Wybory do Parlamentu Europejskiego: Wiosna Roberta Biedronia pyta o jawność zarobków w sektorze publicznym

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Partia Roberta Biedronia ruszyła z akcją "Wiosenne porządki". W całym kraju działacze i działaczki Wiosny złożyli tysiące wniosków o udostępnienie informacji publicznej. Wnioski zostały złożone także w wielu instytucjach Krakowa i Małopolski.

- „Wiosenne porządki" dotarły do Krakowa! W całej Polsce od wielu lat mamy problem zatrudniania osób bez kwalifikacji i po znajomości partyjnej. Dostają olbrzymie środki finansowe na podstawie różnego rodzaju umów. Trzeba wymieść to, co się dzieje od prawie 20 lat, czyli 'Misiewiczów", asystentki rusycystki, dyrektorów basenu w Łodzi. Chcemy, żeby liczyły się kompetencje w sferze publicznej i by państwo nie było traktowane jak bankomat – mówiła w piątek 15 marca 2019 roku przed Małopolskim Urzędem Wojewódzkim Lilija Twardosz, krakowska koordynatorka programowa partii Wiosna.

- Jednym z najważniejszych obszarów programowych Wiosny jest odpolitycznienie państwa. Wprowadzimy konkursy na najwyższe stanowiska w spółkach skarbu państwa. Kandydatki i kandydaci będą zobligowani zdać egzamin kompetencyjny przed komisją złożoną z apolitycznych ekspertów. Doprowadzi to do podwyższenia jakości zarządzania spółkami, przełoży się na lepsze wyniki finansowe, co będzie w ostateczności korzystne dla wszystkich obywatelek i obywateli zapowiedział Jacek Jabłoński, koordynator okręgowy Wiosny z Tarnowa.

- Chcemy ujawnienia wynagrodzeń urzędników w latach 2018-2019. Chodzi nam o umowy o prace, umowy zlecenia oraz o umowy o dzieło. Chcemy informacji o konkursach. Chcemy ustawy regulującej jawność wynagrodzeń w sferze publicznej – tłumaczyła Lilija Twardosz z Wiosny, podkreślając, że chodzi także o sprawdzenie kwestii płacowych dysproporcji kobiet i mężczyzn. Ustawa, dotycząca jawności zarobków w sektorze publicznym będzie jedną z trzech pierwszych, które Wiosna chce złożyć w nowym Sejmie.

Partia Roberta Biedronia zachęca do włączenia się do akcji #WiosennePorządki. Wiosna udostępnia prosty wzór wniosku o dostęp do informacji publicznej: można go pobrać z internetu, wydrukować i wysłać do instytucji, która kogoś interesuje.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
F35

Dla mnie PiS jest póki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią rozliczać swoich. W przeciewieństwie do PO,PSL,SLD

l
lija

TRANSPARENTNOŚĆ PARTII WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA W PRAKTYCE

TAKI WNIOSEK WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA OTRZYMAŁA:
„Na podstawie art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP oraz art. 4 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej zwracamy się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej wydatków poniesionych przez partię:
1. Wyciągów i historii rachunków bankowych partii od początku istnienia partii do dnia wykonania wniosku,
2. Informacji o wszystkich wydatkach partii od początku istnienia partii do dnia wykonania wniosku poprzez podanie daty wydatku, kwoty, przedmiotu i na rzecz jakiego podmiotu został wykonany.”

STANOWISKO PARTII WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA:
„W wykonaniu powyższego wniosku Partia Wiosna Roberta Biedronia – przy uwzględnieniu przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO) – w załączeniu przesyła drogą elektroniczną na adres biurosowp@siecobywatelska.pl w formacie pdf (skan), ODPOWIEDNIO ZANONIMIZOWANE:
1) zestawienie wydatków Partii od dnia powstania Partii do dnia wykonania wniosku tj. 10 marca 2019 roku;
2) wyciągi i historie rachunków bankowych Partii we wnioskowanym zakresie (tj. wydatków) od początku istnienia Partii do dnia wykonania wniosku.”

Źródło:
https://siecobywatelska.pl/wiosna-roberta-biedronia-udostepnia-informacje-a-my-pytamy-dalej/

https://siecobywatelska.pl/czy-wiosna-przyniesie-jawnosc/

T
Takpytam

Czy można pytać o wypinaczy biedronia?

J
Jajako

Wiosna pyta czy nadejdzie lato?

Dodaj ogłoszenie