MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2010

GEG
CZY BĘDZIE DEBATA

Kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński uważa, że różnice między kandydatami powinny być znane i kwestią techniczną pozostaje zorganizowanie debaty między nim a Bronisławem Komorowskim.

Kandydat PO na prezydenta odpowiedział, że "bardzo życzliwie rozważy" propozycję debaty, jeżeli tylko się ona pojawi.

KORWIN-MIKKE PRZY KLATCE W ZOO

Kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke uważa, że należy zmienić obecny opiekuńczy, według niego, ustrój, w którym o wszystkim decydują urzędnicy. Na konferencji prasowej zorganizowanej przy warszawskim zoo, przed wybiegiem niedźwiedzi brunatnych, Korwin-Mikke ocenił, że popularność jego bloga politycznego - jak twierdzi jest to 3 miliony wejść w ciągu trzech ostatnich lat - a także wysokie miejsce w internetowych sondażach wyborczych, świadczą o tym, że "ludzie nie chcą być traktowani jak misie, nawet jeśli klatka (w której się znajdują) jest złota".

RZECZNIK APELUJE

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o takie przygotowanie lokali wyborczych, aby umożliwić oddanie głosu w wyborach prezydenckich osobom w podeszłym wieku, niepełnosprawnym oraz przewlekle chorym. - Wszystkie lokale wyborcze powinny być łatwo dostępne dla osób w podeszłym wieku, osób o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz przewlekle chorych - podkreślił zastępca RPO Stanisław Trociuk w apelu. (PAP)

Przed głosowaniem

* Do piątku komitety wyborcze mogą zgłaszać swoich kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Osoby chętne do pracy przy wyborach muszą kontaktować się z komitetami, bo tylko one mają prawo zgłaszać chętnych do komisji. Jeśli wszystkie komitety zgłoszą pełne listy kandydatów, to składy komisji trzeba będzie losować (miejsc w komisji jest 9, jedno zarezerwowane jest dla urzędnika, a komitetów wyborczych jest 10). Składy komisji muszą być powołane do 6 czerwca.

* Poza granicami Polski będzie można głosować w 253 komisjach wyborczych. Najwięcej będzie ich w Wielkiej Brytanii (40), Stanach Zjednoczonych (28), w Niemczech (12) oraz Irlandii (11). Aby zapewnić sobie prawo do głosowania za granicą, trzeba najpóźniej do 17 czerwca dopisać się (pisemnie, telefonicznie, e-mailem) do spisu wyborców w danej komisji.

* Karta do głosowania będzie mieć format A4 lub A5. Na białej kartce nazwiska 10 kandydatów na prezydenta wydrukowane zostaną w kolejności alfabetycznej. Przy każdym nazwisku będzie kratka na postawienie znaku "x". Na karcie do głosowania znajdzie się też informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Zgodnie z wytycznymi państwowej Komisji Wyborczej zostanie wydrukowanych 100 proc. kart do głosowania (tyle co wyborców), przy czym do obwodowych komisji trafi 95 proc., a 5-proc. rezerwa pozostanie w dyspozycji wójta, by karty wysyłać tam, gdzie w ciągu dnia może ich zabraknąć.

(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski