll – profesor prawa UJ, były rzecznik praw obywatelskich, Bartosz Szydło­wski – dyrektor Łaźni Nowej, Małgorzata Cetera-Bulka – prezes Oddziału Prasa Krakowska i Marek Kęskrawiecredaktor naczelny „Dziennika Polskiego”.

Najlepszych z najlepszych wybieramy w kategoriach: polityka, społeczeństwo (działalność charytatywna, na rzecz lokalnej społeczności itp.), kultura, nauka i biznes. Obok publikujemy listę kandydatów.

Głosować można:

- za pomocą kuponów drukowanych w „DP” od 30 dziś do 16 lutego, które należy wysłać lub dostarczyć osobiście do naszej redakcji przy al. Pokoju 3

- poprzez SMS (zakup e-wydania „DP”) wysłany na numer 72355 (koszt wysłania SMS-a to 2,46 zł z VAT) z podaniem numeru nominacji

- na stronie internetowej www.dzien­nikpolski24.pl, przez kliknięcie „głosuj za”

- i za pośrednictwem Facebooka, również wchodząc na stronę „DP”.

KANDYDACI W PLEBISCYCIE „DZIENNIKA POLSKIEGO”

POLITYKA:

Andrzej Duda, Numer Nominacji: POLITYKA.1 – za błyskotliwą karierę – stał się jedną z kluczowych postaci PiS i kandydatem partii w wyborach na prezydenta Polski.

Łukasz Gibała, POLITYKA.2 – poseł, kandydował na prezydenta Krakowa – za stworzenie ciekawej alternatywy programowej w wyborczym starciu z kandydatami dużych partii politycznych.

Wojciech Krzysztonek, POLITYKA.3 – radny nowohucki, za zaangażowanie w walkę o interesy mieszkańców i skuteczność w staraniu się o pieniądze na lokalne inwestycje, m.in.na odbudowę wałów przeciwpowodziowych.

Tomasz Leśniak, POLITYKA.4 – lider Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom; za odwagę i za to, że doprowadził do referendum, w którym to mieszkańcy zdecydowali o losie organizacji igrzysk.

Sławomir Ptaszkiewicz, POLITYKA.5 – radny poprzedniej kadencji, prezes Korporacji Samorządowej im. Józefa Dietla, sfinansował i stworzył Ambasadę Krakowian – otwarte miejsce dla organizacji działających na rzecz miasta.

Róża Thun, POLITYKA.6 – euro­posłanka PO z Krakowa, odegrała istotną rolę w pracach dotyczących ograniczeń roamingu – dzięki temu, wyjeżdżając za granicę korzystamy z tańszych połączeń.

Łukasz Wantuch, POLITYKA.7 – za aktywność; to radny Dzielnicy III, pomysłodawca dodatkowych lekcji angielskiego w szkołach.

BIZNES:

Grzegorz Błażewicz, BIZNES.1 – założyciel firmy Benhauer – za stworzenie i dynamiczny rozwój innowacyjnych rozwiązań informatycznych z zakresu e-commerce i e-marketingu.

Rafał Brzoska, BIZNES.2 – za rozsławianie Polski w świecie m.in. poprzez wymyślony przez niego system paczkomatów, pokazywanie innowacyjnych rozwiązań.

Ryszard Langer, BIZNES.3 – prezes Holdingu Komunalnego – za skuteczność w prowadzeniu budowy spalarni śmieci w Krakowie, dużej i trudnej inwestycji.

Jan Pamuła, BIZNES.4 – prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Balice – za rok rekordowego rozwoju krakowskiego portu.

Mikołaj Placek, BIZNES.5 – prezes firmy Oknoplast – za podjęcie skutecznej globalnej konkurencji ze światowymi potentatami, rozsławianie Polski na zachodnich rynkach.

Rafał Sonik, BIZNES.6 – za osiągnięcia biznesowe równie dobre jak sportowe.

KULTURA:

Olga Brzezińska, KULTURA.1 – prezes Fundacji Miasto Literatury – za działania na rzecz promocji literackiej twarzy Krakowa.

Zofia Gołubiew, KULTURA.2 – dyrektor Muzeum Narodowego, które pokazało świetne wystawy w 2014 r. (prac Olgi Boznańskiej, o Kubricku, M. Gierymskiego).

Krzysztof Ingarden, KULTURA.3 – jeden z dwóch głównych projektantów świetnego budynku Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Grzegorz Kwiecień, KULTURA.4 – w ciągu 15 lat zamienił klub „RE” w centrum najwyższej jakości jazzu, rocka i awangardy.

Małgorzata Płysa i Mat Schulz, KULTURA.5 – twórcy festiwalu Unsound, najciekawszego przeglądu muzyki elektronicznej w Polsce (a może i w Europie), który miał też edycje m.in. w Nowym Jorku i Londynie.

prof. Jacek Purchla, KULTURA.6 – dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury – za doskonałe wystawy takie jak „Mit Galicji”.

Michał Rusinek, KULTURA.7 – prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej – za umiejętność zarażania poezją całej Polski; za sprawą działań fundacji laureaci Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej zdobywają szeroki rozgłos.

Piotr Sieklucki, KULTURA.8 – dyrektor Teatru Nowego – za konsekwentne prowadzenie teatru autorskiego, wyróżniającego się na tle tego, co proponują krakowskie sceny.

Magdalena Sroka, KULTURA.9 – wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta – za dopuszczenie do głosu alternatywnej kultury i wyjątkowo dobrą współpracę z instytucjami i ludźmi kultury.

Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak, KULTURA.10 –zaproszenie do uczestnictwa w stworzonym przez nich Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie przyjmują największe hollywoodzkie gwiazdy.

Zbigniew Witek, KULTURA.11 – prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych – za wydarzenia w Pałacu Sztuki (m.in. wystawa prac Horowitza).

Kuba Woynarowski, KULTURA.12 – rysownik, twórca filmów i instalacji – za rozsławienie Krakowa dzięki prezentacji na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 r., świetnie przyjętej przez krytyków i publiczność.

Natalia Zarzecka, KULTURA.13 – dyrektor Cricoteki, za uparte dążenia do otwarcia nowej siedziby muzeum Kantora, dzięki czemu Kraków zyskał interesującą placówkę kultury.

NAUKA:

prof. Andrzej Jajszczyk, NAUKA.1 – umiejętnie kieruje Narodowym Centrum Nauki w Krakowie, a w 2014 r. został członkiem Rady Zarządzającej międzynarodowej organizacji Science Europe.

prof. Janusz K. Kozłowski, NAUKA.2 – archeolog, wybitny międzynarodowy autorytet, prowadzi badania nad paleolitem i neolitem Europy.

prof. Paweł Olko, NAUKA.3 – wybitny uczony, kierował budową, a obecnie nadzoruje działalność Centrum Cyklotronowego Brono­wice – jednego z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie.

prof. Michał Aleksander, Ostrowski, NAUKA.4 – astronom, znany na świecie specjalista w zakresie astrofizyki wysokich energii, w ostatnich latach jest współ­autorem szeregu fundamentalnych pomiarów i odkryć astronomicznych, popularyzator nauki.

dr Ewelina Pośpiech, NAUKA.5 – z UJ – Japońskie Towarzystwo Genetyki Człowieka przyznało jej Nagrodę dla Młodego Naukowca 2014 za najlepszy artykuł czasopisma „Journal of Human Genetics”.

prof. Marek Przybylski, NAUKA.6 – dyrektor Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotech­nologii AGH – za jego organizowanie i rozwijanie działalności.

prof. Janusz Skalski, NAUKA.7 z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego – za sukces jego zespołu, który uratował wychłodzonego chłopca.

Tomasz Strzyżewski, NAUKA.8 – publicysta, – za wydaną teraz „Wielką Księgę Cenzury PRL”

prof. Piotr Sztompka, NAUKA.9 z Instytutu Socjologii UJ – za Kongres Kultury Akademickiej, którego był inicjatorem i organizatorem, w ramach jubileuszu 650-lecia UJ.

dr inż. Bożena Tyliszczak, NAUKA.10 – z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej – młody naukowiec z wyróżniającym się dorobkiem i publikacjami o zasięgu międzynarodowym.

prof. Marcin Wójcik, NAUKA.11 – on i jego trzej koledzy z Instytutu Fizyki UJ należą do międzynarodowego zespołu badawczego Borexino, który dokonał „pierwszej, bezpośredniej obserwacji neutrin słonecznych typu pp”.

SPOŁECZEŃSTWO:

Waldemar Domański, numer Nominacji: SPOLECZENSTWO.1 – za niezwykłą aktywność i zaangażowanie w akcje kulturalne i społeczne, ostatnio m.in. Pogromcy Bazgrołów.

Andrzej Guła, SPOLECZENSTWO.2 – jeden z założycieli Krakowskiego Alarmu Smogowego, doprowadził do uchwalenia zakazu palenia węglem w mieście.

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, SPOLECZENSTWO.3 – za działalność na rzecz niepełnosprawnych; w 2014 r. uczestniczył w strajku w gmachu Sejmu wraz z rodzicami niepełnosprawnych dzieci.

Cecylia Malik, SPOLECZENSTWO.4 – za organizowane akcje społeczne m.in. na rzecz zielonego Zakrzówka i obrony przestrzeni miasta.

Joanna Sadowy, SPOLECZENSTWO.5 – radna Dzielnicy IV, założyła i wywalczyła siedzibę dla klubu seniora na os. Azory.

ks. Jacek Stryczek, SPOLECZENSTWO.6 – szefuje stowarzyszeniu Wiosna, którego akcja Szlachetna Paczka stała się już ogólnopolskim przedsięwzięciem.

prof. Franciszek Ziejka, SPOLECZENSTWO.7 – przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – za walkę o pieniądze dla zabytków.

ks. Andrzej Augustyński, SPOLECZENSTWO.8 – Stowarzyszenie Siemacha, któremu szefuje, rozszerza działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w ub.r. otwarło nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie.

REGULAMIN >>

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3