MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Już 27 komitetów zgłosiło zamiar wystawienia kandydatów. Swój komitet zgłosił Rafał Komarewicz.

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Już 27 komitetów zgłosiło Państwowej Komisji Wyborczej zamiar wystawienia kandydatów w wyborach parlamentarnych. Wśród nich jest komitet Rafała Komarewicza, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa, który chce wystartować w wyborach do Senatu jako kandydat niezależny. Na zgłoszenie się do PKW komitety mają czas do 26 sierpnia.

19 spośrod zgłoszonych komitetów to komitety wyborcze partii politycznych. Pozostałych 7 to komitety wyborcze wyborców, a 1 to koalicyjny komitet wyborczy.

Jak do tej pory PKW zarejestrowała 6 komitetów. Są wśród nich Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Prawo i Sprawiedliwość, Zgoda, Odpowiedzialność, Wolność i Niepodległość, Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy.

Co ciekawe do PKW zgłosiły się jeszcze trzy komitety o nazwie Bezpartyjni Samorządowcy. Jeden ma w nazwie wykrzyknik, drugi kończy dopisek pl, wszystkie trzy nie są koalicją. Dwa zostały wezwane do usunięcia wad w zgłoszeniu, trzeci na razie funkcjonuje jako zgłoszony.

Do usunięcia wad został wezwany także komitet Lewica, czyli SLD. Chodzi oto, że zmiana nazwy partii wciąż nie została odnotowana w rejestrze sądowym – decyzji w tej sprawie nie podjął jeszcze Sąd Okręgowy w Warszawie. A nazwa Lewica to warunek startu z SLD pod jednym szyldem Wiosny Roberta Biedronia i Partii Razem Adriana Zandberga.

Wśród zgłoszonych i czekających na decyzję PKW jest komitet Rafała Komarewicza, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa, który chce wystartować w wyborach do Senatu jako kandydat niezależny. Komarewicz jest szefem prezydenckiego klubu w radzie, którego innych radny - Kazimierz Chrzanowski - znajdzie się na liście Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. Liderzy KO stawiają na obecnego senatora Bogdana Klicha i apelowali do Komarewicza, by zrezygnował ze startu, bo odbierając głosy kandydatowi KO zwiększa szanse na wygraną kandydat PiS Krzysztofa Mazura.

Komitety zarejestrowane

Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni,
Prawo i Sprawiedliwość,
Zgoda,
Odpowiedzialność,
Konfederacja Wolność i Niepodległość,
Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy.

Do usunięcia wad zostały wezwane komitety:

Lewica
Bezpartyjni Samorządowcy
Bezpartyjni Samorządowcy!
Narodowe Odrodzenie Polski

Dokumenty rejestracyjne złożyły komitety:

Bezpartyjni Polacy,
Jedność Narodu,
Bezpartyjni Samorządowcy.pl
Komitet Rafała Komarewicza,
Mniejszość Niemiecka
II RP
komitet Skuteczni Piotra Liroya-Marca,
Polskie Stronnictwo Ludowe,
Samoobrona,
Prawica,
Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów,
Związek Słowiański,
Normalny Kraj,
Ślonzoki Razem,
Unia Polityki Realnej

Komitety mogą zgłaszać się do PKW do 26 sierpnia. Kolejny ważny dla nich termin to 3 września – do tego dnia trzeba zarejestrować kandydatów na senatorów i listy kandydatów na posłów.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte od godz.7.00 do 21.00

WIDEO: Trzy Szybkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski