Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy projekt domu

Magdalena Kmita-Kulesza
Coraz większą popularnością cieszą się projekty domów energooszczędnych
Coraz większą popularnością cieszą się projekty domów energooszczędnych wizualizacja: MTM Projekt
Budujemy dom. Okres urlopowy to bardzo dobry czas na przemyślenie projektu domu lub jego wybór z katalogu

Wybierając projekt domu, najczęściej korzystamy z bazy projektów gotowych. Głównie ze względu na niższą cenę typowego projektu.

Gotowy projekt domu można kupić w cenie już od około 2 tys. zł. Natomiast za projekt indywidualny trzeba zapłacić kilkakrotnie więcej. Wiele osób chce jednak, by ich dom kupiony jako projekt gotowy był wyjątkowy oraz odpowiadał potrzebom i gustom domowników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by nasz dom był oryginalny i optymalny dla przyszłych mieszkańców.

Wiele zależy od warunków zabudowy
Myśląc o projekcie naszego przyszłego domu, musimy przede wszystkim liczyć na swoją intuicję i skupić się na określeniu naszych potrzeb.

Sprecyzujmy, czy ma być to dom parterowy z poddaszem użytkowym, czy może piętrowy. Zastanówmy się, jaka ma być jego powierzchnia, ile osób będzie w nim mieszkać i jakie są potrzeby domowników. Styl domu musi odpowiadać naszym gustom oraz możliwościom zabudowy, jakie daje nam nasza działka. Na końcu nie zapominajmy o tym, jakimi środkami finansowymi dysponujemy.

Wybór konkretnego projektu domu może być ograniczony obowiązującymi warunkami zabudowy. Dlatego warto sprawdzić, jaki dom możemy na danej działce wybudować. Pamiętajmy, by dobrać projekt takiego domu, którego koszty eksploatacji nie nadwyrężą zbytnio domowego budżetu.

Coraz większą popularnością cieszą się projekty domów energooszczędnych. Są one coraz tańsze w realizacji. A dzięki energooszczędnym materiałom i rozwiązaniom możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, szczególnie przy założeniu, że dom będziemy użytkować przez minimum kilkanaście lat.

Wkomponowany w otoczenie
Często zdarza się, że w jednym projekcie podoba nam się funkcjonalność, zastosowane rozwiązanie architektoniczne i układ pomieszczeń. Z drugiego projektu natomiast najchętniej wzięlibyśmy wygląd zewnętrzny domu.

Najczęściej możemy połączyć większość naszych oczekiwań i tak dostosować projekt domu, by był optymalny pod każdym względem. Umożliwia nam to wydawana przez autorów projektu gotowego zgoda na wprowadzenie zmian.

Uwzględnia ona m.in. zmiany funkcjonalne, adaptację poddasza, przeprojektowanie dachu itp. Dom stojący w strefie wiejskiej będzie bardzo dobrze komponować się z otoczeniem, gdy jego wygląd będzie nawiązywał do natury. Jak to osiągnąć? Zastosować naturalne materiały: drewno, dachówki w tradycyjnym ceglanym kolorze, kamień lub cegłę na podmurówce.

Okna powinny być drewniane lub z PVC w okleinie drewnopodobnej. Natomiast klasyczny styl domu sprawi, że nawet niewielki budynek będzie reprezentował się dostojnie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski