Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do europarlamentu 2019. Jak głosować? Kiedy wybory? Termin 22 05

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Wybory do europarlamentu 2019 odbędą się 26 maja 2019 roku. Głosować będzie można w godz. 7 – 21. To czwarte eurowybory w Polsce.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Głosowanie musi się odbyć między 23 a 26 maja. Ponieważ wybory w Polsce odbywają się tylko w niedziele, jedyny możliwy termin to 26 maja. I taki wyznaczył prezydent Andrzej Duda zarządzając eurowybory.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Kalendarz wyborczy

W zarządzeniu o wyborach znalazły się także kalendarz wyborczy, czyli terminy wykonania określonych czynności. Oto niektóre terminy z tego kalendarza.

  • Do 8 kwietnia trzeba zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu i zamiarze wystawienia kandydatów na europosłów. 8 kwietnia mija także termin powołania okręgowych i rejonowych komisji wyborczych.
  • Do 16 kwietnia do godz. 24 trzeba zarejestrować listy kandydatów.
  • Do 26 kwietnia można zgłaszać kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Mogą to robić nie tylko komitety wyborcze, można samemu się zgłosić do urzędu gminy.
  • Do 6 maja muszą być powołane obwodowe komisje wyborcze, a gminy powinny sporządzić spisy wyborców.
  • Od 11 maja rozpocznie się emisja bezpłatnych audycji wyborczych w TVP i Polskim Radio.
  • 13 maja mija termin zgłaszania komisarzowi wyborczemu przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a.
  • Do 16 maja trzeba podać w formie obwieszczenia, informacje o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.
  • Do 17 maja można składać wnioski o o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
  • 21 maja mija termin składanie wniosków przez wyborców niepełnosprawnych o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania. To także ostateczny termin na składanie wniosków przez wyborców przebywających czasowo na obszarze gminy lub wyborców nigdzie niezamieszkałych o dopisanie do spisu wyborców.
  • 23 maja to z kolei termin na zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą oraz na zgłaszanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o wpisanie do spisów wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.
  • 24 maja o północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania
  • 26 maja godz. 7.00 – godz. 21.00 – głosowanie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak głosować

Samo głosowanie będzie proste. Każdy wyborca otrzyma tylko jedną kartę do głosowania. Znajdą się na niej listy kandydatów, ułożone w kolejności zgodnej z numerami, które zostaną wybrane w drodze losowania.

Aby oddać głos ważny trzeba w kratce przy nazwisku jednego kandydata postawić dwie przecinające się linie. Ważne, by przecięcie linii mieściło się w obrębie kratki.

Komisje wyborcze w większości przypadków będą zlokalizowane w tych samych miejscach co podczas ostatnich wyborów samorządowych pod koniec 2018 roku.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Podział na okręgi i obliczanie wyników

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska została podzielona na 13 okręgów. W każdym z nich będą inne listy kandydatów.

Małopolska to okręg nr 13, który tworzy razem z województwem świętokrzyskim. To jeden z największych okręgów.

To ma znaczenie przy podziale mandatów. Do żadnego z okręgów nie ma przypisanej konkretnej liczby wybieranych w nim posłów. Udział w podziale mandatów wezmą te komitety, które zdobędą co najmniej 5 proc. ważnych głosów. I najpierw zostanie ustalona liczba mandatów przypadających na dany komitet, a dopiero potem będą one rozdzielane na okręgi. Im większy okręg i im większa w nim frekwencja, tym więcej może być wybranych z niego europosłów.

W okręgu małopolsko-świętokrzyskim w dwóch ostatnich eurowyborach wybrano po 7 osób.

W całej Polsce zostanie wybranych 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. Jeśli Wielka Brytania nie wyjdzie z Unii Europejskiej, nasz kraj będzie miał o jednego europosła mniej. Mandaty zostaną przydzielone 52 osobom, ale gdyby do brexitu nie doszło, 52. drugi europoseł nie obejmie mandatu.

Źródło: poranny.pl

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski