Wybory parlamentarne 2019. Nasz sondaż: W Małopolsce PiS zwiększa przewagę nad opozycją

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Zaktualizowano 
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W Małopolsce PiS rośnie w siłę jeszcze bardziej niż w skali kraju - teraz na partię rządzącą chce głosować aż 58,8 proc. Małopolan, miesiąc temu było to 53 proc. Znacząco traci za to Koalicja Obywatelska - poparcie dla opozycyjnego bloku spadło w ciągu kilku tygodni z 27 do 22,2 proc.

Wszystko wskazuje na to, że wybory parlamentarne wygra Prawo i Sprawiedliwość, które zdobędzie większość w Sejmie i samodzielnie stworzy rząd. Potwierdza to nasz najnowszy sondaż przeprowadzony na przełomie września i października przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia.

Jak wynika z tego badania, na PiS chce głosować 48,3 proc. Polaków, co zapewni partii Jarosława Kaczyńskiego aż 255 miejsc w Sejmie. Koalicja Obywatelska może liczyć na 27,7-proc. poparcie, co przełoży się na 137 mandatów. Na SLD zagłosuje 12,4 proc., to da lewicy 48 posłów. Z kolei 6,6-proc. poparcie dla PSL sprawi, że ludowy zajmą 19 miejsc w sejmowych ławach. Konfederacja Wolność i Niepodległość nie przekroczy 5-proc. progu wyborczego.

Czytaj także

Przybywa zwolenników „dobrej zmiany”

W porównaniu do naszego sondażu sprzed miesiąca, wzrosło poparcie dla PiS, nieco w górę poszły też notowania SLD i PSL. Gorszy wynik ma Koalicja Obywatelska. W naszym województwie PiS rośnie w siłę jeszcze bardziej niż w skali kraju - teraz na partię rządzącą chce głosować aż 58,8 proc. Małopolan, miesiąc temu było to 53 proc. Znacząco traci za to Koalicja Obywatelska - poparcie dla niej spadło w ciągu kilku tygodni z 27 do 22,2 proc.

Co ciekawe - większa popularność PiS wśród małopolskich wyborców nie przełoży się na wzrost liczby posłów z naszego regionu - tak jak we wrześniu może liczyć na 29 z 41 miejsc w Sejmie należnych Małopolsce. Ale mniejsza liczba głosów na Koalicję Obywatelską spowoduje, że będzie mieć ona tylko 9 posłów, o 2 mniej niż przewidywał to wrześniowy sondaż.

Zyskają na tym SLD i PSL. Lewica może liczyć na głosy 8,9 proc., co da jej 2 mandaty poselskie. A PSL, które w skali województwa zdobędzie tylko 4,6 proc., w okręgu tarnowskim będzie mieć na tyle wysokie poparcie, że stamtąd do Sejmu wejdzie lider ludowców Władysław Kosiniak - Kamysz. Z kolei 5,2 proc. głosów oddanych w Małopolsce na Konfederację nie da jej mandatu, bo w skali kraju będzie ona poniżej 5-proc. progu wyborczego i w ogóle nie zostanie wzięta pod uwagę przy dzieleniu miejsc w Sejmie.

Przybywa zwolenników „dobrej zmiany” w Małopolsce. Cztery lata temu na PiS zagłosowało tu 48,2 proc. mieszkańców. Kiedy miesiąc temu przeprowadziliśmy pierwszy sondaż przedwyborczy, poparcie dla partii rządzącej deklarowało już 53 proc. Małopolan. A najnowsze badanie daje ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego aż 58,8 proc. Większe poparcie dla PiS jest tylko na Podkarpaciu (gdzie sięga ono aż 66,8 proc.) i w województwie lubelskim (59,7 proc.).

Wybory parlamentarne 2019. Wyniki wyborów - województwo małopolskie

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się dziś, na jaką partię Pan/Pani oddałby głos?

  1. 58.80%
  2. 22.20%
  3. 8.90%
  4. 5.20%
  5. 4.60%
  6. 0.30%

Opozycja traci

Wzrost poparcia dla PiS oznacza równoczesny spadek notowań Koalicji Obywatelskiej.

Jeszcze na początku września mogła ona liczyć na 27 proc. głosów w naszym regionie. Teraz poparcie dla największego bloku opozycyjnego sięga tylko 22,2 proc. To mniej niż łączny wynik Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej sprzed 4 lat, kiedy te partie zdobyły odpowiednio 19,5 i 6,6 proc. głosów.

Malejące poparcie dla największego komitetu opozycyjnego to trend ogólnopolski. KO może wygrać z PiS tylko w 2 województwach - pomorskim i zachodniopomorskim. I to z niewielką przewagą, podczas gdy w kilku regionach PiS miażdży opozycję.

Na 8,9-proc. poparcie w Małopolsce może liczyć SLD, który od kilku kadencji nie ma reprezentanta naszego regionu w parlamencie. Konfederacja Wolność i Niepodległość dostanie 5,2 proc. głosów Małopolan, ale mandatu poselskiego nie zdobędzie. Za to mimo zaledwie 4,6-proc. poparcia w skali całego województwa jednego posła będzie mieć PSL.

PiS górą w każdym okręgu

W Małopolsce do podziału jest 41 mandatów poselskich. I jeżeli 13 października, czyli już w najbliższą niedzielę, potwierdzi się nasz sondażowy wynik, PiS weźmie 29 z nich . To o trzy więcej niż zdobył w poprzednich wyborach parlamentarnych.

Koalicja Obywatelska będzie mieć tylko 9 posłów. Tylu udało się wprowadzić do Sejmu w 2015 r. z list samej PO, a jeszcze jednego posła miała Nowoczesna. Ich wspólny blok w naszym sondażu sprzed miesiąca mógł liczyć na 11 mandatów poselskich. Znaczący spadek poparcia przełożył się też na mniejszą liczbę mandatów.

Ale nie skorzysta na tym PiS. Stracone przez KO miejsca w Sejmie przejmą SLD i PSL. Lewica będzie mieć 2 posłów z Małopolski (miesiąc temu sondaż dawał jej jednego), 1 - ludowcy (poprzednio PSL groziło, że nie będzie mieć żadnego parlamentarzysty z naszego regionu).

PiS zdobędzie najwięcej poselskich mandatów we wszystkich małopolskich okręgach. Jak to będzie wyglądać w każdym z nich? Co zmieni się w porównaniu do wyborów sprzed 4 lat i poprzedniego sondażu?

Chrzanów - SLD zamiast KO

W okręgu nr 12 (powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki) wybieranych jest 8 posłów. Sześciu może mieć PiS, po jednym KO i SLD. W porównaniu do sondażu sprzed miesiąca jedne mandat straciła KO, zyskała go lewica.

Cztery lata temu PiS zdobyło 5 mandatów, PO - 2, Kukiz’15 - 1. W najbliższych wyborach obecny poseł Kukiz’15 Józef Brynkus, startujący z listy PSL, nie ma praktycznie żadnych szans na reelekcję.

Na liście PiS pewniakiem do #przeprowadzki do Sejmu jest Rafał Bochenek, przewodniczący małopolskiego sejmiku. Duże szanse mają też obecni posłowie Marek Polak, Zbigniew Biernat, Ewa Filipiak, Sławomir Hajos.

Jeśli potwierdzą się nasze prognozy co do jednego mandatu dla KO, to zapowiada się zacięta walka o niego między jedynką na tej liście Dorotą Niedzielą (PO) a Markiem Sową (.N).

Kraków - prawie bez zmian

Na okręg krakowski (powiaty: krakowski, miechowski, olkuski i miasto Kraków) przypada aż 14 miejsc w Sejmie. Połowę weźmie PiS, 6 - KO , 1 - SLD.

W przypadku tego okręgu możemy mówić o stabilizacji. Taki podział mandatów wynikał z sondażu sprzed miesiąca. Cztery lata temu PiS także miało 7 posłów, PO - 5, Nowoczesna - 1 (czyli w sumie to 6, tak jak teraz KO). Ostatni mandat po Kukiz’15 przejmie teraz SLD. I jeśli sojusz rzeczywiście tak będzie, posłem zostanie lider listy Maciej Gdula, przedstawiciel Wiosny Robert Biedronia.

Na liście PiS pewniakami są: otwierająca ją przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann, numer 2. - wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, numer 3. - minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i ostatni na liście wicepremier Jarosław Gowin. Walka o pozostałe trzy mandaty będzie bardzo wyrównana, aspirują do nich nie tylko obecni posłowie (Barbara Bubula, Jacek Osuch, Elżbieta Duda), ale i wojewoda Piotr Ćwik.

Z listy KO do Sejmu bez większych problemów powinien się dostać jej lider Paweł Kowal. Pozostałych kandydatów czeka zażarta walka. A dla siódemki: Grzegorz Lipiec, Aleksander Miszalski, Ireneusz Raś, Bogusław Sonik, Lidia Gądek, Józef Lassota i Jerzy Meysztowicz będą jeszcze tylko 4 miejsca.

Nowy Sącz - dominacja PiS

W okręgu nowosądeckim (powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański i miasto Nowy Sącz) wybranych zostanie 10 posłów. Aż 9 będzie z PiS, ostatni mandat przypadnie KO.

Tak pokazywał też sondaż sprzed miesiąca. Cztery lata temu PiS przypadło 8 miejsc, po 1 mieli PO i Kukiz’15.
Walka o mandat z listy KO rozegra się między posłami Platformy Jagną Marczułajtis-Walczak i Andrzejem Czerwińskim. Faworyci wśród kandydatów PiS to 9 obecnych posłów, w tym lider listy Arkadiusz Mularczyk, ale poważnym zagrożeniem dla nich są radni małopolskiego sejmiku.

Tarnów - nadzieja dla PSL

Na okręg nr 15 (powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki i miasto Tarnów) przypada 9 mandatów poselskich. W poprzednich wyborach PiS zdobyło 6 z nich, po 1 dostały PO, PSL i Kukiz’15. Teraz partia rządząca może liczyć na 7, po 1 dostaną KO i PSL.

Nasz sondaż sprzed miesiąca nie dawał mandatu ludowcom. Teraz pojawiły się nadzieje, że lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pozostanie posłem. Spore szanse na to ma także Urszula Augustyn, jedynka na liście KO. Z listy PiS pewna wygranej może być jej liderka #- radna sejmiku województwa Anna Pieczarka, która rok temu w wyborach samorządowych zdobyła 72 tys. głosów.

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: Większ...

Na kogo głosować?

Dowiedz się więcej

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%

WIDEO: Barometr Bartusia

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 106

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 października, 16:04, Silna Polska:

Chory naród obudźcie się

Do niedzieli komuszku. Zobaczymy kto jest chory.

S
Silna Polska

Chory naród obudźcie się

G
Gość
8 października, 11:49, Warto pomyśleć:

"W latach 2008 - 2014 ówczesne władze bardzo często wyprzedawały majątek należący do Skarbu Państwa (m.in. banki, kopalnie czy zakłady produkcyjne). Mimo, iż zyski z tytułu prywatyzacji sięgały wielu miliardów złotych, to ekipie PO-PSL nigdy realnie nie udało się ograniczyć deficytu budżetowego. Skumulowana dziura budżetowa w ciągu 8 lat rządów Tuska i Kopacz wyniosła 263 miliardy złotych. Warto przy tym odnotować, że nie funkcjonował wówczas żaden program typu 500 , a podatki i obciążenia publiczno-prawne podnoszono regularnie. Co zatem nie zagrało?" - niewygodne.info.pl

Tak było!

G
Gość
9 października, 15:28, Gość:

Ludzie wy serio jescie slepi chcecie glosowac na PiS bo daja 500 , a zastanawialiscie sie skad biora na to pieniadze? Z naszych podatkow to my placimy sami sobie to 500 plus a pis nas ru****

9 października, 18:11, Gość:

Ty tak poważnie myślisz? Czy jesteś taki głupi? Poprzednicy wysprzedali majątek narodowy typu stocznie, huty i nie było 500 plus i pieniędzy też na nic nie było. Może nad tym się matole zastanów, a potem pisz.

Jeszcze jedno dawniej nie płaciłeś podatków? Zabierz się w końcu za uczciwą pracę, a nie hejterstwo.

G
Gość

Ludzie wy serio jescie slepi chcecie glosowac na PiS bo daja 500 , a zastanawialiscie sie skad biora na to pieniadze? Z naszych podatkow to my placimy sami sobie to 500 plus a pis nas ru****

A
Antykomuch
7 października, 13:09, 13.X zwycięstwo PiS-u:

Patrioci nie powinni dać się uśpić sondażami ale przybyć do urn dla Polski i dla kontynuacji Dobrej Zmiany .

7 października, 13:23, urann:

Dla Polski czy dla partii i koryta? Bo PiS to wcale nie jest Polska, to farbowane komuchy

8 października, 10:57, Gość:

Mylisz sie bardziej PO to komuchy

Nie, bardziej PiS, to czysta komuna, mentalna i ideologiczna.

G
Gość

Pan Prezes to prawdziwy patriota.

k
krowodar

Wybór między zarazą a cholerę. Zostaję w domu. Walcie się !

k
krakus

Nie oddaję głos na złodziei i oszustów. Mogę oddać co najwyżej mocz!

S
Suweren

NIE IDĘ NA WYBORY -NIE WYBIERAM ZŁA !

G
Gość
7 października, 6:19, Gość:

Czerwoni wyją z bólu. Świetnie.

7 października, 9:22, Gość:

Brawo!

7 października, 13:29, Gość:

Panika PO przed pierdlem.

Tak ,ale ich strach oblecial.

W
Warto pomyśleć

"W latach 2008 - 2014 ówczesne władze bardzo często wyprzedawały majątek należący do Skarbu Państwa (m.in. banki, kopalnie czy zakłady produkcyjne). Mimo, iż zyski z tytułu prywatyzacji sięgały wielu miliardów złotych, to ekipie PO-PSL nigdy realnie nie udało się ograniczyć deficytu budżetowego. Skumulowana dziura budżetowa w ciągu 8 lat rządów Tuska i Kopacz wyniosła 263 miliardy złotych. Warto przy tym odnotować, że nie funkcjonował wówczas żaden program typu 500 , a podatki i obciążenia publiczno-prawne podnoszono regularnie. Co zatem nie zagrało?" - niewygodne.info.pl

G
Gość
7 października, 13:09, 13.X zwycięstwo PiS-u:

Patrioci nie powinni dać się uśpić sondażami ale przybyć do urn dla Polski i dla kontynuacji Dobrej Zmiany .

7 października, 13:23, urann:

Dla Polski czy dla partii i koryta? Bo PiS to wcale nie jest Polska, to farbowane komuchy

Mylisz sie bardziej PO to komuchy

G
Gość
7 października, 23:38, Iwona:

Mam nadzieję, że PiS nie wygra w Nowym Sączu :( Ja mój głos oddam na Czerwińskiego, jak z resztą przez ostanie lata. Andrzej Czerwiński wielokrotnie dowiódł, że można skuteczne działać na rzecz dobra naszego regionu i miasta. Każdy mieszkaniec Nowego Sącza powinien oddać głos na Pana Adnrzeja !

A js mam nadzieje ze wygra PIS jedyna partia na ktora mozna liczyc

M
Marmurek
7 października, 20:54, keisyr:

No I co Panie Handzel ?

PiS bierze wszystko a Pan stanie przed prokuratorem, a potem mam nadzieje znajdzie się Pan w więzieniu !!! Za co ? Za klamstwa I oszustwa wyborcze, kolesiostwo, stworzenie mafii tzw KN, doprowadzenie mieszkańców Nowego Sącza do życia jak bydło, dzialanie na szkodę Nowego Sącza itp.

Hahaha, a potem za to samo tj. za oszustwa wyborcze, kolesiostwo, stworzenie mafii do paki pójdzie Phezes i Sitwa, w skrócie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3