Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory łatwiejsze dla niepełnosprawnych

GEG
Głosowanie przy urnie przy użyciu nakładki sporządzonej w alfabecie Braille'a albo oddanie głosu listem bez konieczności pojawienia się w lokalu wyborczym - z takich możliwości będą mogli skorzystać niepełnosprawni wyborcy.

Taki wyborca może żądać od wójta, burmistrza lub prezydenta przekazania mu informacji m.in. o lokalach obwodowych komisji wyborczych przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, warunkach dopisania wyborcy niepełnosprawnego, terminie wyborów oraz godzinach głosowania, komitetach wyborczych i zarejestrowanych kandydatach, o warunkach oraz formach głosowania. Tego typu dane można uzyskać telefonicznie, ale także otrzymać je na piśmie lub drogą elektroniczną.

Po raz pierwszy niepełnosprawni będą mogli zagłosować korespondencyjnie. Zamiar takiego udziału w wyborach trzeba zgłosić do 19 września. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Powinno ono zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie (do Sejmu i do Senatu, tylko do Sejmu lub tylko do Senatu), a także wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Pakiet ten niepełnosprawny wyborca otrzyma nie później niż 7 dni przed głosowaniem. W skład pakietu wyborczego przekazywanego wyborcy wchodzą: koperta zwrotna, karta lub karty do głosowania, koperta na kartę lub karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a — jeżeli wyborca zażądał ich przesłania. Na karcie do głosowania wyborca oddaje głos w sposób określony w informacji znajdującej się w dolnej części karty do głosowania. Po oddaniu głosu należy kartę do głosowania lub karty do głosowania umieścić w kopercie oznaczonej "Koperta na kartę do głosowania" i kopertę tę zakleić (niezaklejenie koperty na kartę do głosowania spowoduje, że karta nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania). Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej zaadresowanej na adres obwodowej komisji wyborczej. Do koperty zwrotnej należy także włożyć oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Przed włożeniem oświadczenia do koperty należy wpisać na nim miejscowość i datę jego sporządzenia oraz własnoręcznie je podpisać (niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej lub niepodpisanie go spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania). Kopertę zwrotną należy zakleić i nadać na adres obwodowej komisji wyborczej. Nadanie polega na przekazaniu koperty zwrotnej przedstawicielowi Poczty Polskiej, w miejscu zamieszkania wyborcy głosującego korespondencyjnie. Przedstawiciel Poczty Polskiej wyda wyborcy dowód nadania. Nadanie koperty zwrotnej może nastąpić nie później niż ostatniego roboczego dnia przed dniem wyborów.

Osoby niepełnosprawne i te, które ukończyły 75 lat, mogą wyznaczyć pełnomocnika do oddania głosu; z takiej możliwości można było skorzystać podczas ubiegłorocznych wyborów. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa trzeba złożyć wójtowi do 29 września.
Osoby niewidome i niedowidzące będą mogły w lokalu wyborczym skorzystać z nakładki w języku Braille'a. Zamiar głosowania za pomocy nakładki trzeba zgłosić do 26 września. W zgłoszeniu należy podać swoje dane i komisję, w której pojawi się osoba niewidoma.

Jak w każdych poprzednich wyborach niepełnosprawni będą też mogli dopisać się do spisu w obwodach przystosowanych do ich potrzeb. Takie dopisywanie do spisu zakończy się 26 września.

(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski