MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz się na wycieczkę z PTTK i podziwiaj piękne okolice Krakowa

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
PTTK zachęca krakowian, by poznawali walory turystyczno-krajobrazowe swych najbliższych okolic
PTTK zachęca krakowian, by poznawali walory turystyczno-krajobrazowe swych najbliższych okolic Joanna Urbaniec
To już! Właśnie się zaczyna! Przed nami 48. sezon akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”. Znów będzie okazja, by pozachwycać się pięknymi zakątkami w okolicach Krakowa i poznać ich walory turystyczno-krajoznawcze.

FLESZ - Siłownia w czasach pandemii

od 16 lat

– Bardzo się cieszymy, że pomimo trwającej epidemii możemy rozpocząć kolejny sezon akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”. Mam nadzieję, że uda nam się zachęcić jak największą liczbę krakowian do uprawiania turystyki – mówi Kamil Barwacz, prezes organizującego akcję Koła Grodzkiego w Oddziale Krakowskim PTTK. Podkreśla przy tym, że akcja od samego początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W ciągu sezonu (od Niedzieli Palmowej do końca października) w wycieczkach bierze udział średnio półtora tysiąca osób – dorosłych, młodzieży i dzieci.

Tegoroczny 48. sezon rozpocznie się nieco później – 13 czerwca i potrwa do 25 października. W tym czasie zostanie zorganizowanych około 20 wycieczek po trasach nizinnych i górskich. Ich uczestnicy będą wędrować m.in. po terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Pogórza Wielickiego i po Beskidach. Do transportu będzie wykorzystywana komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny; uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.

Pierwsza w tym sezonie wycieczka odbędzie się już w sobotę 13 czerwca, a jej tytuł to „Przez Dwie Dolinki”. Oto punkty 10-kilometrowej trasy: zabytkowy XIV-wieczny młyn w Zabierzowie – wałem Rudawy – Bolechowice: gotycki kościół, dwór z parkiem – Dolina Bolechowicka – Karniowice: kaplica barokowa z XVII wieku i dwór z XVIII wieku – Dolina Kobylańska – Będkowice. Dla chętnych do udziału w wycieczce zbiórka na pętli autobusowej Bronowice Małe o godz. 9.15. Wyjazd o godz. 9.30, a powrót do Krakowa – około 17.

W kolejną sobotę 20 czerwca planowana jest wycieczka „Przez Las Tenczyński”, podczas której zwiedzimy m.in. kamieniołom Wapienia „Nielepice”, wzgórze Porąbka, neogotycką Bramę Zwierzyniecką i Willę Eliza w Tenczynku (zbiórka: godz. 8.10, pętla autobusowa Bronowice Małe). Natomiast 28 czerwca będzie można wziąć udział w wycieczce „Dolina Mnikowska” – z Liszek, przez Bór, Mników, rezerwat „Dolina Mnikowska”, Skałki i Wąwóz Półrzeczki do Chrosnej (zbiórka: godz. 8.35, pętla autobusowa Salwator).

Organizatorzy wycieczek zachęcają również uczestników do zdobywania odznaki „Miłośnik okolic Krakowa”. Tę trzystopniową odznakę może zdobyć każdy, kto ukończył 12 lat i weźmie udział w określonej liczbie wycieczek odbywających się w ramach akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”. Ponadto przewidziano specjalne wyróżnienie dla aktywnych seniorów – to odznaka „Turysta Senior” dla osób w wieku 50+. Ona również jest trójstopniowa, a na każdy stopień należy odbyć po 12 dowolnych wycieczek.

Przypominamy również, iż ze względu na epidemię koronawirusa wszystkich uczestników wycieczek PTTK obowiązuje reżim sanitarny. Należy przestrzegać aktualnych zaleceń władz i służb sanitarnych. Każdy musi mieć zasłonięte usta i nos (maseczką lub chustą). Trzeba także zachowywać bezpieczny, minimum półtorametrowy odstęp od pozostałych osób i stosować się do poleceń prowadzącego wycieczkę. A w razie wystąpienia objawów przeziębienia – lepiej zostać w domu.

Więcej o akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” i jej regulamin na stronie internetowej www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje o wycieczkach, bo z powodu epidemii sytuacja jest dynamiczna, więc może się zdarzyć, że akcję trzeba będzie odwołać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski