MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybór marszałka województwa małopolskiego nadal pod znakiem zapytania. Z kim Jarosław Kaczyński spotkał się w Krakowie?

Aleksandra Łabędź
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego/ Anna Kaczmarz
Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, temat problemów w małopolskiego sejmiku miał pojawić już podczas rozmów kuluarowych przed mszą św. na Wawelu we wtorek 18 czerwca. Jarosław Kaczyński jak co miesiąc przyjechał do Krakowa na miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Po mszy politycy PiS udali się na spotkanie z prezesem Kaczyńskim do biura zarządu okręgowego PiS przy ul. Retoryka. Jednym z tematów miał być wybór marszałka województwa. Jak się dowiedzieliśmy, "rozmawiano o sejmiku, ale nie zaproszono klubu radnych. Było kilku radnych, ale nie rozmawiał z nimi prezes".

We wtorek, po krótkiej mszy św. na Wawelu, politycy Prawa i Sprawiedliwości udali się do krypty, w której spoczywają Lech i Maria Kaczyńscy. Tam się pomodlili i złożyli wieńce. Podczas wizyty w Krakowie Jarosławowi Kaczyńskiemu towarzyszyli najważniejsi politycy tego ugrupowania, w tym również były premier Mateusz Morawiecki.

Jeszcze przed przyjazdem Jarosława Kaczyńskiego do Krakowa pojawiały się pogłoski, że jego wizyta ma drugie dno. Mianowicie chodzi o temat spędzający sen z powiek kierownictwa partii - wybór marszałka województwa.

- Podczas wizyty prezesa Jarosława Kaczyńskiego na Wawelu nie są planowane przemówienia, natomiast potem prezes PiS ma udać się na Retoryka (do Biura Zarządu Okręgowego PiS - red.) - przekazał nam we wtorek późnym popołudniem rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Czy marszałek zostanie wybrany?

Kolejnego dnia po wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Krakowie próbujemy się dowiedzieć, co było głównym tematem spotkania przy ul. Retoryka.

- To było podobne spotkanie jak co miesiąc, na którym pojawiają się parlamentarzyści, radni czy inne zaproszone osoby. Nie brałem udziału w tych spotkaniach, dlatego trudno jest mi powiedzieć, o czym była mowa - mówi Michał Drewnicki, szef krakowskich struktur PiS.

Od jednego z małopolskich działaczy PiS dowiadujemy się, że podczas wspomnianego spotkania rozmawiano o Sejmiku, ale rozmowy nie były prowadzone z klubem radnych. - Nie zaproszono klubu radnych. Było obecnych kilku radnych, ale nie rozmawiał z nimi prezes - mówi nam działacz PiS.

- Wiem, że we wtorek była dyskusja jeszcze przed mszą i tam pojawiały się raczej uwagi, że ostatnie problemy partii wynikały bardziej z polityki Suwerennej Polski. To były jednak nieoficjalne rozmowy jeszcze przed mszą - mówi nam jeden z Radnych Województwa Małopolskiego reprezentujący klub PiS. Dodaje: - Jeśli chodzi o marszałka, jak wiadomo, kandydatura Łukasza Kmity była w sposób znaczący popierana przez Jarosława Kaczyńskiego i podczas pierwszego głosowania była możliwość zamknięcia tego tematu. W miarę upływu czasu pojawiają się wątpliwości i przeróżne ambicje, a także oczywiście różne propozycje ze strony KO, PSL, które są nieustannie formowane i kuszenie radnych cały czas trwa. Zdenerwowanie radnych wynika też z tego, że spora część radnych blokuje ten wybór. Spora część radnych nie zgłaszała swoich oczekiwań, natomiast obserwując, że inni takie oczekiwania mają, zaczęli się wtedy zastanawiać, czy też nie powinni zgłaszać swoich roszczeń. Przeciąganie tego tematu okazało się bardzo szkodliwe, co właśnie teraz obserwujemy.

Przypomnijmy, że podczas pierwszej - inauguracyjnej - sesji Sejmiku 6 maja odbyło się takie głosowanie. Wówczas poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita nie został wybrany na nowego marszałka, mimo że był jedynym zgłoszonym kandydatem, rekomendowanym przez PiS. Kmita uzyskał 13 głosów, 22 radnych było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, a 1 głos był nieważny. Wyniki głosowania były zaskakujące, ponieważ PiS w 39-osobowym sejmiku województwa ma większość - 21 mandatów. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga - 6.

Rewolucja w rozwodach: Notariusz i USC zamiast sądu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybór marszałka województwa małopolskiego nadal pod znakiem zapytania. Z kim Jarosław Kaczyński spotkał się w Krakowie? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski