MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory na uczelniach. Ksiądz profesor Robert Tyrała ponownie wybrany rektorem Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Na uczelniach w całej Polsce trwają wybory rektorów. Niejedną w efekcie wyborów będzie przez kolejne cztery lata dalej kierował dotychczasowy rektor. Do takich uczelni należy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, który właśnie poinformował, że Senat uczelni podczas wyborczego posiedzenia ponownie powierzył stanowisko rektora ks. prof. dr. hab. Robertowi Tyrale. Wybór ten został już zatwierdzony przez władze kościelne.

Ksiądz prof. Robert Tyrała został wybrany rektorem tej krakowskiej uczelni 15 kwietnia. Następnie wybór został zatwierdzony przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji Stolicy Apostolskiej - 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Decyzja ta stanowi potwierdzenie wyboru przez najwyższe władze kościelne.

"Dzisiaj, 14 maja 2024 roku, decyzję tę przekazał Wielki Kanclerz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie arcybiskup Marek Jędraszewski. Nowa kadencja ks. prof. Roberta Tyrały na stanowisku rektora rozpocznie się 1 września 2024 roku i potrwa do 31 sierpnia 2028 roku. Okres ten będzie czasem kontynuacji dotychczasowej działalności i realizacji strategicznych planów rozwoju Uniwersytetu m.in. dotyczących budowy Kampusu Jana Pawła II, podkreślając jego rolę w kształceniu i formowaniu przyszłych pokoleń w duchu katolickiej nauki i wartości chrześcijańskich" - przekazała uczelnia.

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała urodził się w 1965 roku w Krakowie. W 1990 r. został wyświęcony na kapłana przez kard. Franciszka Macharskiego w katedrze wawelskiej. W tym samym roku obronił pracę magisterską pt. "Wiara, nadzieja i miłość w tekstach ojców apostolskich", napisaną pod kierunkiem ks. doc. dr. hab. Edwarda Stańka i uzyskał tytuł magistra teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1996 roku obronił pracę pt. "Wkład ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w rozwój muzyki w okresie baroku w Polsce w czasie potrydenckiej reformy liturgicznej" i uzyskał tytuł licencjata kościelnego z teologii na PAT w Krakowie.

W 1997 roku obronił z kolei pracę magisterską pt. "Jan Paweł II w utworach muzycznych" i uzyskał tytuł magistra sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończył także podyplomowe studia w zakresie chórmistrzostwa na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2000 roku obronił pracę pt. "Soborowa odnowa muzyki kościelnej w Polsce" i uzyskał doktorat z liturgiki na Wydziale Teologicznym PAT w Krakowie. W 2010 roku na podstawie dorobku i książki pt. "Cecyliański ruch odnowy muzyki kościelnej na ziemiach polskich do 1939 roku" habilitował się z nauk humanistycznych na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W 2019 roku opublikował książkę profesorską "Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores 1944–2017. Ludzie, historia, idee", a w 2020 roku otrzymał tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk humanistycznych.

W latach 2006-2009 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego PAT. Od 2008 roku był pierwszym dyrektorem - powołanego przez Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie i Akademię Muzyczną w Krakowie - Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej. Funkcję tę pełnił do ponownego wyboru na prodziekana na lata 2016-2018. Od września 2018 roku do 31 sierpnia 2020 r. był prorektorem ds. studenckich i dydaktyki. Funkcję rektora objął 1 września 2020 roku.

Od roku 1997 był wiceprzewodniczącym, a w latach 2005-2020 przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. W latach 2006–2021 był członkiem Zespołu ds. transmisji telewizyjnych Konferencji Episkopatu Polski. Od 2012 roku jest konsultorem Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej Konferencji Episkopatu Polski. Od 2020 r. jest konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. W latach 2004-2009 był prezydentem Polskiej Federacji Pueri Cantores, w tym samym czasie będąc asystentem kościelnym Federacji Międzynarodowej, a w latach 2009–2017 był prezydentem Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.

Zasiada w Kapitule Nagrody TOTUS TUUS w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", jest też redaktorem naczelnym czasopisma naukowego "Pro Musica Sacra" wydawanego przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II (od 2004 roku).

W 2015 roku otrzymał nagrodę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka” za zasługi dla rozwoju muzyki kościelnej w Polsce, natomiast w 2016 roku tytuł Fellow of Royal School of Church Music od Anglikańskiego Kościoła za zasługi w dziedzinie muzyki kościelnej na forum międzynarodowym. W 2018 roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego Krzyż Małopolski oraz Srebrny Krzyż Zasługi od prezydenta RP Andrzeja Dudy. W 2021 r. został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem Gloria Artis.

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski