Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybitni historycy spotkają się w Krakowie. Porozmawiają o przeszłości i stosunkach polsko-rosyjskich

Paweł Stachnik
Paweł Stachnik
Prof. Richard Butterwick
Prof. Richard Butterwick Fot. Wydawnictwo Literackie
Szykuje się nie lada gratka dla miłośników historii. Trzej znani historycy – prof. Richard Butterwick, prof. Andrzej Nowak oraz Adam Zamoyski – spotkają się w Krakowie na debacie poświęconej przeszłości. Dyskusję organizuje krakowskie Wydawnictwo Literackie w ramach trwających w tym roku obchodów swojego 70-lecia.

W najbliższą środę, 27 września, o godz. 18 w Sali Mehofferowskiej Domu Pod Globusem przy ul. Długiej 1 w Krakowie odbędzie się kolejna debata z cyklu „Mamy czas. Jubileuszowe spotkania w Wydawnictwie Literackim”. Cykl organizowany jest z okazji 70. rocznicy powstania tej zasłużonej krakowskiej oficyny.

W debacie wezmą w udział trzej wybitni historycy: prof. Richard Butterwick z Uniwersytetu Londyńskiego i Muzeum Historii Polski, prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk oraz Adam Zamoyski, niezależny badacz z Londynu. Wszyscy są autorami Wydawnictwa Literackiego.

Tytuł dyskusji brzmi „Przyszłość przeszłości”, a goście zastanowią się nad wpływem, jaki historia ma na naszą teraźniejszość i przyszłość. Spróbują scharakteryzować procesy, jakim historia podlega w ludzkiej pamięci i społecznej praktyce. Podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, czy historia jest rzeczywiście nauczycielką życia, czy też może na odwrót: jeszcze nigdy nikogo niczego nie nauczyła.

Badacze pochylą się także nad sprawami aktualnymi. Porozmawiają o historii relacji Polski z najważniejszymi sąsiadami, a w szczególności z Rosją i bagażu konfliktów, sprzeczności i wzajemnych oddziaływań między naszymi państwami. W dorobku każdego z zaproszonych gości znajdują się książki poświęcone relacjom polsko-rosyjskim.

Prof. Richard Butterwick, absolwent uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie, jest profesorem historii Polski i Litwy na Uniwersytecie Londyńskim oraz Głównym Historykiem Muzeum Historii Polski. Jego najnowsza monumentalna książka „Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733–1795)” zdobyła m.in. Nagrodę im. Karola Modzelewskiego w konkursie Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Prof. Andrzej Nowak jest jednym z najwybitniejszych polskich sowietologów i znawców Rosji. Kieruje Zakładem Historii Europy Wschodniej na UJ i jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii PAN. Autor kilkudziesięciu książek, w tym wielu o relacjach Polski i Rosji na przestrzeni wieków. W tym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jego najnowsza praca „Powrót >>Imperium Zła<<. Ideologie współczesnej Rosji. ich twórcy i krytycy (1913-2023)”.

Adam Zamoyski jest absolwentem uniwersytetu w Oksfordzie. Autor kilkunastu książek poświęconych dziejom Polski i dziejom powszechnym w XIX w., m.in.: biografii Fryderyka Chopina, Stanisława Augusta Poniatowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, a także monografii „1812. Wojna z Rosją”, „Warszawa 1920. Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina”, „Polska. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu 966-2008”, „Napoleon. Człowiek i mit”.

Spotkanie odbędzie się w środę 27 września o godz. 18 w Sali Mehofferowskiej w siedzibe Wydawnictwa Literackiego przy ul. ul. Długiej 1 w Krakowie. Bezpłatne wejściówki do pobrania w systemie Evenea.pl: https://app.evenea.pl/event/przeszlosc/.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybitni historycy spotkają się w Krakowie. Porozmawiają o przeszłości i stosunkach polsko-rosyjskich - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski